Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból pod pachą – możliwe przyczyny i specyficzne dolegliwości jednostronne u dziecka i dorosłego
menu
Polub nas na Facebooku

Ból pod pachą – możliwe przyczyny i specyficzne dolegliwości jednostronne u dziecka i dorosłego

NAN

Fot: Adiano / stock.adobe.com

Ból pod pachą może występować z różnych przyczyn. Pod pachami zlokalizowane jest jedno z większych skupisk węzłów chłonnych w organizmie, których powiększenie może powodować dolegliwości. Również symptomy jednostronne mogą być powiązane z różnymi ogniskami chorobowymi.

Ból pod pachami zazwyczaj jest wynikiem naciągnięcia czy nadwyrężenia na skutek przebytego urazu. Zdarza się jednak, że jest powiązany z powiększonymi węzłami chłonnymi, które można wyczuć pod palcami. Niepokój powinny wzbudzić też wszelkie dolegliwości jednostronne, ponieważ w bardzo rzadkich przypadkach mogą oznaczać np. zawał serca.

Ból pod lewą pachą – czy może oznaczać zawał mięśnia sercowego?

Ból pod lewą pachą może być związany z zawałem mięśnia sercowego, jeśli wcześniej wykluczone zostały inne urazy i stany chorobowe. Należy jednak pamiętać, że sytuacje tego typu zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ w przypadku zawału ból pod pachą nie jest symptomem dominującym, a jedynie towarzyszącym pozostałym objawom charakterystycznym dla zawału mięśnia sercowego, czyli m.in. zlokalizowanemu za mostkiem bólowi w klatce piersiowej (opisywanemu często jako ucisk). Zazwyczaj objawy główne są na tyle dominujące, że ból pod lewą pachą nie jest odczuwany przez osobę przechodzącą zawał. Nie jest też regułą, że zawsze występuje w przypadku zawału mięśnia sercowego. Ból zawałowy charakterystycznie promieniuje i obejmuje całą lewą stronę – rękę, ramię, szyję i żuchwę. Nie ustępuje w spoczynku i trwa dłużej niż 20 min. Jeśli razem z bólem pod pachą poszkodowana osoba cierpi na pozostałe dolegliwości, jak pieczenie czy ucisk, można podejrzewać zawał mięśnia sercowego, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Ból pod pachą na skutek powiększenia węzłów chłonnych – przyczyny

Nie w każdym przypadku powiększone węzły chłonne mają podłoże nowotworowe. Przy stanie zapalnym, który rozwija się w organizmie, węzły chłonne są powiększone w reakcji obronnej, ponieważ stanowią skupisko komórek układu odpornościowego. Taki stan (zwany także limfadenopatią) może powodować ból i wyczuwalne pod palcami zmiany.

Zobacz też: Czy guzek pod pachą jest zawsze powodem do niepokoju?

W przypadku infekcji (bakteryjnej, wirusowej bądź grzybiczej) guzki mogą być miękkie lub twarde, ale jedne i drugie przesuwają się razem z ruchami skóry. Charakterystyczne jest też zaczerwienienie skóry i jej nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Powiększenie węzłów chłonnych jako objaw infekcji znika w przeciągu kilku tygodni, nie powodując groźniejszych następstw.

Podłoże nowotworowe można podejrzewać w przypadku węzłów chłonnych, które powiększyły się powyżej 2 cm, a zmiany (guzki) nie znikają wraz z upływem czasu, jak w przypadku infekcji Może to oznaczać obecność bardzo niebezpiecznych nowotworów typu: chłoniak, szpiczak i białaczka. Limfadenopatia węzłów pachowych może też być objawem przerzutów, a także raka sutka. Nie wszystkie zmiany nowotworowe wywołują ból. Guzki są często twarde i mają wyczuwalną otaczającą ją tkankę, ale nie powodują dolegliwości.

Jeżeli powiększone węzły chłonne nie bolą, mogą być również objawem chorób autoimmunologicznych, np. tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów itp. Aby wykluczyć ich podłoże nowotworowe, wymagana jest konsultacja lekarska.

Zobacz film: Po czym poznać raka piersi? Źródło: 36,6

Ból pod pachami u dziecka i osób starszych

U dzieci ból pod pachą jest spowodowany podobnymi przyczynami jak u osoby dorosłej, chociaż, ze względu na charakterystyczną dla młodego wieku nadpobudliwość ruchową, często może być powiązany z kontuzjami i urazami, które mogą wynikać z nadwyrężenia mięśni barku, zwichnięcia stawu ramiennego, złamania obojczyka lub kości ramiennej. Przyczyną bólu pod pachami mogą być zakwasy, a także mikrouszkodzenia włókien mięśniowych powstałe na skutek intensywnego treningu. U młodych osób, znacznie częściej niż u starszych, diagnozowane jest uszkodzenie stożka rotatorów, czyli grupy ścięgien mięśni, które odpowiadają za ruch stawu ramiennego.

U osób starszych ból pod pachą pojawia się na skutek degeneracji ścięgien lub układu kostnego (choroba zwyrodnieniowa). Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa również mogą powodować dolegliwości tego typu.

Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych ból pod pachami może wynikać z reakcji alergicznej organizmu na występujący w otoczeniu patogen. Częstą dolegliwością jest zapalenie mieszków włosowych, czego objawem są liczne guzki w okolicach pachy (w niektórych wypadkach wymagające rozcięcia i oczyszczenia przez chirurga). Zapalenie mieszków włosowych jest często przyczyną bólu pod pachą u kobiet w ciąży i ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie. Podobne dolegliwości daje także zapalenie gruczołów potowych.

Ból pod pachą może mieć wiele przyczyn, ale jeżeli towarzyszą mu wyczuwalne zmiany w strukturze węzłów chłonnych, wymagana jest konsultacja z lekarzem i pogłębiona diagnostyka, w celu wyeliminowania podejrzenia zmian nowotworowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
19
Komentarze (1)
ns
Miałem powiększone węzły pod pachami. Powtarzało się to cyklicznie i były powiększone kilka dni. Były bolesne i skóra była zaczerwieniona. Krew miałem bardzo dobra. Robiłem USG brzucha i RTG klatki i też ok. Lekarz rodzinny kazał mi czekać!!!!!! aż się coś rozwinie.
Zrobiłem badania na boleriozę no i wyszło co mi jest. Przez błędna diagnozę lekarza chodziłem z boreliozą prawie rok!!!!!!
Zgroza
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?