Bikram joga opiera się na klasycznych pozycjach, które wykonuje się na zajęciach z klasycznej odmiany jogi. Jedyna różnica jest taka, że praktyka odbywa się w pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 40 stopni Celsjusza, przy 40-50 wilgotności powietrza.
Zobacz także: Joga kundalini – co to jest? Ćwiczenia, zagrożenia i korzyści z uprawiania kundalini jogi
Jak wyglądają zajęcia z bikram jogi?
Zajęcia bikram jogi trwają 90 minut i składają się zazwyczaj z 26 asan oraz dwóch ćwiczeń oddechowych. Poszczególne pozycje utrzymuje się trochę dłużej niż na zajęciach z klasycznej jodze, dodatkowo wykonuje się jej w ściśle ustalonym porządku.
Dzięki wysokiej temperaturze, która panuje w pomieszczeniu zwiększa się elastyczność, a mięśnie i stawy łatwiej się rozluźniają. Ale na tym nie koniec. Tropikalna temperatura sprawia, że ciało bardzo intensywnie się poci, a tym samym szybciej pozbywa się toksyn.
Zajęcia z bikram jogi polecane są osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Mogą ją praktykować także kobiety w ciąży, jednak przyszłe mamy mogą zacząć przychodzić na zajęcia dopiero od drugiego trymestru.
Zobacz także: Hatha joga – ćwiczenia w domu. Hatha joga a odchudzanie – jaki ma wpływ?
Bikram joga - jakie daje korzyści?
Podczas 90. minutowej sesji można spalić nawet 1000 kcal. Ale spalone kalorie i utrata kilogramów to niejedyne zalety praktyki. Regularna praktyka wspomaga oczyszczanie organizmu, pomaga się zrelaksować i uwalnia od napięć.
Bikram joga - kto nie powinien jej praktykować?
Mimo że joga sama w sobie to bardzo bezpieczna aktywność, to są sytuacje kiedy praktyka może być niebezpieczna. Z bikram jogi muszą zrezygnować osoby, które mają wady serca, zaburzenia odżywiania lub skórę naczynkową. Przeciwwskazaniem jest także leczenie onkologiczne.