Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?

valentinrussanov/getty images

Joga bikram to 26 sekwencji, które wykonuje się w pomieszczeniu o temperaturze około 40°C i wilgotności 40–60%. Ze względu na panujące w salach warunki nie poleca się praktykowania jej osobom ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, dzieciom do 13 r.ż. czy ciężarnym kobietom.

Bikram joga to popularny w ostatnim czasie styl jogi, który praktykowany jest zwłaszcza w Kanadzie, USA, na zachodzie Europy i w Australii. Wykazuje działanie terapeutyczne, w tym przy kontuzjach sportowych. Ćwiczony jest m.in. przez brytyjskiego tenisistę Andy’ego Murraya czy amerykańską tenisistkę Serenę Williams. Jej twórca Bikram Choudhury nazywa styl bikram „medytacją w ruchu”.

Zobacz też:

Co to jest bikram joga?

Bikram joga to styl jogi stworzony przez Bikrama Choudhury’ego – urodzonego w 1944 roku w Indiach nauczyciela jogi, który w latach 70. po emigracji do Stanów Zjednoczonych Ameryki założył kilka studiów Bikram Yoga. Autorstwo tzw. gorącej jogi (z ang. hot yoga) przypisywane bywa przez niektórych nauczycielowi Bikrama Choudhury’ego – Bishnu Charanowi Ghoshowi, znanemu też jako BC Ghosh, który był bengalskim kulturystą i propagatorem hatha yogi. Bikram joga cieszy się coraz większą popularnością, a to za sprawą organizowanych od lat 90. przez Bikrama Choudhury’ego 9-tygodniowych certyfikacyjnych kursów nauczycielskich. Jego uczniowie prowadzą zajęcia bikram jogi w wielu krajach. Jak donosi magazyn The Times, na świecie znajduje się ponad 4000 ośrodków, gdzie uprawiać można tę praktykę.

Na czym polega bikram joga?

Joga bikram polega na wykonywaniu serii 26 pozycji hatha jogi, w tym m.in. półksiężyca, orła, balansującego kija, trójkąta, drzewa, kobry, świerszcza. Nie uczy medytacji i nie ma żadnych odniesień do religii. Skupia się wyłącznie na poprawie kondycji fizycznej i wysiłku ruchowym. Charakterystyczne jest dla niej prowadzenie zajęć w gorącym środowisku, gdzie temperatura wynosi 40°C (105°F), a wilgotność 40–60%. Stąd też należy zadbać o odpowiedni strój (wykonany z naturalnych materiałów, nieograniczający ruchów) i dodatkowe wyposażenie, typu: antypoślizgowa mata i 2 duże ręczniki (jeden, żeby położyć na matę, a drugi pod prysznic). Niezbędna jest butelka z wodą. Podejmowana w wysokiej temperaturze aktywność grozi odwodnieniem. Dlatego też konieczne jest popijanie wody małymi łykami w trakcie zajęć i uzupełnienie płynów zaraz po zakończonej sesji. Przed zajęciami na 2–3 godziny nie powinno się posilać. Bikram joga praktykowana jest w ciszy. Obowiązuje zakaz przynoszenia do sali jogi telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli na różnych grupach zaawansowania. Sesja trwa zazwyczaj 90 minut. Zaleca się udział w 2 zajęciach w tygodniu.

Korzyści płynące z bikram jogi

Praktykowanie bikram jogi wiąże się z wieloma korzyściami. Sprzyja rozciągnięciu mięśni i ścięgien. Wzmacnia wszystkie partie mięśni, w tym głównie pleców, brzucha i nóg. Zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową. Wysmukla i poprawia postawę ciała. Pomaga spalać tkankę tłuszczową i pozbyć się nadliczbowych kilogramów – szacuje się, że podczas jednej sesji spala się ponad 1000 kcal. Działa odprężająco, relaksująco i rozluźniająco. Pozwala się wyciszyć, usuwa stres i napięcie. Zwiększa samokontrolę, koncentrację, silną wolę, determinację i cierpliwość. Pocenie się organizmu na skutek wysokiej temperatury panującej w sali intensyfikuje efekt detoksykacji. Bikram joga wykazuje duży wpływ na pracę układu nerwowego – wzmacnia przewodnictwo nerwowe oraz polecana jest przy chorobach autoimmunologicznych. Ze względu na ćwiczenie oddechu w dobrze nawilżonej i gorącej sali poprawie ulega wydolność płuc.

Kto nie powinien ćwiczyć bikram jogi?

Bikram joga wiąże się z dość intensywnym wysiłkiem fizycznym, dlatego przed przystąpieniem do zajęć osoby z problemami zdrowotnymi powinny zasięgnąć opinii lekarskiej. Tzw. gorąca joga nie jest wskazana dla kobiet na początkowym etapie ciąży, osób z cerą naczynkową, epilepsją czy ze schorzeniami układu krążenia. Dodatkowo nie powinna być praktykowana przez dzieci poniżej 13 lat, u których nie wykształciły się jeszcze w pełni gruczoły potowe.

Roszczenia dotyczące praw autorskich do bikram jogi

Bikram Choudhury twierdzi, że podstawy praktyki bikram jogi podlegają prawu autorskiemu i nie ma prawa uczyć ich czy prezentować nikt, kogo nie autoryzował. Od 2011 roku zaczął zgłaszać roszczenia dotyczące praw autorskich do bikram jogi, w tym przeciwko konkurującym studiom jogi – Yoga to the People czy Evolation Yoga – założonym przez jego byłych studentów. Urząd ds. Praw Autorskich Stanów Zjednoczonych uznał, że podstawy jogi nie mogą być chronione prawami autorskimi w sposób określony przez Bikrama i mogą być swobodnie przekazywane innym ludziom.

Ile kosztują zajęcia z bikram jogi?

Większość studiów jogi oferuje zarówno karnety otwarte, jak i lekcyjne na bikram jogę. W przypadku tych pierwszych nielimitowana liczba wejść na 1, 3 czy 6 miesięcy wynosi odpowiednio około 450 zł, 1150 zł czy 2100 zł. Z kolei karnety lekcyjne dostępne są zazwyczaj w formie 1, 5, 10, 20 zajęć, za które zapłaci się odpowiednio około 60 zł, 260 zł, 480 zł i 860 zł.

Zobacz film: Bikram joga. Na czym polega ta metoda?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. S.N. Sangiorgio, A.K. Mukherjee, N.W. Lau i wsp., Optimization of physical activity as a countermeasure of bone loss: a 5-year study of bikram yoga practice in females, „Health”, 2014, 6(11), s. 1124–1132.

2. L. Pate, M.J. Buono, The physiological responses to Bikram yoga in novice and experienced practitioners, „Alternative Therapies in Health and Medicine”, 2014, 20(4), s. 12–18.

3. A.N. Abel, L.K. Lloyd, J.S. Williams, B.K. Miller, Physiological characteristics of long-term Bikram yoga practitioners, „Journal of Exercise Physiology Online”, 2012, 15(5), s. 32–39.

4. B.L. Tracy, C.E. Hart, Bikram yoga training and physical fitness in healthy young adults, „Journal of Strength and Conditioning Research”, 2013, 27(3), s. 822–830.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
9
Polecamy
Taniec na rurze – czy warto się go nauczyć?
Taniec na rurze – czy warto się go nauczyć? Dzień Dobry TVN
Medytacja Osho?
Czym jest medytacja dynamiczna?
Medytacja Osho? Czym jest medytacja dynamiczna? Dzień Dobry TVN
Joga śmiechu – na czym polega i jakie niesie korzyści?
Joga śmiechu – na czym polega i jakie niesie korzyści? TVN zdrowie
Co to jest i na czym polega mysore joga?
Kto jest twórcą tej metody?
Co to jest i na czym polega mysore joga? Kto jest twórcą tej metody? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby