Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skolioza – przyczyny trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa 
menu
Polub nas na Facebooku

Skolioza – przyczyny trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa 

Getty Images/ bymuratdeniz

Przyczyny skoliozy nie są jednoznacznie ustalone. Blisko 90% przypadków to zmiany o charakterze idiopatycznym, czyli nieznanego pochodzenia. Skrzywienie kręgosłupa tego typu wynika z różnego rodzaju wrodzonych i nabytych wad wieloukładowych, zazębiających się bądź występujących pojedynczo.

Bez względu na przyczyny skoliozy, trójpłaszczyznowa zmiana konstrukcji kręgosłupa wpływa na wydajność motoryczną grzbietu i wygląd sylwetki. Wada tego typu częściej występuje u dzieci niż u dorosłych, ujawnia się na różnych etapach rozwoju. Krytyczny moment przypada na okres dojrzewania, w którym dochodzi do intensywnego wzrostu układu ruchu.

Przeczytaj też: Jak objawia się skolioza? Jak ją rozpoznać?

Czym jest skolioza i co ją powoduje?

Skolioza to rodzaj skrzywienia kręgosłupa, przebiegający w trzech płaszczyznach jednocześnie: czołowej, strzałkowej oraz poprzecznej. Aby deformacja została uznana za skoliozę, kąt odchylenia kręgosłupa oceniany na zdjęciu rentgenowskim (RTG) musi wynosić co najmniej 10° według klasyfikacji Cobba. Skrzywienia o mniejszych wartościach określane są jako postawa skoliotyczna.

Przyczyny skoliozy nie są jednoznacznie ustalone, a blisko 90% przypadków to zmiany o charakterze idiopatycznym, czyli nieznanego pochodzenia. Podczas ustalania etiologii skoliozy brane są pod uwagę szczególnie: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz patologie dotyczące gorsetu mięśni szkieletowych, deformacje okolic miednicy i wady budowy kręgosłupa czy inne schorzenia nerwowo-mięśniowe. Choroba narządu ruchu tego typu częściej występuje u dzieci i osób młodych płci żeńskiej ze względu na słabszą wytrzymałość systemu więzadłowo-torebkowo-kostnego niż u dorosłych oraz mniejsze powierzchnie stawowe, co zwiększa ryzyko odkształcenia.

Powstawaniu skoliozy sprzyja elastyczność niedojrzałego układu ruchu, a krytyczny moment tworzenia się skoliozy nabytej przypada na okres dojrzewania, w którym dochodzi do intensywnego wzrostu kośćca. Trójpłaszczyznowa zmiana konstrukcji kręgosłupa wpływa na wydajność motoryczną grzbietu, a w zaawansowanych przypadkach pośrednio ingeruje w pracę narządów klatki piersiowej. Pogarsza się również wygląd sylwetki, stopniowo dochodzi do asymetrii trójkątów talii, ukształtowania garbu żebrowego, łukowatego wygięcia kręgosłupa w bok, zwykle na odcinku piersiowym i na prawo. Dodatkowo pojawia się tzw. wał lędźwiowy, a u dziewcząt dochodzi do optycznego zmniejszenia rozmiaru piersi po przeciwnej stronie do skrzywienia ze względu na cofnięcie się tej połowy klatki piersiowej.

Przyczyny skoliozy, o których wiadomo

Przyczyny skoliozy w około 10% mają dwojaki charakter, czyli nabyty i wrodzony. Choroba rozwijająca się na tle czynników rozwojowych i związanych z przewlekłymi schorzeniami stopniowo niekorzystnie wpływa na rozwój elementów kostno-mięśniowych, ingeruje w stabilność i konstrukcję kostną kręgosłupa, zaburza jego równowagę strukturalną i wypacza oś sylwetki. Patologie sprzyjające rozwinięciu się skoliozy to m.in.: przepukliny i choroby krążka międzykręgowego, dystrofie mięśniowe, porażenia wiotkie i spastyczne czy przebyte ciężkie choroby płuc, leczone z pomocą zabiegów chirurgicznych, np. pneumonektomii, oznaczającej wycięcie całego płuca. Deformacji sprzyja również nawykowa, nieprawidłowa postawa, tzw. postawa zmęczeniowa, oraz niski poziom aktywności fizycznej. Skolioza może występować także w następstwie zespołów genetycznych powstałych w wyniku mutacji genowych, skutkujących specyficznym fenotypem sylwetki z predyspozycjami do nabycia skrzywienia kręgosłupa w przyszłości. Bez względu na przyczyny skolioza prowadzi do przesunięcia środka ciężkości, co przekłada się na przyspieszenie rozwoju procesów zwyrodnieniowych w wieku dorosłym i szybsze zużywanie się powierzchni stawowych.

Idiopatyczne przyczyny skoliozy

Idiopatyczne przyczyny skoliozy, czyli o niewyjaśnionej etiologii, poddawane są leczeniu o charakterze objawowym. W usprawnianiu grzbietu dąży się do likwidacji przykurczów mięśniowych, wypracowania nawyku przyjmowania pozycji skorygowanej oraz wzmocnienia osłabionego gorsetu. Wśród teorii dotyczących przyczyn skoliozy odpowiedzialnych za blisko 90% przypadków wymienia się m.in.:

 • zmiany na etapie życia płodowego, w których doszło do zaburzeń rozwoju kostno-mięśniowo-nerwowego dziecka, np. w przebiegu segmentacji kręgosłupa; etiologii dopatruje się również w asymetrycznym ułożeniu płodu i uciskaniu ciała dziecka przez ściany macicy;
 • fizjologiczne skrzywienia i dysproporcje, m.in. w ułożeniu serca i aorty, skoncentrowanych w dużym stopniu w jednej połowie ciała, a także w długości oraz dominacji funkcjonalnej jednej kończyny górnej i dolnej;
 • zaburzenia w centralnym systemie nerwowym, powodujące nieprawidłową pracę ośrodków generujących wzorce ruchowe;
 • rolę miednicy w aktywności fizycznej torsu – ruch wychodzący z obręczy biodrowej hamowany jest przez odcinek piersiowy i obręcz barkową;
 • czynniki jatrogenne, czyli nieprawidłową terapię medyczną ze strony lekarza lub personelu zaangażowanego w rehabilitację pacjenta, powodujące nasilenie istniejących objawów, a nawet wywołujące nowe.

  Przeczytaj też: Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa

Bibliografia:
 • Krasuski M., „Schorzenia i urazy kręgosłupa”, PZWL, Warszawa 2001;
 • Nowakowski A., „Skolioza. Skrzywienie kręgosłupa można leczyć”, Bonami, Poznań 1995;
 • Wilczyński J., „Boczne skrzywienia kręgosłupa. Rozpoznanie i korekcja”, Kielce, Wszechnica Świętokrzyska 2000.

  Zobacz też, jakie są metody leczenia skoliozy.

Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
4
Polecamy
Jak objawia się skolioza?
Jak ją rozpoznać?
Jak objawia się skolioza? Jak ją rozpoznać? TVN zdrowie
Skolioza kręgosłupa, czyli skrzywienie boczne lewostronne lub prawostronne – objawy, rehabilitacja, leczenie 
Skolioza kręgosłupa, czyli skrzywienie boczne lewostronne lub prawostronne – objawy, rehabilitacja, leczenie  TVN zdrowie
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?