Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co najlepiej pić w ciąży? Napoje wskazane kobietom ciężarnym
menu
Polub nas na Facebooku

Co najlepiej pić w ciąży? Napoje wskazane kobietom ciężarnym

Kobieta w ciąży robi zdrowy koktajl

Fot. M_a_y_a / Getty Images

W ciąży zaleca się pić nie tylko wodę, ale również herbatki ziołowe regulujące trawienie i zapobiegające dolegliwościom ciążowym, takim jak zgaga czy poranna mdłości. Zalecane są napary z rumianku, melisy i mięty. Kobiety ciężarne zamiast wody mogą pić także świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne oraz domową lemoniadę. 

W ciąży niezwykle ważną rolę odgrywa optymalne nawodnienie organizmu, które ma wpływ zarówno na samopoczucie i zdrowie przyszłej matki, jak też dziecka. W okresie tym należy jednak zrezygnować z niektórych rodzajów napojów, takich jak mocna herbata czy czarna kawa i zastąpić je innymi trunkami.

Co można pić w ciąży - woda i jaką wybrać

Podstawowym napojem zalecanym przez specjalistów w okresie ciąży jest woda mineralna, najlepiej nisko lub średniozmineralizowana. Powinna dostarczać jonów wapnia, magnezu i jodu oraz cechować się niską zawartością sodu. Woda w każdym organizmie odgrywa wiele ważnych funkcji. Uczestniczy m.in. w procesie oddychania, trawienia, metabolizmu oraz w usuwaniu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto woda stanowi podstawowy składnik ludzkiego organizmu. Kobiety ciężarne mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę niż inni dorośli ludzie. Instytut Matki i Dziecka zaleca, by przyszłe mamy przyjmowały od 2 do 2.5 litra płynów na dobę. W ciąży wskazane jest picie wody niegazowanej, gdyż dwutlenek węgla może przyczyniać się do wystąpienia wzdęć oraz podrażnienia delikatnej błony śluzowej żołądka i jelit. Alternatywą dla wody mineralnej jest przegotowana i ostudzona woda z kranu lub filtrowana w specjalnych dzbankach, które są łatwo dostępne w sklepach z akcesoriami kuchennymi.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co można pić w ciąży zamiast wody?

Kobieta ciężarna zamiast wody może sięgać po wiele innych napojów. Jednymi z zalecanych trunków są soki warzywne i owocowe. Mimo szerokiej dostępności tych produktów w sklepach warto je przygotować samodzielnie w domu. W ten sposób ma się całkowitą kontrolę nad rodzajem, jakością i ilością dodawanych składników oraz unika się szkodliwych i zbędnych substancji wzbogacających smak czy kolor napoju. Szczególnie zalecane są soki z marchwi, pomidorów, buraków, selera, natki pietruszki, szpinaku, jarmużu, pomarańczy i jabłek. Napoje te są dobrym źródłem witamin, minerałów oraz związków antyoksydacyjnych, które zapewniają przyszłej mamie dobre samopoczucie. Doskonałą propozycją dla kobiet ciężarnych są również smoothie, czyli koktajle owocowo-warzywne. Przygotuje się je na bazie dowolnych świeżych warzyw i owoców oraz mleka lub wody. Dodatkiem do smoothie może być siemię lniane, które ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i reguluje procesy trawienne, zapobiegając wzdęciom i zaparciom w ciąży. Przyszłe mamy zamiast wody mogą również pić mleko i napoje mleczne, takie jak naturalne jogurty, kefiry czy maślanki, które są cennym źródłem białka i wapnia. Alternatywą dla wody w ciąży jest także domowa lemoniada. Do jej przygotowania potrzeba jedynie kilku podstawowych składników: świeżych cytryn, wody oraz substancji słodzącej. Zamiennikiem tradycyjnego cukru jest cukier brązowy, miód lub syrop z agawy. Do lemoniady warto dodać kilka listków mięty, które nadadzą napojowi aromatu oraz sprawią, że stanie się on bardziej orzeźwiający. Domową lemoniadę można przyrządzić również na bazie innych owoców niż cytryny, np. wykorzystując truskawki, grejpfruty, tropikalnego ananasa czy soczystego arbuza. Zamiast wody kobiety ciężarne mogą sięgać po mrożone herbaty owocowe lub ziołowe z dodatkiem plasterka cytryny. Taki napój nie tylko gasi pragnienie, ale również zapobiega porannym mdłościom.

Co pić w ciąży zamiast herbaty?

W ciąży niewskazane jest picie czarnej, mocnej herbaty oraz naturalnej kawy ze względu na dużą zawartość kofeiny, która działa pobudzająco nie tylko na organizm przyszłej matki, ale także jej dziecka. Alternatywą dla tradycyjnej herbaty w ciąży są herbatki ziołowe, które nawadniają organizm oraz łagodzą dolegliwości towarzyszące przyszłym mamom, takie jak mdłości, nagłe spadki energii i uczucie zmęczenia oraz uderzenia gorąca. Szczególnie zalecane są napary z melisy, mięty, rumianku oraz kwiatu czarnego bzu. Tego rodzaju herbaty regulują trawienie zapobiegając uciążliwym zaparciom oraz zmniejszają zgagę, która często występuje u kobiet ciężarnych. Przyszłym mamom zalecana jest także herbata rooibos z afrykańskiego czerwonokrzewu, która poprawia samopoczucie, działa przeciwdepresyjnie i pomaga zwalczyć bezsenność. Dostarcza również cennych minerałów, takich jak potas i żelazo. Zamiennikiem dla tradycyjnej herbaty i kawy w ciąży jest zielona herbata, która wykazuje delikatne działanie pobudzające. Ponadto wzmacnia odporność organizmu zapobiegając infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Zielona herbata w ciąży przyczynia się do poprawy kondycji naczyń krwionośnych oraz usprawnia przepływ krwi. Dzięki temu reguluje ciśnienie przeciwdziałając niedociśnieniu i nadciśnieniu oraz poprawia ukrwienie łożyska, co ma wpływ na odżywienie i rozwój płodu. Zielona herbata obniża poziom glukozy we krwi chroniąc przed cukrzycą. W ciąży należy jednak pamiętać o piciu zielonej herbaty z umiarem. Zalecane są maksymalnie 3-4 filiżanki tego napoju w ciągu doby. Nadmiar zielonej herbaty w diecie może zaburzać wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu oraz zapobiega wadom cewy nerwowej, np. rozszczepowi kręgosłupa czy bezmózgowiu. W ciąży zamiast zwykłej herbaty można pić herbaty owocowe, zwłaszcza malinową lub z żurawiny. Podobnie jak z herbatą zieloną należy zachować umiar. W przypadku wystąpienia silnych skurczów po wypiciu herbaty należy zmniejszyć ilość wypijanego napoju lub całkowicie z niego zrezygnować.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?