Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest graviola? Czy może być skutecznym lekiem na raka?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest graviola? Czy może być skutecznym lekiem na raka?

NAN

Fot: paulovilela / stock.adobe.com

Graviola jest owocem tropikalnej rośliny powszechnie spożywanym w krajach Ameryki Południowej i na Filipinach. Dostępne w sprzedaży sok, proszek, kapsułki i tabletki często reklamowane są jako skuteczne panaceum na wiele chorób.

Graviola zyskała sławę jako lek na raka i środek niwelujący szkodliwe działanie chemioterapii. Właściwości tego owocu są szeroko znane na całym świecie, jednak nie zostały dotychczas w pełni potwierdzone w badaniach klinicznych.

Co to jest graviola?

Graviola, czyli Annona muricata lub po polsku Flaszowiec miękkociernisty, jest tropikalną rośliną owocową pochodzącą z rejonów Ameryki Środkowej i Karaibów. Ta wiecznie zielona, dorastająca do 4 m wysokości roślina wytwarza duże, jadalne owoce. Spożywana jest powszechnie w krajach Ameryki Środkowej i Południowej i innych tropikalnych rejonach, gdzie jest uprawiana.

Graviola jest szeroko ceniona w sztuce kulinarnej krajów, w których jest hodowana – spożywa się ją na surowo, jako dodatek do sałatek, a także jako składnik tradycyjnych napojów. Tradycyjnie była wykorzystywana jako surowiec zielarski już w czasach prekolumbijskich. Od początku XXI w rośnie zainteresowanie tą rośliną ze względu na jej potencjał antynowotworowy.

Jakie właściwości lecznicze wykazuje graviola?

Tradycyjnie fitoterapeuci przypisują owocowi gravioli szerokie działanie, co zostało szybko podchwycone przez producentów suplementów. Medycyna naturalna zakłada właściwości lecznicze:

 • kwiatów gravioli – lek na schorzenia dróg oddechowych;
 • owocu – lek na problemy z układem pokarmowym, pasożyty, gorączkę i nadmierne pobudzenie nerwowe;
 • nasion – środek na pasożyty skórne i owady;
 • korzenia – lek na astmę, kaszel, nadciśnienie i uspokajający;
 • liści – działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, uspokajające i regulujące pracę serca, ciśnienie krwi i poziom cukru.

Warto więc zwrócić uwagę, że, wbrew zapewnieniom producentów suplementów, sproszkowany owoc lub sok niekoniecznie charakteryzują się działaniem przypisywanym całej roślinie. Co więcej badania nad flaszowcem ciągle trwają i większość jego właściwości nie została dotychczas potwierdzona.

Graviola – badania naukowe

Wyniki badań naukowych odnośnie skuteczności gravioli na raka są rozbieżne, co może wynikać ze stosowania różnych dawek i preparatów. Ostatecznie udowodniono jednak, że ma ona działanie niszczące komórki rakowe (z zachowaniem zdrowych). Działanie cytotoksyczne wykazywał alkoholowy ekstrakt liści gravioli – nie można go więc przypisywać samemu owocowi, wytwarzanym z niego suplementom lub sokowi. Działanie antynowotworowe zostało też potwierdzone w eksperymencie przeprowadzonym na myszach chorujących na raka płuc. Ponadto w niektórych badaniach na zwierzętach zauważono, że graviola:

 • obniża ciśnienie krwi,
 • leczy malarię,
 • odstrasza owady i pasożyty skórne,
 • rozluźnia mięśnie,
 • zabija bakterie,
 • działa przeciwwirusowo.

Graviola – bezpieczeństwo i skutki uboczne

Przypuszczano, że ekstrakty z gravioli mogą mieć działanie neurotoksyczne i wywoływać chorobę Parkinsona. Badania nie potwierdziły jednak istnienia takiego związku i roślina jest uważana za bezpieczny suplement, choć nie zaleca się wewnętrznego używania produktów uzyskanych z jej nasion. Nadużywanie gravioli może doprowadzić do przejściowego zatrucia składnikami czynnymi objawiającego się mdłościami, wymiotami, biegunką i bólami głowy. U szczurów przy dawce przekraczającej 300 mg/kg zauważono problemy jelitowe i niechęć do eksplorowania świata.

Wyciągi z gravioli obniżają ciśnienie, dlatego osoby przyjmujące leki na nadciśnienie powinny monitorować jego stan. Nasilają one też działanie leków przeciwdepresyjnych i uspokajających.

Graviola – dawkowanie

Zażywający graviolę powinni zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producenta. Jej dokładne dawkowanie nie zostało ustalone, ponieważ nie przeprowadzono dotychczas wystarczającej liczby badań.

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Graviola – gdzie i w jakiej postaci można ją kupić?

W Polsce graviola dostępna jest w postaci suplementów diety w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością i w sklepach internetowych. Osoby zainteresowane przyjmowaniem owocu gravioli mogą kupić wytwarzany z niego sok i tabletki lub kapsułki. Liście, którym przypisuje się najwięcej właściwości leczniczych, dostępne są zazwyczaj jako proszek, który producent zaleca rozpuszczać w wodzie. Warto pamiętać, że w świetle badań przyjmowany w ten sposób preparat nie leczy raka.

Graviola a rak trzustki

Rak trzustki charakteryzuje się najwyższą śmiertelnością, gdyż często nie poddaje się standardowym metodom leczenia. W badaniach przeprowadzanych nad graviolą wykazała ona również silny potencjał antynowotworowy w stosunku do tego rodzaju raka. Choć konieczne jest dokonanie dalszych testów, uważa się, że roślina ta może mieć przełomowe znaczenie w leczeniu raka trzustki.

Bibliografia:

 • http://www.rain-tree.com/Graviola-Monograph.pdf
 • Gavamukulyaa Y., Abou-Elellab F., Wamunyokoliac F. i El-Shemyad H., Phytochemical screening, anti-oxidant activity and in vitroanticancer potential of ethanolic and water leaves extracts of Annona muricata (Graviola), “Asian Pacific Journal of Tropical Medicine”, 7(1), 2014, s 355–363.
 • http://www.rain-tree.com/Graviola-Monograph.pdf
 • Ibidem.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
437
26
Polecamy
Magiczne właściwości czarciego pazura.
Na co pomaga?
Magiczne właściwości czarciego pazura. Na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Afrykańskie mango (african mango) – działanie, właściwości i dawkowanie
Afrykańskie mango (african mango) – działanie, właściwości i dawkowanie TVN zdrowie
Czym jest synefryna?
Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy
Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie