Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest tretinoina? Zastosowanie tretinoiny na problemy skórne
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest tretinoina? Zastosowanie tretinoiny na problemy skórne

Młoda kobieta, która kupuje kosmetyki

Fot: jacob wackerhausen / gettyimages.com

Tretinoina, nazywana kwasem retinowym, to produkt metabolizmu witaminy A. Substancja wykazuje pozytywne działanie na skórę. Hamuje rogowacenie naskórka i działa złuszczająco. Zapobiega zaczopowaniu gruczołów łojowych, co zmniejsza ryzyko stanów zapalnych.

Tretinoina to substancja powszechnie wykorzystywana w dermatologii. Znalazła zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego zaskórnikowego, krostkowego czy grudkowego. Badacze podkreślają zdolność tretinoiny do zwiększania proliferacji (rozmnażania się komórek) i rozluźnienia czopów łojowych, skutkującego ich opróżnianiem.

Co to jest tretinoina?

Tretinoina (z łac. tretinoinum) to organiczny związek chemiczny będący metabolitem, czyli produktem przemiany retinolu (witaminy A) o wzorze sumarycznym C20H28O2. Według nomenklatury systematycznej Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (z ang. International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) tretinoina to kwas (E)-3,7-dimetylo-9-(2,6,6-trimetylo-1-cycloneksen-1-yl)-2,4,6,8-nonatetraenowy. Zwyczajowo funkcjonują takie alternatywne sposoby jej określania: kwas witaminy A, kwas retinowy, kwas retynowy, kwas retinolowy.

Jakie są preparaty z tretinoiną?

Preparaty z tretinoiną mogą mieć rozmaitą postać. Krem z tretinoiną jest jedną z najczęściej występujących form. W ofercie znajdują się także płyn do przemywania skóry i stosowane doustnie kapsułki. Niemalże wszystkie środki z tretinoiną dostępne są wyłącznie po okazaniu recepty lekarskiej. Substancja wydalana jest z organizmu z moczem i kałem. Podczas jej stosowania unikać należy ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które powoduje jej rozkład, oraz jednoczesnego zażywania nadtlenku benzoilu predysponującego do utlenienia tretinoiny.

Na czym polega działanie tretinoiny?

Badacze donoszą, iż tretinoina zapobiega nagromadzaniu się w przewodzie przywłosowym zrogowaciałych komórek skóry. Zmniejsza spoistość komórek gruczołów łojowych, dzięki czemu skutecznie udrażnia ich ujścia. W konsekwencji tego zmniejsza prawdopodobieństwo powstania i łagodzi już istniejące stany zapalne oraz rozwój zaskórników. Tretinoina podnosi aktywność komórek w obrębie warstwy kolczystej, co zapewnia skuteczne pokrywanie blizn prawidłowo rozwijającym się naskórkiem. Ze względu na pobudzanie proliferacji komórek skóry przyspiesza powstawanie nowego naskórka w miejscu chorobowo zmienionego.

Zastosowanie tretinoiny na problemy skórne

Tretinoina ma szerokie zastosowanie w dermatologii w łagodzeniu rozmaitych problemów skórnych. Wykorzystywana jest w terapii różnych postaci trądziku z wyjątkiem trądziku różowatego oraz w chorobie Favre’a i Racouchota, która ma postać guzkowego zwyrodnienia tkanki sprężystej z licznymi zaskórnikami i torbielami. Tretinoina wykorzystywana bywa na zmarszczki głębokie i w leczeniu łysienia plackowatego. Uważana jest za środek opóźniający procesy starzenia skóry i zmniejszający rozstępy, ponieważ intensyfikuje produkcję kolagenu. Tretinoina doskonale nadaje się na przebarwienia skórne i w leczeniu nadmiernego rogowacenia naskórka, w tym:

  • parakeratozy (rogowacenie patologiczne przejawiające się w występowaniu jąder komórkowych w komórkach warstwy rogowej, gdzie fizjologicznie one nie występują, charakterystyczne dla schorzeń przebiegających z nadmierną proliferacją naskórka, jak łuszczyca),
  • dyskeratozy (rogowacenie patologiczne dotyczące pojedynczych komórek w obrębie nabłonka wielowarstwowego płaskiego, gdzie fizjologicznie nie zachodzi rogowacenie, typowe dla choroby Dariera).

Tretynoinę w postaci doustnej używa się też w terapii ostrej białaczki promielocytowej, czyli choroby rozrostowej szpiku kostnego. Choroba stanowi 10–15% przypadków ostrej białaczki szpikowej.

Jak wybrać kosmetyki do skóry? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Przeciwwskazania do stosowania tretynoiny

Tretynoina przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik wchodzący w skład preparatu oraz kobietom w ciąży. W Klasyfikacji FDA (z ang. Food and Drug Administration, czyli Agencja Żywności i Leków) leków stosowanych w ciąży tretynoinę sklasyfikowano do kategorii D. Oznacza to, że istnieją dowody niekorzystnego wpływu substancji na płód. Jednakże w niektórych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści stosowania tretynoiny przewyższają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Substancja wykazuje działanie teratogenne i wiąże się z ryzykiem rozwoju wad zwłaszcza w obrębie czaszki, jak rozszczep podniebienia, niedorozwój żuchwy, nieprawidłowości kości skroniowej, wady ucha zewnętrznego. Podczas leczenia tretynoiną i miesiąc po zakończonej terapii nie powinno się planować ciąży.

Tretynoina może wchodzić w interakcje z innymi środkami złuszczającymi, w tym m.in. z: kwasem salicylowym, etanolem, rezorcyną. W konsekwencji tego dojść może do podrażnienia naskórka. Nie wskazane jest jej jednoczesne stosowanie z tetracyklinami, co doprowadzić może do wzrostu wartości ciśnienia śródczaszkowego. Należy zwrócić uwagę na suplementację witaminą A ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia hiperwitaminozy.

Skutki uboczne stosowania tretynoiny

Na wystąpienie niepożądanych działań podczas stosowania tretynoiny narażone są zwłaszcza osoby o skórze wrażliwej i jasnej karnacji. Wśród ewentualnych skutków ubocznych wymienia się m.in.: zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie, łuszczenie skóry. Znacznie rzadziej występują: spadek apetytu, splątanie, bezsenność, ból i zawroty głowy, parestezje, zaburzenia rytmu serca, nudności, biegunka, zaparcia, wymioty, ból brzucha, wysypka, świąd, nadmierna potliwość.

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

2. Stachura J., Domagała W., Patologia znaczy słowo o chorobie. T. 2, Kraków, Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności, 2003.

3. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2014, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2014.

4. Boryczka M., Pasker B., Sosada M., Retinoidy jako substancje czynne produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2010, 8, s. 8-16.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
277
28
Polecamy
Jak stosować krem z retinolem?
Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować?
Jak stosować krem z retinolem? Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować? Dzień Dobry TVN
Kwas mlekowy na twarz.
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy na twarz. Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego Dzień Dobry TVN
Czym jest tazaroten?
Właściwości i zastosowanie tazarotenu
Czym jest tazaroten? Właściwości i zastosowanie tazarotenu TVN zdrowie
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko