Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cebula na blizny i przebarwienia skóry – domowe sposoby na maści i wyciągi 
menu
Polub nas na Facebooku

Cebula na blizny i przebarwienia skóry – domowe sposoby na maści i wyciągi 

Cebula na stole.

Fot. sergeyryzhov / Getty Images

Cebula powszechnie znana jest z prozdrowotnych właściwości wspierających produkcję kolagenu. Regularnie aplikowane warzywo, w formie np. miazgi czy okładów, wpływa na poprawę kondycji skóry, przyspieszając regenerację zniszczonych komórek i sprzyjając tworzeniu się nowych. Czy jednak cebula pomaga na blizny?

Cebulę przygotowuje się na wiele sposobów. Ma również zastosowanie kosmetyczne, a efekty domowej kuracji widoczne są w ciągu kilku tygodni, szczególnie w przypadku świeżych blizn po ranach i otarciach oraz przebarwień. Maść z cebuli na blizny to ekonomiczne rozwiązanie dla osób zmagających się z przewlekłymi, głębokimi zmianami, takimi jak bliznowce, rozstępy, a nawet cellulit czy trądzik.

Cebula na blizny

Cebula słynie z prozdrowotnych właściwości w leczeniu schorzeń układu oddechowego czy wspieraniu systemu immunologicznego, jednak jest również rośliną o działaniu kosmetycznym, szczególnie wpływającą na poprawę kondycji skóry. Skuteczność cebula zawdzięcza wysokiemu stężeniu białka roślinnego, wapnia, żelaza, siarki, fosforu oraz witaminom: A, B1, B2, B3 i C. Ze względu na powszechną dostępność cebula jest powszechnie wykorzystywana do produkcji kosmetyków i leków przez firmy farmaceutyczne, ale także z powodzeniem sprawdza się w domowych warunkach. Maść na blizny z cebuli to najbardziej powszechna i łatwa w przygotowaniu forma wykorzystania warzywa, lecz nie jedyna. W zależności od przeznaczenia cebulę na blizny i inne zmiany skórne można sporządzić w formie wywarów, olejków czy pasty oraz wzbogacać je o dodatkowe składniki, np. miód, czosnek czy sok z cytryny. Konsystencja kosmetyku z cebuli zależy od miejsca i rodzaju zmiany skórnej, na którą preparat ma zostać zaaplikowany.

Cebula - okłady z cebuli redukują rozstępy:

Zobacz film: Cebula - okłady z cebuli redukują rozstępy. Źródło: Klinika urody

Cebula na blizny i przebarwienia – skuteczność

Domowe ekstrakty przygotowane na bazie cebuli mają działanie bakteriobójcze oraz przyspieszają procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek skóry, zarówno o charakterze świeżym, jak i przewlekłym. Mechanizm odbudowywania zniszczonych komórek polega na wspieraniu produkcji kolagenu, głównego białka tkanki łącznej, odpowiedzialnego m.in. za elastyczność i wygląd skóry. Maść z cebuli lub inne produkty zmniejszają również stany zapalne w obrębie świeżych uszkodzeń skóry. Cebula na rany to polecany środek dezynfekujący ze zdolnościami do rozpuszczania skrzepów, wspierający utrzymanie czystego środowiska i namnażanie się komórek uzupełniających ubytek skóry. Właściwości warzywa wykorzystywane są w zapobieganiu powikłaniom w trakcie gojenia się ran, np. infekcji drobnoustrojowych, w tym gronkowca złocistego, a także w zwalczaniu m.in.:

  • świeżych blizn po zranieniach czy operacjach chirurgicznych, a także bliznowców, tzw. keloidów, czyli guzowatych i stwardniałych blizn zbudowanych z przerośniętej tkanki włóknistej;
  • owrzodzeń, czyraków, ropni, trądziku;
  • rozstępów i cellulitu;
  • odmrożeń, oparzeń, wysypek, wągrów, wrzodów;
  • przebarwień skóry i piegów.

Wyciąg z cebuli na blizny

Lecznicze właściwości cebuli można wykorzystywać przez cały jej okres wegetacyjny, przetwarzając ją adekwatnie do potrzeb. Działanie antyseptyczne cebuli obserwuje się w soku, miazdze, syropie czy żelu, a nawet w formie okładów z pokrojonych surowych piórek czy plastrów. Maść z cebuli na blizny nie jest jednak wskazana dla wszystkich. Może bowiem wywołać reakcje alergiczne, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry czy łzawienie ze względu na uwalniane podczas krojenia związki siarki i inne lotne enzymy. Dla uniknięcia lub ograniczenia niepożądanych efektów tego typu zaleca się obróbkę termiczną cebuli w formie gotowania lub pieczenia, co pozwoli na zachowanie znacznych ilości aktywnych i odżywczych składników warzywa. Nie należy rezygnować z konsultacji lekarskich.

Czy kiedykolwiek używałeś cebuli na blizny?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Przepisy na leki z cebuli

Przygotowanie maści czy wyciągu na blizny nie jest skomplikowane i czasochłonne, jednak na uzyskanie pierwszych efektów należy poczekać kilka tygodni. Sposobów przyrządzenia cebuli na blizny jest wiele, np.:

  • maść otrzymuje się poprzez obranie i ugotowanie 1 dużej cebuli, zblendowanie warzywa, dodanie do masy 1 łyżki miodu, wymieszanie i pozostawienie do ostygnięcia. Powstałą maść należy nałożyć na gazik, przyłożyć do blizny i wmasowywać przez 5–10 minut. Preparat można zostawić na dodatkowe kilka minut, a następnie nadmiar wytrzeć;
  • wyciąg można otrzymać poprzez obranie i starcie cebuli na małych oczkach, aby puściła sok. Dalej poleca się namoczenie bandaża w soku i owinięcie obszaru ciała dotkniętego rozstępami;
  • pastę na trądzik można otrzymać poprzez starcie cebuli i połączenie jej z łyżką mąki pszennej oraz maścią o działaniu przeciwzapalnym i wymieszaniu wszystkich składników. Preparat należy nakładać miejscowo na zmiany.

Bibliografia:

1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., „Fitoterapia i leki roślinne”, PZWL, Warszawa 2007.

2. Muszyński J., „Zioła czynią cuda”, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa 1994.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?