Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba dwubiegunowa – leczenie. Jakie są sposoby walki z chorobą?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba dwubiegunowa – leczenie. Jakie są sposoby walki z chorobą?

Kobieta, która ma depresję

Fot: Kittiya / gettyimages.com

Choroba afektywna dwubiegunowa, nazywana również zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, cechuje się występowaniem epizodów manii, depresji lub obu tych stanów. Najczęściej dotyka młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Leczenie choroby dwubiegunowej często trwa całe życie.

Choroba afektywna dwubiegunowa należy do częstych zjawisk psychopatologicznych. W trakcie jej przebiegu na przemian z objawami manii i depresji występują okresy remisji. Objawy schorzenia mogą mieć różne stopnie nasilenia, a przyczyn jego rozwoju może być wiele, w tym podłoże genetyczne, społeczne lub środowiskowe. Choroba wpływa niekorzystnie na wiele aspektów życia, począwszy od kontaktów międzyludzkich i życia rodzinnego, po sytuację zawodową i samorealizację intelektualną. Jedynie leczenie afektywnej choroby dwubiegunowej może poprawić sytuację chorych.

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie farmakologiczne

W przypadku schorzenia, jakim jest choroba dwubiegunowa, leczenie zależy od wielu czynników, w tym np. od wieku i chorób współwystępujących. Najważniejsze w rokowaniu jest rozpoznanie choroby na wczesnym etapie i szybkie wdrożenie leczenia. Nie jest ono możliwe bez pełnej współpracy chorego z lekarzem oraz terapeutą. Z tego względu choroba afektywna dwubiegunowa przysparza wiele trudności diagnostycznych.

Choroba afektywna dwubiegunowa zaliczana jest do schorzeń nieuleczalnych. Celem każdego rodzaju terapii jest ograniczenie stopnia nasilenia objawów oraz nauka chorego, w jaki sposób może radzić sobie z epizodami manii i depresji. Cały proces leczenia jest długi ze względu na nawracający charakter choroby. Może trwać latami lub nawet całe życie. Przy systematycznej współpracy z lekarzem prowadzącym można powrócić do normalnego funkcjonowania. Najlepsze efekty leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

Zobacz także: Psychoterapeuta: Relacja terapeutyczna jest jak związek - nie od razu trafimy na dopasowaną do nas osobę

Zdarza się, że środki farmakologiczne dobierane są metodą prób i błędów. Ma to związek z występowaniem skutków ubocznych i tym, w jaki sposób pacjent odpowiada na lek. Każdy może inaczej reagować na podawanie leków psychoaktywnych czy uspokajających, dlatego nie wolno przyjmować niczego bez konsultacji z lekarzem. W okresach remisji często stosuje się leczenie profilaktyczne.

Choroba dwubiegunowa - jak się objawia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Choroba dwubiegunowa - jak się objawia? Źródło: X-Bank Gallery

Środki farmakologiczne stosowane w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej można podzielić na kilka grup:

1. Stabilizatory nastroju, inaczej leki normotymiczne. Przyjmowane są w celu lepszej kontroli objawów manii oraz depresji. Warto pamiętać, że nie działają doraźnie, czyli aby zaobserwować ich efekt, należy przyjmować je przez dłuższy czas, co ma związek ze stopniowym rozwijaniem się działania leku. Nie powodują uzależnień.

2. Atypowe leki przeciwpsychotyczne. To neuroleptyki II generacji. Są to środki działające bardziej specyficznie niż tradycyjne neuroleptyki I generacji. Wpływają przede wszystkim na receptory serotoninergiczne oraz znajdujące się w mózgu. Dzięki temu leki mają mniejszą tendencję do powodowania u pacjentów objawów pozapiramidowych.

3. Antydepresanty. Są to leki, które nie zawsze okazują się skuteczne i mogą wywołać szereg efektów niepożądanych, takich jak bóle głowy, spadek libido, przyrost masy ciała, potliwość, senność i spadek ciśnienia tętniczego. Muszą być starannie dobrane przez lekarza. Stosowane przy epizodach depresji.

4. Leki uspokajające. Występują w różnych postaciach. Mają działanie silnie uzależniające, dlatego nie mogą być przyjmowane bez konsultacji z lekarzem. Stosowane są przy objawach manii.

Choroba afektywna dwubiegunowa – leczenie psychoterapeutyczne i hospitalizacja

Istotnym elementem leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej jest psychoedukacja. Polega ona na informowaniu oraz uczeniu pacjenta, na czym polega jego choroba i jakie emocje mogą mu towarzyszyć podczas terapii. Od wielu lat podkreśla się, jak ważna w całym procesie leczenia jest obecność i wsparcie rodziny. Bliscy powinni brać czynny udział w każdym jej etapie. Psychoedukacja może być prowadzona indywidualnie lub grupowo.

Rodzaj i przebieg psychoterapii uzależniony jest od indywidualnego przypadku. Jej celem jest wsparcie chorego poprzez rozwijanie umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach manii lub depresji. Pacjent uczy się nowych rozwiązań, które wdraża w każdy aspekt życia. Kluczowa na tym etapie jest systematyczność oraz chęć wyzdrowienia. Bez silnej woli pacjenta leczenie nie jest możliwe.

W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja chorego. Szczególnym wskazaniem jest stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla własnego zdrowia i życia lub innych osób. Może być to próba samobójcza lub agresja czynna wobec innych. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego mówi o tym, że w takich przypadkach chory musi poddać się leczeniu przymusowemu. Oznacza to, że może być przyjęty do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody.

Zobacz także: Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

Bibliografia:

1. Rybakowski J., Choroba afektywna dwubiegunowa – współczesne poglądy na leczenie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2005;8(4):59-65.

2. Sęp-Kowalikowa S., Czucha M., Atypowe leki przeciwpsychotyczne w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Psychiatria. 2004;1(1):1-7.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
92
7
Polecamy
Czy depresja może mieć różne maski?
Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć depresję maskowaną
Czy depresja może mieć różne maski? Sprawdź, jak rozpoznać i skutecznie leczyć depresję maskowaną Dzień Dobry TVN
Schizofrenia prosta – czym się objawia i jak ją leczyć?
Schizofrenia prosta – czym się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Co to jest leczenie paliatywne?
Co daje pacjentom?
Co to jest leczenie paliatywne? Co daje pacjentom? TVN zdrowie
Ciężka depresja z objawami psychotycznymi – czy jest uleczalna?
Ciężka depresja z objawami psychotycznymi – czy jest uleczalna? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą Materiał sponsorowany
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?