Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem?
menu
Polub nas na Facebooku

Skąd się bierze ból w dole pleców i dlaczego warto skonsultować się lekarzem?

Kobieta, którą bolą plecy

Fot: Povozniuk / gettyimages.com

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

W zależności od charakteru i okoliczności występowania bólu, można domniemywać jego źródła, np. nagły, silny dyskomfort w dole pleców podczas wysiłku wskazuje na lumbago. Powszechnym, ale fizjologicznym, zjawiskiem jest ból w dole pleców w ciąży. Bez względu na przyczynę, przykre objawy odczuwane w okolicy lędźwiowo-krzyżowej wymagają konsultacji lekarskiej.

Zobacz także:

Leczenie reumatyzmu – jakie są skuteczne sposoby?

Skolioza – przyczyny trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa

Czy ćwiczenia na zdrowy kręgosłup pomagają na ból pleców?

Ból w dole pleców

Mówiąc o bólu w dole pleców, pacjenci mają na ogół na myśli odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa, jego struktury przykręgosłupowe oraz znajdujące się wewnątrz kanału kręgowego na tym poziomie. Ze względu na to, że dolny obszar grzbietu nieustannie poddawany jest znacznym przeciążeniom statyczno-dynamicznym głównie w ciągu dnia, narażony jest na wiele chorób o charakterze ostrym i przewlekłym.

Szczególnie uciążliwy dla pacjenta może być niespodziewany, silny, a jednocześnie kłujący, ból w dole pleców, występujący w towarzystwie dodatkowych objawów, takich jak parestezje. Codzienną aktywność skutecznie utrudnia także ciągły ból pleców, utrzymujący się nawet powyżej kilkunastu tygodni. Dolegliwości znacznie ograniczają funkcjonowanie człowieka, obniżają ogólną jakość życia i kondycję psychiczną, a nierzadko stanowią powód do czasowego wycofania się ze sfery funkcjonowania zawodowego.

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas trwania leczenia. Na podstawie charakteru odczuć bólowych i okoliczności ich pojawienia się można domniemywać źródła dyskomfortu. Przykładowo ból w dole pleców promieniujący do pośladka, a nawet w najdalsze obszary kończyny dolnej, wskazuje na rwę kulszową. Z kolei nagły, paraliżujący ból w dole pleców, unieruchamiający w jednej pozycji, oznacza zwykle lumbago (tzw. postrzał). Ból pleców w ciąży jest powszechnym zjawiskiem od II trymestru, związanym z postępującą fizjologią ciąży.

Objawy odczuwane w okolicy lędźwiowo-krzyżowej wymagają konsultacji lekarskiej. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Co oznacza ból w dole pleców?

Przyczyny bólu dolnych odcinków pleców mogą być nieznane. Wówczas mówi się o idiopatycznym charakterze dolegliwości. W znacznej większości przypadków można jednak postawić diagnozę i wdrożyć kompleksowe leczenie przyczynowe, mające na celu ustąpienie bólu. Dolegliwości najczęściej występują na skutek bezpośredniego, mechanicznego uszkodzenia struktur tworzących kręgosłup – kręgów, krążków międzykręgowych, stawów czy układu mięśniowo-więzadłowo-nerwowego. Dolegliwości bólowe odczuwane w odcinku lędźwiowo-krzyżowym występują zwykle w efekcie:

 • zmian zwyrodnieniowych i wytwórczych kręgosłupa;
 • zmian związanych z ubytkiem masy kostnej kręgów, osłabieniem ich struktury i kompresją dolnego odcinka ciężarem ciała;
 • repozycji krążka międzykręgowego;

Ból w dole pleców zwykle pojawia się adekwatnie do strony i wysokości, na jakiej zostały uszkodzone struktury kręgosłupa lędźwiowego. Przykładowo ból pleców na dole po prawej stronie może świadczyć o podrażnieniu korzeni nerwowych wychodzących od kręgosłupa na prawo. W zależności od towarzyszących objawów można domniemywać innych przyczyn, niezwiązanych z anatomią kręgosłupa, np. kłujący ból pleców na dole po lewej stronie z gorączką i mętnym moczem może zwiastować problemy z układem moczowym.

Inne przyczyny silnego bólu pleców na dole

Ból w dole pleców może być efektem zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych miednicy czy trzewi znajdujących się powyżej bądź różnorodnych procesów fizjologicznych, takich jak:

 • tymczasowe zaburzenia pracy, przetrwałe choroby narządów układu moczowego, płciowego i pokarmowego, np. chroniczna niedrożność jelit wywołuje ból w dole pleców po prawej stronie lub lewej, w zależności od miejsca zatoru;
 • zaawansowana ciąża;
 • menstruacja;
 • podeszły wiek.

Jak leczyć ból pleców na dole?

Metody zwalczania ostrego i przewlekłego bólu w dole pleców zależą od jego etiologii. Pierwszym środkiem, po jaki zwykle sięgają pacjenci, są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że ich rodzaj i dawkowanie powinien ustalić lekarz. Na złagodzenie dolegliwości w dole pleców zwykle poleca się różnego rodzaju rehabilitację, m.in.:

 • ćwiczenia ruchowe;
 • masaż;
 • odciążającą pozycję ułożeniową. Optymalna jest pozycja „krzesełkowa”, polecana szczególnie w ciąży;
 • ciepłe kąpiele i okłady;
 • zabiegi fizykoterapeutyczne.

Skąd się biorą problemy z kręgosłupem i jak sobie z nimi poradzić? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Problemy z kręgosłupem - skąd się biorą? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. Bull E., „Bóle pleców”, Helion, Gliwice 2007.

2. Laughin A., „Bóle kręgosłupa”, Astrum, Wrocław 2014.

3. Leibold G., „Bóle kręgosłupa”, Filar, Warszawa 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
5
Polecamy
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości TVN zdrowie
Ból pleców po lewej stronie – skąd się biorą takie dolegliwości?
Ból pleców po lewej stronie – skąd się biorą takie dolegliwości? TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia