Polub nas na Facebooku
Czytasz: Refluks żołądka u dzieci i dorosłych. Leki i domowe sposoby na zgagę
menu
Polub nas na Facebooku

Refluks żołądka u dzieci i dorosłych. Leki i domowe sposoby na zgagę

Refluks żołądka wywołujący zgagę i pieczenie w klatce piersiowej dotyka co piątą osobę przynajmniej raz w tygodniu. Co dziesiąta doświadcza tych objawów codziennie. Ich przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy, dolegliwość polegająca na przedostawaniu się kwasu z żołądka do przełyku.

Większość ludzi przyzwyczaja się do częstych objawów refluksu żołądka, stosuje leki zobojętniające dostępne bez recepty i nie podejmuje leczenia, ani nie rezygnuje z dotychczasowego stylu życia. Tymczasem refluks żołądkowo-przełykowy jest nie tylko nieprzyjemny, ale może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego warto poddać się odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce i zaleconemu przez lekarza leczeniu.

Co to jest refluks żołądka i jakie ma objawy?

Pomiędzy żołądkiem a przełykiem znajduje się mięsień - zwieracz, który uniemożliwia przedostawanie się enzymów trawiennych i resztek jedzenia z powrotem do przełyku, pozwalając jedynie na ruch pokarmu do żołądka. Często zdarza się jednak, że zwieracz słabnie i nie pełni odpowiednio swojej roli. Wówczas kwas żołądkowy i inne enzymy mogą cofać się do przełyku, wywołując nieprzyjemne dolegliwości.

Najczęstsze objawy refluksu żołądkowego to:
  • pieczenie w okolicy mostka,
  • zgaga,
  • kwaśny lub gorzki posmak w ustach,
  • bóle brzucha,
  • odbijanie się,
  • nudności,
  • chrypka,
  • astma,
  • częste bóle gardła,
  • kaszel.

Dodatkowo mogą pojawić się objawy świadczące o powikłaniach refluksu - trudności w przełykaniu, krwiste wymioty, niekontrolowana utrata wagi lub zabarwione na czarno stolce. W takim wypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: Zgaga. Źródło: 36,6.

Przyczyny refluksu żołądka

Przyczyn refluksu może być bardzo wiele, dlatego trudno je wszystkie wychwycić i wyeliminować. Jeśli dotychczasowe leczenie refluksu nie przynosi rezultatów, warto przyjrzeć się jego przyczynom:

  • niezdrowa dieta - alkohol, kawa, napoje gazowane, sól, ostre przyprawy, wysoko przetworzone jedzenie mogą wywoływać objawy refluksu; sytuację pogarsza też szybkie spożywanie zbyt obfitych posiłków;
  • alergie i nietolerancje pokarmowe - niewykryte lub ignorowane alergie pokarmowe mogą wywoływać refluks żołądkowo-przełykowy; konieczne jest przeprowadzanie badań pod tym kątem i stosowanie się do odpowiedniej diety;
  • osłabienie zwieracza żołądka - może wystąpić w ciąży, na skutek otyłości, palenia papierosów, spożywania alkoholu, stosowania niektórych leków albo z powodu podeszłego wieku;
  • przepuklina rozworu przełykowego - część żołądka przesuwa się poza zwieracz do przełyku, co wywołuje częste i uciążliwe objawy refluksu.

Jak leczyć refluks żołądka?

Leczenie farmakologiczne refluksu odbywa się poprzez podawanie doustnych leków. Najczęściej stosuje się leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz obniżające lub zupełnie blokujące jego wydzielanie. Długoletnie używanie leków na refluks może mieć jednak skutki uboczne w postaci zaburzeń trawienia, warto więc stosować je wtedy, kiedy są naprawdę potrzebne.

Zmiana sposobu życia i odpowiednia dieta to najlepszy sposób leczenia refluksu nie wywołujący przy tym skutków ubocznych. Należy unikać alergenów, ciężkostrawnego pożywienia, soli, ostrych, bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw, przejadania się i jedzenia w biegu. Powinno się zrezygnować z picia alkoholu i palenia.

Leczenie operacyjne może okazać się konieczne w bardzo zaawansowanych przypadkach refluksu, na przykład tych wywołanych przepukliną żołądkowo-przełykową. Zabieg polega na wzmocnieniu lub obniżeniu zwieracza przełyku.

Zobacz także: Refluks żołądkowo-przełykowy i refluks żółciowy. Przyczyny i objawy schorzeń

Domowe sposoby, leczenie naturalne i leczenie ziołami mogą złagodzić objawy refluksu. Najczęściej rekomendowane są duże ilości wody, a szczególnie jedna szklanka na czczo, woda z łyżeczką sody oczyszczonej, migdały, sok z aloesu, siemię lniane, nagietek, rumianek, kurkuma, estragon, lukrecja, prawoślaz i podbiał.

Ponieważ refluks jest dolegliwością związaną ze stresem, przydatna mogą się okazać terapia psychologiczna lub psychiatryczna. Jeśli nasilenie objawów występuje podczas sytuacji stresowych, a są one niemożliwe do wyeliminowania, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.

Refluks w ciąży

Refluks żołądkowo-przełykowy jest dolegliwością, która często dotyka kobiety w ciąży. Ze względu na dobro dziecka nie można wówczas używać leków tradycyjnie stosowanych w leczeniu tej przypadłości. W związku z tym zaleca się zwracanie szczególnej uwagi na dietę, picie dużej ilości wody, jedzenie migdałów oraz stosowanie bezpiecznych dla dziecka ziół - rumianku, siemienia lnianego i nagietka.

Refluks u niemowląt i dzieci

Przez pierwsze miesiące życia refluks u niemowląt może być związany z niedojrzałym jeszcze dolnym zwieraczem przełyku i samoistnie zaniknąć. Jeżeli jednak ulewanie i wymioty powtarzają się często lub dziecko nie przybiera na wadze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Co to jest refluks? Sposoby leczenia refluksu u małych dzieci

Refluks u dzieci powyżej pierwszego roku życia zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ nieleczony może doprowadzić do choroby refluksowej przełyku lub jego uszkodzeń. Jest on też często objawem innych chorób. Przeważnie wiąże się z wymiotami, bólami brzucha, kwaśnym posmakiem w ustach oraz uciążliwym, suchym kaszlem.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
356
33
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?