Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy ćwiczenia na zdrowy kręgosłup pomagają na ból pleców? Proste treningi w domu
menu
Polub nas na Facebooku

Czy ćwiczenia na zdrowy kręgosłup pomagają na ból pleców? Proste treningi w domu

NAN

Fot: lassedesignen / fotolia.com

Ból pleców na różnych jego odcinkach jest często spotykanym schorzeniem. Leczenie często jest utrudnione z powodu braku znalezienia jednoznacznej przyczyny. Może on wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, przeciążeń lub nabytych wad. W niektórych przypadkach problemów można uniknąć, dzięki stosowaniu ćwiczeń na zdrowy kręgosłup. 

Należy zauważyć, że przyczyny bólu pleców są wieloczynnikowe. Oznacza to, że istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na odczuwalny dyskomfort lub ból tylnej partii ciała. Często przyczyną słabej kondycji kręgosłupa jest prowadzony tryb życia. Osoby, które po kilka lub kilkanaście godzin spędzają w pozycji siedzącej przy biurku i stronią od aktywności fizycznej są zdecydowanie bardziej narażone na bóle pleców od osób aktywnych sportowo. Ponadto przyczyny bólu kręgosłupa mogą wynikać ze schorzeń i tzw. czynników pozakręgosłupowych:

 • przepuklina kręgosłupa - potocznie określa się ją jako "wypadnięcie dysku" – objawia się silnym bólem w krzyżu oraz mrowieniem w nogach podczas wykonywania skłonów w przód lub w tył,
 • zwężenie kanału kręgowego odcinka lędźwiowego - czyli pospolity ból pleców na dole,
 • przeciążenia - najczęściej wynikają ze zbyt intensywnych treningów,
 • kompresyjne złamanie kręgów - to główny objaw osteoporozy kręgosłupa, ból nasila się podczas kichania, kaszlu czy śmiania się,
 • rozwarstwienie aorty,
 • tętniak aorty brzusznej,
 • ostre zapalenie opon mózgowych,
 • schorzenia układu pokarmowego,
 • schorzenia układu moczowego,
 • schorzenia układu oddechowego,
 • półpasiec,
 • choroby autoimmunologiczne.

Lista schorzeń powodujących bóle kręgosłupa jest długa i dlatego zawsze konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Nigdy nie wolno rozpoczynać zabiegów czy ćwiczeń bez wykonania badań i konsultacji z lekarzem, który powinien wprowadzić odpowiedni plan działania.

Zdrowy kręgosłup: o czym należy pamiętać?

Nie ma odgórnie stworzonych zasad, których stosowanie zagwarantuje zdrowy kręgosłup. Mając jednak na względzie dobro kluczowego elementu ciała, można stosować ćwiczenia na kręgosłup, które zmniejszą ryzyko powstawania problemów z nim związanych. Najistotniejszym elementami mającymi wpływ na dobrą kondycję kręgosłupa są dobrze rozwinięte i silne włókna mięśniowe znajdujące się w jego okolicy. Dlatego warto wykonywać regularne ćwiczenia na konkretne partie mięśni:

 • lędźwie - leżąc na brzuchu z wyciągniętymi nogami i dłońmi ułożonymi pod brodą, należy wykonywać skłony w tył,
 • mięsień prosty brzucha - leżąc na plecach ze stopami opartymi o ścianę (kąt między udami, a łydkami powinien wynosić 90 stopni), należy unosić ręce w kierunku stóp, najlepiej seriami po 10 skłonów,
 • mięsień skośny brzucha - leżąc na plecach ze stopami opartymi o ścianę, należy dotykać stopy, wykonując skręty tułowia w bok, seriami po 10 dotknięć raz z lewej raz z prawej strony.

Regularne wykonywanie powyższych ćwiczeń lub podobnych z regularnością 2-3 razy w ciągu tygodnia może działać jako środek zapobiegawczy przed powstawaniem bólu kręgosłupa.

Ćwiczenia na skoliozę: proste treningi w domu

Ćwiczenia na kręgosłup bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku osób cierpiących na skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Zestaw odpowiednio dobranych zajęć, które można z powodzeniem wykonywać w domu, może pomóc w zmniejszeniu albo nawet całkowitym pozbyciu się bólu. Przykładowy plan treningu dla osób ze skoliozą kręgosłupa:

 • Stając przy ścianie, należy oprzeć o nią całe ciało – głowa, plecy, nogi i ręce powinny dotykać ściany – a następnie starać się wyprostować i wracać do pozycji wyjściowej (10 powtórzeń).
 • Leżąc na brzuchu, należy wyprostować ręce, a następnie próbować klaskać bez zginania ich w łokciach (ćwiczenie należy wykonywać ok. 60 sekund bez przerwy).
 • Leżąc na plecach, należy ręce ułożyć wzdłuż tułowia, a nogi unieść i zgiąć w kolanach. W takiej pozycji trzeba wykonywać ruch przypominający jazdę na rowerze (trzy serie, każda po ok. 60 sekund).
 • Przyjmując pozycję stojącą ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, należy wykonywać naprzemiennie wykroki raz lewą, raz prawą nogą. W tym ćwiczeniu istotne jest układanie stopy z przodu – im dalej, tym lepiej (dwie serie, każda po ok. 60 sekund).

Przed wykonaniem ćwiczeń koniecznie trzeba dokonać konsultacji z lekarzem. Wszystko dlatego, że treningi należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Bardzo istotne znaczenie ma stopień zaawansowania skoliozy. Ponadto często zdarzają się przypadki mylenia konkretnych chorób. Skolioza najczęściej jest mylona z postawą skoliotyczną. Różnica polega na tym, że w przypadku skoliozy dochodzi do skrzywienia trzech płaszczyzn: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Z kolei postawa skoliotyczna jest wstępnym stadium wady i można ją skorygować.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
3
Polecamy
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Jakie są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy?
Plan treningowy dla wszystkich
Jakie są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy? Plan treningowy dla wszystkich TVN zdrowie
Ćwiczenia na kręgosłup w domu i nie tylko – pilates, ćwiczenia z piłką
Ćwiczenia na kręgosłup w domu i nie tylko – pilates, ćwiczenia z piłką TVN zdrowie
Komentarze (1)
Witam mam na imię Agnieszka mam lat 35 . Miałam operację jak miałam 5 lat i bardzo złe mi z operowali mi nogi za brali mi ścięgna wszystkie i wykrzywił mi się bardzo kręgosłup i biodra. Mam pytanie Co mam zrobić
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?