Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co oznacza ból pleców między łopatkami? Zalecane ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Co oznacza ból pleców między łopatkami? Zalecane ćwiczenia

Mężczyzna, którego boli łopatka

Fot: Jan-Otto / gettyimages.com

Ból między łopatkami jest częstą przypadłością informatyków, pracowników biurowych, stomatologów i pracowników taśm produkcyjnych, którzy obciążają odcinek piersiowy kręgosłupa, przybierając wymuszoną pozycję ciała. Jeśli promieniuje do klatki piersiowej, może świadczyć o refluksie i zawale serca.

Ból pleców między łopatkami zlokalizowany jest na wysokości odcinka kręgosłupa piersiowego. W większości przypadków stanowi objaw chorób kręgosłupa, ale może wynikać także z przeciążenia czy wad postawy. Dość często jego intensywność sprawia, że chorzy doświadczają sztywności kręgosłupa. Dolegliwości mogą promieniować do pachy, bocznej strony klatki piersiowej czy kończyny górnej. W ich łagodzeniu sprawdzają się specjalne ćwiczenia.

Przyczyny bólu pleców między łopatkami – obciążenie zawodowe

Ból pleców między łopatkami pojawia się często u przedstawicieli określonych grup zawodowych, wśród których można wymienić m.in. informatyków, pracowników biurowych, stomatologów i pracowników taśm produkcyjnych. W tym przypadku ból między łopatkami można określić mianem choroby zawodowej, gdy podczas wykonywania obowiązków zawodowych dochodzi do obciążenia odcinka piersiowego kręgosłupa na skutek długotrwałego przybierania wymuszonej pozycji. Ból pleców między łopatkami i karku powoduje jednostajna i nienaturalna pozycja siedząca i stojąca z ciałem pochylonym do przodu. W konsekwencji dochodzi do obciążenia kręgosłupa, mięśni i innych tkanek, co zaburza nierzadko pracę organów wewnętrznych.

Zobaczcie, jak ćwiczyć mięśnie pleców:

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie pleców. Źródło: 36,6

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa przyczyną bólu między łopatkami

Przyczyną bólu między łopatkami bywa często choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która jest przewlekłym i postępującym schorzeniem polegającym na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących połączenia kręgów. Może być procesem naturalnego zużycia organizmu występującym u osób starszych lub rozpocząć się w ludzi młodych. Wówczas do jej rozwoju predysponują otyłość, obciążająca praca i aktywność fizyczna, wady wrodzone, zaburzenia hormonalne i uraz.

Ból kręgosłupa między łopatkami pojawia się, gdy dochodzi do zwężenia kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, w rezultacie czego zmniejsza się procentowy udział substancji płynnych w jądrze miażdżystym, przez co staje się ono mniej elastyczne. Następuje uwypuklenie jądra miażdżystego, co prowadzi do jego wypadania. W konsekwencji dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe, który odpowiada za pojawienie się silnego bólu uniemożliwiającego choremu swobodny ruch.

Ból w plecach między łopatkami – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Ból w plecach między łopatkami to objaw zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Jest najczęstszą chorobą z kręgu spondyloartropatii zapalnych. Może się rozwinąć sztywność kręgosłupa ograniczająca ruchomość zajętych stawów. Chory odczuwa opasujące bóle klatki piersiowej i karku. Mogą się pojawić też obustronne bóle w okolicy krzyżowej promieniujące do pachwin, pośladków i stawów kolanowych, nasilające się w spoczynku. Etiopatogeneza choroby nie jest w pełni wyjaśniona. Główne znaczenie przypisuje się czynnikom zapalnym, immunologicznym i genetycznym. Czynnikiem wyzwalającym jest prawdopodobnie infekcja bakteryjna.

Ból kręgosłupa między łopatkami – wady postawy

Bolący kręgosłup między łopatkami może być oznaką wad postawy, a przede wszystkim skoliozy i kifozy. Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa obejmujące skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa), strzałkowej (lordo- lub kifoskolioza) i poprzecznej (rotacja i torsja kręgów). Z kolei kifoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową, które może się rozwinąć w wyniku m.in. osteoporozy, choroby Scheuermanna, krzywicy lub chorób neurologicznych.

Ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej

Ból między łopatkami promieniujący do klatki piersiowej i lewej ręki może wskazywać na zawał serca. Zwłaszcza jeśli dolegliwościom tym towarzyszy duszność, zaburzenia krążenia krwi, przejmujące uczucie niepokoju, trudności w oddychaniu, poty, zaburzenia pracy serca oraz mdłości i wymioty, które mogą doprowadzić do utraty przytomności. W takiej sytuacji należy szybko wezwać karetkę pogotowia. Charakterystyczne dla zawału jest to, że dolegliwości zwiększają się przy wysiłku, ale nie zanikają podczas odpoczynku.

Inną przyczyną bólu w plecach między łopatkami przy oddychaniu jest neuralgia międzyżebrowa. Pospolicie nazywany nerwoból jest schorzeniem wynikającym z uszkodzenia nerwów obwodowych. Wywołuje ostry, szarpiący, rwący ból, za który może odpowiadać mechaniczne uszkodzenie nerwów międzyżebrowych, ale może się tez pojawić w wyniku toksycznego uszkodzenia nerwu, zaburzenia metabolicznego w cukrzycy, przy boreliozie, półpaścu czy zapaleniu stawów. Ból może być symetryczny lub po jednej stronie ciała.

Ból w klatce piersiowej i między łopatkami może oznaczać chorobę refluksową przełyku. Jest to schorzenie polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

Ćwiczenia na ból między łopatkami

Chorzy mogą uzyskać pomoc zwłaszcza od fizjoterapeutów. Ból kręgosłupa między łopatkami mogą łagodzić ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie kręgosłupa. Ich regularne wykonywanie sprzyja poprawie postawy ciała i ustąpieniu bólu pleców między łopatkami. Podstawowy zestaw ćwiczeń, które można wykonywać w domu, obejmuje: tzw. koci grzbiet, skłony, naprzemienne wyprosty rąk w klęku podpartym, unoszenie ramion w opadzie tułowia i tzw. deskę, czyli podpór na dłoniach lub przedramionach.

Jakie funkcje pełni układ kostny? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Wróblewska I., Bieszcz-Płostkonka K., Błaszczuk J., Kurpas D., Efektywność rehabilitacji w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2014, 16(1), s. 35–38.

2. Rauhut-Wawrzyniak H., Łącki J.K., Współczesne poglądy na etiopatogenezę zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, „Nowiny Lekarskie”, 2006, 75(1), s. 75–79.

3. Kuncewicz E., Gajewska E., Sobieska M., Atarowska M., Samborski W., Fizjoterapia w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, „Balneologia Polska”, 2006, 4, s. 207-210.

4. Kokurewicz K., Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta, Toruń, Escape Magazine, 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
20
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Ból łopatki po lewej lub po prawej stronie – przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Ból łopatki po lewej lub po prawej stronie – przyczyny, leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Jak leczyć ból pleców między łopatkami i w karku?
Jak leczyć ból pleców między łopatkami i w karku? TVN zdrowie
Stać, siedzieć czy klęczeć?
Testujemy jaka praca jest lepsza dla kręgosłupa!
Stać, siedzieć czy klęczeć? Testujemy jaka praca jest lepsza dla kręgosłupa! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?