Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy guzek pod pachą jest zawsze powodem do niepokoju?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy guzek pod pachą jest zawsze powodem do niepokoju?

NAN

Fot: glisic_albina / fotolia.com

Wyczuwalny guzek pod pachą niemal od razu kojarzy się z powiększonymi węzłami chłonnymi, charakterystycznymi dla choroby nowotworowej, zwłaszcza raka piersi. Jednak w większości przypadków nie oznacza poważnego schorzenia.

Oczywiście każda wyczuwalna pod palcami zmiana w tkankach jest powodem do konsultacji ze specjalistą – warto zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Guzki pod pachą w większości przypadków nie są objawem poważnej choroby, chociaż mogą powodować dyskomfort i ból.

Guzek pod pachą – co może go powodować?

Wszelkie zmiany w tkankach mogą, ale nie muszą koniecznie oznaczać choroby nowotworowej. Podłoże powstania zmian wymaga określenia przez lekarza, który proces diagnozy zawsze w takim przypadku zacznie od dokładnego wywiadu na temat niedawno przebytych infekcji, urazów, wypadków oraz objawów towarzyszących , które pojawiły się razem z guzem. Dla specjalisty ważne będą: sposoby na utrzymywanie higieny osobistej, zażywane leki i oczywiście historia nowotworowa w rodzinie. Wpływ na powstanie guzka mogą mieć też zabiegi depilacyjne i kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Guzek pod pachą może być objawem:

  • zapalenia mieszków włosowych, do którego przyczyniają się zaniedbania w higienie osobistej oraz zabiegi depilacji,
  • zapalenia gruczołu potowego spowodowane infekcją bakteryjną, np. na skutek częstych zabiegów depilacyjnych, które drażnią skórę lub nieodpowiednich kosmetyków.

Zgrubienia pod pachami często okazują się tłuszczakami, czyli łagodnymi zmianami nowotworowymi, które formują się z tkanki tłuszczowej, a także kaszakami, które są rodzajem torbieli tworzącej się w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych.

Bolący guzek pod pachą

Bolący guzek pod pachą jest najczęściej objawem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nie należy od razu popadać w panikę. Może być on symptomem np. zapalenia mieszków włosowych. Jest to infekcja skórna, którą powodują kosmetyki, podrażnienia po depilacji, ale także może ją wywołać wrastający w skórę włosek. Jeżeli pot nie może wydostać się na zewnątrz, dość szybko staje się idealnym środowiskiem dla bakterii. W przebiegu infekcji może dojść do powstania wyczuwalnych pod palcami guzków.

Infekcje bakteryjne nie są groźne, ale dokuczliwe i bolesne. Bez podjęcia odpowiedniego leczenia guzek może przekształcić się w torbiel, która często wymaga interwencji chirurgicznej i zabiegu jej wyczyszczenia. W przypadku tego typu infekcji niezbędne jest podanie antybiotyku, który chroni przed zakażeniem gronkowcem.

Guzek pod pachą może być powiększonym węzłem chłonnym. Powiększenie węzłów w okolicy pachowej najczęściej związane jest z rozwijającym się stanem zapalnym na skutek infekcji i wynika bezpośrednio ze wzmożonego magazynowania i uwalniania krwinek białych.

Guzek pod pachą, który nie boli

Niebolesne i twarde węzły chłonne mogą być objawem nowotworu np. raka piersi. Często tego rodzaju zmiany zbijają się w tzw. pakiety i występują mimo braku wirusowej bądź bakteryjnej infekcji.

Niekiedy guzek jest objawem chłoniaka, który również jest chorobą nowotworową. Występuje w dwóch odmianach – ziarniczej i nieziarniczej. Mają one związek z limfocytami B, co wykorzystuje się w procesie diagnostyki.

Leczenie w przypadku nowotworu obejmuje, w zależności od stopnia zaawansowania zmian, farmakoterapię, zabiegi naświetlania chorobowo zmienionego miejsca, chemioterapię, a w niektórych przypadkach niezbędne jest wycięcie ogniska pierwotnego lub zmian przerzutowych, np. mastektomii w przypadku wykrycia nowotworu piersi.

Nie każda zmiana tkanki, która występuje w formie guzka pod pachą jest nowotworem złośliwym – twarda, niebolesna zmiana pod pachą najczęściej oznacza obecność tłuszczaka. Dlatego nie należy panikować, ale udać się na wizytę lekarską. Przy diagnozowaniu chorób nowotworowych ważne są objawy towarzyszące np.: utrata wagi, brak apetytu, gorączka itp.

Zobacz film: Po czym poznać raka piersi? Źródło: 36,6

Guzek pod pachą w ciąży i u małych dzieci

Czas oczekiwania na dziecko jest jednocześnie czasem intensywnych zmian, które zachodzą w organizmie matki. Niekiedy, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży, u niektórych kobiet ujawnia się tzw. dodatkowy gruczoł mleczny, który przyjmuje postać guzka pod pachą. Nie jest on objawem nowotworu i nie jest groźny, ale mimo to wymaga konsultacji lekarskiej.

W przypadku dzieci, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, kiedy układ odpornościowy nadal się kształtuje, często dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, w których namnażają się komórki układu immunologicznego. Jednak wszelkie zmiany, które utrzymują się powyżej dwóch tygodni, wymagają dokładniejszej diagnostyki. U dzieci rak występuje rzadziej niż u dorosłych, ale jeżeli pojawiają się niepokojące objawy towarzyszące, a zmiana ma wielkość centymetra, występuje podejrzenie nowotworu i konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
188
22
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem? TVN zdrowie
Węzły chłonne – jakie są ich rodzaje?
O czym świadczą powiększone węzły chłonne?
Węzły chłonne – jakie są ich rodzaje? O czym świadczą powiększone węzły chłonne? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Hormony
A ja słyszałam od dziewczyn I sama miałam, że guzki pojawiają się podczas brania tabletek antykoncepcyjnych I samoistnie znikają po odstawieniu. Po latach bez tych super pigułek nie wracają I nie ma nic. Takie to hormonalne cuda antykoncepcji ;/
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty