Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina rozworu przełykowego - niecharakterystyczne objawy i diagnoza. Czy konieczna jest operacja?
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina rozworu przełykowego - niecharakterystyczne objawy i diagnoza. Czy konieczna jest operacja?

NAN

Fot: and.one / fotolia.com

Przepuklina rozworu przełykowego to dość często występująca dolegliwość, która pojawia się, gdy fragment żołądka lub dolny odcinek przełyku przemieszcza się przez rozwór przełykowy przepony do klatki piersiowej. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy wywołane zarzucaniem treści żołądka do przełyku.

Oprócz charakterystycznych objawów takich jak zgaga czy wymioty, przepuklina rozworu przełykowego może wywoływać także dolegliwości, które nie kojarzą się bezpośrednio z żołądkiem - bóle w różnych częściach ciała i kaszel to tylko niektóre z nich.

Zobacz także: Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu

Co to jest przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego została wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10 jako przepuklina przepony i nie zalicza się do niej wrodzonej przepukliny rozworu przełykowego. Polega na tym, że fragment żołądka przesuwa się poza rozwór przełykowy, który powinien być podtrzymywany przez przeponę. Dzieje się tak, gdy mięsień ten jest osłabiony lub uszkodzony.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Co to jest przepuklina rozworu przełykowego przepony? Objawy, leczenie

Wyróżnia się dwa zasadnicze typy przepukliny rozworu przełykowego:

  • przepuklinę wślizgową (około 80-90% przypadków) - do klatki piersiowej przemieszcza się wpust żołądka,
  • przepuklinę okołoprzełykową - do klatki piersiowej przemieszczają się dno i fragment krzywizny większej żołądka.

Przepuklina rozworu przełykowego - pierwsze objawy

Początkowo przepuklina rozworu przełykowego może nie dawać żadnych objawów, a pierwsze z nich mogą przypominać niestrawność. Wczesnymi symptomami są zazwyczaj te związane z refluksem - cofaniem się zawartości żołądka do przełyku - zgaga, pieczenie w żołądku lub przełyku, ból żołądka, a nawet wymioty. Często pojawiającą się dolegliwością jest również uczucie pełności w żołądku. W dalszym etapie choroby mogą pojawiać ślady krwi w wymiotach i stolcu, co jest związane z silnym podrażnieniem śluzówek żołądka lub przełyku i pojawieniem się w nich nadżerek.

Ból pleców, ból brzucha, ból w klatce piersiowej - czy to przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego może wiązać się licznymi dolegliwościami, a część jej objawów może wydawać się zupełnie niezwiązana z żołądkiem, dlatego czasem jest błędnie diagnozowana.

Ból w klatce piersiowej i na wysokości serca

często dokucza osobom z przepukliną rozworu przełykowego. Dolegliwości te mogą wywoływać duży niepokój, szczególnie gdy towarzyszą im duszności, pocenie się czy uczucie pieczenia za mostkiem, ponieważ bywają mylnie interpretowane jako pochodzące ze strony serca i układu krążenia.

Ból brzucha

może występować na skutek ucisku na żołądek, podrażnienia jego ścian, ale również w przypadku następstw przepukliny rozworu przełykowego, które wpływają destrukcyjnie na resztę układu pokarmowego, na przykład zaburzeń trawienia. Niektórzy cierpiący na przepuklinę rozworu przełykowego skarżą się również na

ból pleców

promieniujący często w okolicę łopatek. W Przypadku refluksu częstym niespecyficznym objawem jest kaszel, wynikający z przemieszczania się treści żołądka do oskrzeli.

Przepuklina rozworu przełykowego może być odpowiedzialna za wiele objawów niespecyficznych, które łatwo pomylić z innymi chorobami, dlatego bardzo ważna jest dokładna diagnostyka. Na ogół dzięki przestrzeganiu leczenia i diety opisane objawy ustępują lub się zmniejszają. Warto także pamiętać, że objawy przepukliny rozworu przełykowego nasilają się po jedzeniu, szczególnie gdy cierpiąca na nią osoba znajduje się w pozycji leżącej.

Przepuklina rozworu przełykowego - leczenie

Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań wszyscy chorzy po rozpoznaniu przepukliny okołoprzełykowej powinni być zakwalifikowani do operacji (bez względu na obecność lub brak objawów klinicznych).

Większość operacji jest wykonywanych z dostępu brzusznego, choć czasem konieczny jest dostęp przez klatkę piersiową. Zabieg ma na celu stabilizację żołądka poniżej przepony. Zmniejsza się wielkość rozworu przełykowego. Czasami istnieje możliwość przeprowadzenia operacji metodą laparoskopową.

Czy przepuklina rozworu przełykowego jest groźna?

Przepuklina wślizgowa daje przede wszystkim uciążliwe objawy. Groźna jest przepuklina okołoprzełykowa, ponieważ daje szereg możliwych powikłań - zapalenie worka, nieodprowadzalność, uwięźnięcie. 

Oprócz tego mogą wystąpić duszność i zaburzenia rytmu serca ze względu na ucisk, jaki wywołuje przepuklina na narządy sąsiadujące. Jeśli dojdzie do skrętu lub zadzierzgnięcia fragmentu żołądka, pojawiają się ostre objawy - nudności i ból. Może dojść do martwicy fragmentu żołądka czy też do jego pęknięcia.

Źródła:

https://www.aboutgerd.org/surgery/gerd-and-hiatal-hernia-surgery.html
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiatal-hernia/basics/definition/con-20030640

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
401
17
Polecamy
Przepuklina żołądkowo-przełykowa - kiedy pomoże leczenie naturalne, a kiedy potrzebna jest operacja?
Przepuklina żołądkowo-przełykowa - kiedy pomoże leczenie naturalne, a kiedy potrzebna jest operacja? TVN zdrowie
Co to jest przepuklina rozworu przełykowego przepony?
Objawy, leczenie
Co to jest przepuklina rozworu przełykowego przepony? Objawy, leczenie TVN zdrowie
Zespół sztywnego serca.
Martynkę uratowała pionierska operacja
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
Annes
U mnie zanim stwierdzono przepuklinę rozworu przełykowego występowały częste wymioty w ciągu ostatnich kilku lat po cięższych posiłkach. I duże nudności wraz z bólem głowy zakończone zawsze wymiotami. Po wymiotach i nudności i ból głowy mijał od razu.
Czytaj całość
Zgodnie z informacjami zawartymi w aktualnym wydaniu podręcznika "Chirurgia" pod redakcją Wojciecha Noszczyka, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań, wszystkich chorych z rozpoznaną przepukliną okołoprzełykową kwalifikuje się do operacji. Autor zgodnie z tą informacją nie napisał o konieczności wykonania operacji, lecz o kwalifikacji do operacji. Czy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu czy nie, jest oczywiście rozpatrywane indywidualnie.
Czytaj całość
azazal
Proponuję dokładnie sprawdzanie wiadomości, gdy pisze się takie artykuły. Nie każda przepuklina kwalifikuje się do operacji!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?