Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest bliznowiec? Leczenie, leczenie domowe i usuwanie chirurgiczne
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest bliznowiec? Leczenie, leczenie domowe i usuwanie chirurgiczne

NAN

Fot: weerajata / stock.adobe.com

Bliznowiec często powstaje po operacji, ale może wystąpić także w miejscach urazów, ukąszeń czy po trądziku. Choć nie jest niebezpieczny, to często stanowi poważny problem estetyczny, szczególnie gdy pojawi się w dobrze widocznym miejscu – na przykład na twarzy.

Ze względu na to, że leczenie bliznowca bywa kłopotliwe, warto zwrócić uwagę na metody, dzięki którym można zapobiec jego powstawaniu. Sposobów na usuwanie takich zmian skórnych jest bardzo wiele, większość z nich jednak przynosi słabe efekty lub sprzyja nawrotom

Co to jest bliznowiec?

Bliznowiec, czyli keloid, to przerośnięta blizna, która może być twarda i guzowata. Powstaje w miejscach po operacji, zabiegach i urazach, ale zdarza się też, że na skutek ropni czy trądziku. Przyczyny powstawania bliznowców są nie do końca jasne, chociaż zauważono rodzinne tendencje do ich tworzenia się i częstsze występowanie tej dolegliwości u osób z ras czarnej i żółtej.

Po jakim rodzaju operacji może wystąpić bliznowiec?

Bliznowiec często pojawia się po operacjach, w wyniku których rany ciężko się goją lub trudno je w pełni unieruchomić. Dlatego często pojawiają się po cesarskim cięciu czy po wycięciu tarczycy. Paradoksalnie bliznowce mogą wystąpić też po usunięciu pieprzyka czy tłuszczaka, które są drobnymi zmianami skórnymi. Wynika to z tego, że naruszają one również sporo miejsca w obrębie skóry właściwej przez co proces gojenia jest o wiele trudniejszy. Bliznowce najczęściej goją się w obrębie skóry klatki piersiowej, brzucha, pleców i ramion oraz na twarzy.

Jak poznać, że tworzy się bliznowiec – objawy

Zwykła blizna tworzy się natychmiast po zagojeniu rany i potem może stopniowo się zmniejszać, nawet do zupełnego wchłonięcia. Bliznowiec natomiast się rozrasta i może pojawić się nawet w kilka miesięcy po zagojeniu się rany. Dodatkowo przekracza on obszar pierwotnej blizny i jego rozmiary zdecydowaniem nie przystają do wielkości urazu. Tworzeniu się bliznowca rzadko towarzyszą przykurcze, nie powinien on też być bolesny, choć może powodować świąd.

Bliznowiec – usuwanie chirurgiczne

Tradycyjną metodą usuwania bliznowców jest leczenie chirurgiczne, jednak sposób ten nie gwarantuje powodzenia – w większości przypadków bliznowce odrastają, a czasem robią się jeszcze większe.

Bliznowiec – leczenie

Współczesnymi sposobami leczenia bliznowców są:

  • sterydoterapia – podskórne wstrzyknięcie sterydów lub stosowanie opatrunków nimi nasączonych,
  • żele silikonowe – noszone w postaci nasączonej płytki są bezbolesną, mało inwazyjną i skuteczną metodą usuwania bliznowców,
  • presoterapia – noszenie przez kilka miesięcy ubrań uciskających bliznowiec,
  • radioterapia – rzadko stosowana, ze względu na niską skuteczność i skutki uboczne,
  • laseroterapia – szczególnie dobre efekty daje w połączeniu z kortykosteroidami,
  • krioterapia – wymrażanie bliznowca; metoda skuteczna, ale wywołuje efekty uboczne,
  • maści na blizny,
  • wstrzykiwanie interferonu i leków antyrakowych w bliznowca – metody eksperymentalne o dobrych rokowaniach.

Leczenie bliznowców najczęściej rozpoczyna się od metod nieinwazyjnych, takich jak stosowanie maści i żeli silikonowych. U wielu pacjentów taki sposób postępowania przynosi doskonałe efekty. Po inne środki sięga się dopiero, gdy te pierwsze nie pomagają, a bliznowiec staje się uciążliwy dla pacjenta.

Warto pamiętać, że bliznowce mają tendencję do nawracania, szczególnie jeśli usuwa się je w sposób mechaniczny, i że nie pojawiają się one na skutek błędów w sztuce lekarskiej.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bliznowiec – leczenie domowe

Domowe sposoby leczenia bliznowca często okazują się bardziej skuteczne od zabiegów chirurgicznych. Aby jednak miały szansę zadziałać, konieczne jest regularne i zdyscyplinowane stosowanie ich przez wiele miesięcy.

Bliznowiec należy pocierać kilka razy dziennie wacikiem nasączonym w occie. Jeżeli wywołuje to nieprzyjemne reakcje (szczypanie bądź pieczenie), należy rozcieńczyć ocet w wodzie.

  • Sok z cytryny

Leczy bliznowce dzięki dużej zawartości witaminy C i ma działanie wybielające. Może jednak podrażniać skórę, dlatego należy nakładać sok tylko na 15 minut.

  • Soda oczyszczona

Na 20 minut nakłada się na bliznowca pastę wykonaną z sody oczyszczonej i paru kropli wody utlenionej. Czynność należy powtarzać 3–4 razy dziennie.

  • Czosnek

Hamuje rozrost bliznowców, jednak nie doprowadzi do ich zniknięcia. Poleca się stosowanie olejku czosnkowego.

  • Olejek lawendowy

Należy smarować nim zmienione chorobowo miejsca parę razy dziennie. Już po kilku tygodniach metoda powinna przynieść efekty.

  • Cebula

Jest jednym z tradycyjnych domowych środków na usuwanie bliznowca. Powinno się smarować go sokiem z cebuli lub robić okłady z tartych na papkę liści spichrzowych.

Bliznowiec – leczenie naturalne

Bardzo dobre efekty w leczeniu bliznowca osiąga się przy użyciu tłustego oleju różanego, szczególnie jeżeli zmiesza się z go z innymi, synergistycznie działającymi substancjami, na przykład alantoiną, wyciągami z cebuli, traganka, nagietka czy arniki lub olejami cedrowym i rokitnikowym. Bliznowce można również leczyć papką ze świeżych liści winorośli wymieszanych z olejem lnianym.

Bibliografia:

http://www.lineacorporis.pl/wspolczesne-metody-leczenia-bliznowcow

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
15
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?