Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból żołądka – przyczyny bólu, objawy towarzyszące i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Ból żołądka – przyczyny bólu, objawy towarzyszące i leczenie

NAN

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Ból żołądka może mieć wiele przyczyn i w zależności od nich może być niegroźną dolegliwością bądź symptomem niebezpiecznego stanu chorobowego, np. raka żołądka. Określany jako pieczenie, gniecenie, rwanie, kłujący ból oraz ucisk może być łagodzony domowymi sposobami lub w stanach chorobowych leczony farmakologicznie i operacyjnie. Ma formę ostrą i przewlekłą.

Ból żołądka często pojawia się po alkoholu lub przejedzeniu. Może być efektem podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego. Nie warto bagatelizować długo utrzymujących się objawów i należy udać się w porę do specjalisty.

Ból żołądka, pleców, mdłości i biegunka – objawy towarzyszące

Ból żołądka nie zawsze jest taki sam. Może mieć wiele rodzajów, różną częstotliwość występowania i formę. Ponadto inny ból żołądka może wystąpić u dziecka, inny u dorosłego, jeszcze inny będzie po alkoholu, a inny w nocy. Czasem może wynikać z podrażnieniem śluzówki przewodu pokarmowego, ale także może być alarmującym objawem występującym w poważnych stanach chorobowych. Należy zwrócić uwagę, jaki jest to rodzaj bólu żołądka, a także, czy występują objawy towarzyszące. Z reguły ból żołądka występuje w okolicy pępka i nad nim. Może być określany jako: kłujący ból żołądka, pieczenie, ucisk, gniecenie, ostry ból promieniujący do pleców oraz ból pod żebrami. Takie szczegóły w opisie mogą wskazywać na konkretną przyczynę powstawania bólu i tym samym przyśpieszać postawienie diagnozy. Dodatkowo oprócz bólu żołądka mogą pojawić się objawy towarzyszące, np. mdłości, wymioty, biegunka, wzdęcia, zaparcia, gorączka, ból głowy oraz pleców itp.

Dlaczego boli żołądek? Przyczyny

Przyczyn bólu żołądka może być wiele. Do najczęstszych zalicza się zapalenia błony śluzowej i chorobę wrzodową. Ciągły ból żołądka wywoływany jest przez kwas solny, który podrażnia zakończenia nerwowe wywołujące dolegliwość. W. Oprócz bólu żołądka mogą pojawiać się także nudności, wymioty, spadek masy ciała i utrata apetytu. Przyczynami zapaleń i wrzodów są leki, a także niewłaściwy styl życia – używki, zła dieta, brak aktywności fizycznej. Na zapalenia i powstawanie wrzodów ma także wpływ bakteria Helicobacter pylori. Inną przyczyną bólu żołądka mogą być przewlekłe stany chorobowe, do których zalicza nowotwór żołądka. Ból wskazujący na zmiany złośliwe jest z reguły stały – na początku określany jako dyskomfort, później towarzyszą mu inne objawy, takie jak brak apetytu, spadek masy ciała, gorączka, osłabienie, aż wreszcie pojawiają się smoliste stolce wywołane krwawieniem, wymioty oraz niemożność przyjęcia pokarmu.

Ostry ból żołądka po alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu może mieć negatywne skutki. U wielu osób oprócz bólu żołądka mogą pojawić się objawy towarzyszące, takie jak: nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia. Etanol silnie podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego, dlatego bardzo często wywołuje dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Alkohol ma właściwości toksyczne, więc objawy mogą utrzymywać się ok. 1–2 dni. Ból żołądka po alkoholu najczęściej (przy zachowaniu odpowiedniego stopnia nawodnienia) nie wymaga interwencji medycznej. Jeśli jednak ból ten jest ostry, utrzymujący się kilka dni i towarzyszą mu też inne objawy, należy zgłosić się do specjalisty. Może to wskazywać na poważne stany chorobowe, m.in. choroby wątroby lub trzustki.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na ból żołądka i leczenie specjalistyczne

Ból żołądka można łagodzić domowymi sposobami. Domowe sposoby na ból żołądka wiążą się najczęściej z zastosowaniem naparów i herbat o działaniu przeciwzapalnym. Szczególnie sprawdzą się herbaty z rumianku, mięty czy sok z aloesu. Zaparzoną herbatę należy pić wystudzoną, małymi łykami. W leczeniu bólu żołądka wskazana będzie także zmiana nawyków żywieniowych, które będą opierały się na daniach lekkostrawnych, bez dużej ilości tłuszczów. Do jadłospisu należy także wdrożyć min. 2 l wody dziennie, a także unikać napojów takich jak alkohol, mocna kawa i herbata, napoje gazowane i kolorowe. 

Warto także wdrożyć produkty bogate w błonnik, który oczyści żołądek i jelita z zalegającej treści pokarmowej. Oprócz tego, co się je, ważny jest także sposób spożywania pokarmów. Warto jeść regularnie mniejsze porcje, tzn. 5–6 mniejszych posiłków zamiast 3 dużych. Ból żołądka może być wywołany także przez pośpiech, dlatego posiłki należy spożywać spokojnie. Ważne jest również, aby nie spożywać obfitych posiłków na noc. Ostatni najlepiej zjeść na dwie godziny przed snem.

Leczenie specjalistyczne bólu żołądka stosowane jest tylko w momencie, gdy znana jest konkretna przyczyna, np. nowotwór żołądka, choroba wrzodowa itp. W przeciwnym razie leczenie opiera się na początku na obserwacji i wykluczaniu czynników wywołujących ból żołądka. Ze środków farmakologicznych czasem stosowane są leki neutralizujące kwas solny bądź hamujące wytwarzanie go w żołądku. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
192
39
Polecamy
Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu
Ból żołądka – przyczyny i sposoby leczenia bólu w nadbrzuszu TVN zdrowie
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?
Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?