Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może oznaczać ból brzucha w ciąży? Jak sobie z nim radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Co może oznaczać ból brzucha w ciąży? Jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha w ciąży mogą być z jednej strony symptomem ostrzegawczym i wówczas często wymagają pilnych badań diagnostycznych, z drugiej zaś stanowić naturalny objaw zmian, które zachodzą w czasie ciąży w organizmie kobiety, lub zwiastować poród.

Bóle brzucha są jednym z najpowszechniej zgłaszanych przez pacjentów objawów, nierzadko także przez ciężarne kobiety. Analizując tą dolegliwość, należy w szczególności zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne bólu brzucha w ciąży, takie jak jego lokalizacja, promieniowanie, charakter, natężenie, objawy towarzyszące oraz czynniki nasilające lub łagodzące dolegliwości.

Ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży jest przede wszystkim objawem ostrzegawczym, który wyzwala reakcje odruchowe, autonomiczne, motoryczne i emocjonalne. Odczuwany jest, tak jak każdy inny ból, w sposób subiektywny i indywidualny.

Zaparcia przyczyną bólu brzucha u ciężarnych

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć rozmaite podłoże. Częstą przyczyną, zwłaszcza przewlekłych dolegliwości, są powszechnie występujące u ciężarnych zaburzenia motoryki i choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem zaparć. Pojawiają się one od początku ciąży i trwają nierzadko do jej ukończenia. Są wynikiem wydłużenia pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu i zwiotczenia mięśni dna miednicy.

W jaki sposób radzić sobie z bólem brzucha wywołanym przez zaparcia? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie diety bogatej w naturalny błonnik i spożywanie dużej ilości płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Należy wykluczyć z jadłospisu ciężkostrawne, tłuste, mocno przyprawione posiłki i ograniczyć spożycie białego pieczywa, ziemniaków czy makaronu. Warto wspomagać się preparatami farmakologicznymi pochodzenia roślinnego, których celem jest pobudzenie perystaltyki jelit i zmiękczenie zalegającej w nich treści pokarmowej.

Zobacz także: Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?

Zobacz także: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Co może oznaczać ból brzucha w ciąży po prawej stronie?

Ból zlokalizowany w górnym kwadrancie brzucha, w okolicy prawego podżebrza może być objawem chorób dróg żółciowych. Schorzeniem charakteryzującym się bólem brzucha po prawej stronie w ciąży jest cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych (Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy – ICP).

Przyczyny wewnątrzwątrobowego zastoju żółci nie są do końca poznane. Jednakże za jego bezpośrednią przyczynę uważa się wzrost poziomu estrogenów i progesteronu u ciężarnych, a najwyższą ich wartość stwierdza się w 3 trymestrze. Ponadto rozpoznaje się go częściej w ciążach mnogich. Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych jest poważnym powikłaniem ciąży. Należy wcześniej ją ukończyć, gdy tylko płód osiągnie dojrzałość, aby zapobiec zgonom wewnątrzmacicznym.

Ból z prawej strony brzucha w ciąży – zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból po prawej stronie brzucha w ciąży, który po kilku godzinach umiejscawia się zwłaszcza w dolnych kwadrantach brzucha, w okolicy prawego dołu biodrowego, może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból ma charakter stały i towarzyszą mu objawy takie jak: brak apetytu, nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, podwyższona temperatura ciała i bolesność uciskowa brzucha.

Schorzenie to uważane jest za najczęstsze niepołożnicze wskazanie do pilnej operacji u ciężarnych. Szacuje się, że stanowi 25% takich interwencji chirurgicznych. Możliwe jest przeprowadzenie appendektomii laparoskopowej. Często konieczna jest antybiotykoterapia, a nawet rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie. Zachorowalność na zapalenie wyrostka w ciąży wynosi 1:500 do 1:2000 i nie różni się w zależności od jej etapu. Badania dowodzą, że u przyszłej matki zmienia się położenie wyrostka robaczkowego.

Ból w dole brzucha w ciąży – zapalenie pęcherza moczowego

Ból brzucha na dole w ciąży, w okolicy nadłonowej może występować w przypadku chorób układu moczowo-płciowego, takich jak zapalenie pęcherza moczowego. Ciąża zwykle opóźnia rozpoznanie, ponieważ objawy takie jak częstomocz, naglące parcie, ból brzucha i podbrzusza obserwuje się także podczas prawidłowej ciąży. Leczenie przeciwdrobnoustrojowe trwa 3–7 dni. Zaleca się takie same leki jak w przypadku bezobjawowego bakteriomoczu.

Ból w dole brzucha w ciąży w 2 i 3 trymestrze – ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ból w dole brzucha w ciąży w 2 i 3 trymestrze może wskazywać na ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Według danych statystycznych stan ten występuje częściej u kobiet ciężarnych. Szacuje się, że dotyczy 2% przyszłych mam. Terapia nie odbiega bardzo od sposobu leczenia kobiet niebędących w ciąży. Trwa zwykle 7–10 dni.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek rozwija się na przełomie 2 i 3 trymestru ciąży. Sprzyja mu utrudniony odpływ moczu i zmiany zachodzące w drogach moczowych ciężarnych. Charakterystycznymi objawami choroby są: ból w podbrzuszu, gorączka, bóle w okolicy lędźwiowej, dreszcze, nudności, bóle głowy i wymioty.

Przyczyny bólu brzucha w ciąży z lewej strony

Ból zlokalizowany po lewej stronie brzucha w ciąży, w dolnym kwadracie może świadczyć o ciąży pozamacicznej. Dochodzi wtedy do zagnieżdżenia komórki jajowej poza jamą macicy. W ostatnich latach częstość jej występowania wykazuje tendencję wzrostową – wynosi 1,5–2%. Każdy przypadek ciąży ektopowej stanowi stan zagrożenia życia dla kobiety ciężarnej. Jej objawami są: silne bóle brzucha, krwawienie z dróg rodnych, guz w okolicy przydatków, tkliwość powłok brzusznych i płyn w zatoce Douglasa.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego funkcjonowanie?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36.6.

Bibliografia:

1. Celińska A., Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych, „Nowa Medycyna”, 2000, 8, s. 45–48.

2. Stukan M., Kruszewski W.J., Dudziak M. i wsp., Zapalenie wyrostka robaczkowego i choroby pęcherzyka żółciowego jako stany ostre wymagające pilnej interwencji chirurgicznej u kobiet w ciąży, „Ginekologia Polska”, 2013, 84, s. 1045–1050.

3. Hryniewicz W., Holecki M., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2015.

4. Praca zbiorowa, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, Poznań, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 2011.

5. Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2011, 7(1), s. 9–16.

6. Sowa M., Smuczyński W., Senterkiewicz L. i wsp., Ciąża ektopowa – czynniki ryzyka, diagnostyka i leczenie, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(11), s. 311–320.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (1)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?