Ból palców u rąk przy zginaniu może być wywołany przez wiele stanów chorobowych. Jednym z częstszych źródeł bólu jest zakleszczające zapalenie ścięgna. Leczenie tej choroby może być zachowawcze lub operacyjne. Silny ból palców ręki przy zginaniu pojawia się przy złamaniu, zwichnięciu lub mocnym stłuczeniu palca. Bardzo duże znaczenie w leczeniu tych dolegliwości ma rehabilitacja. Ból palców u ręki może być związany z nadmiarem pracy manualnej oraz wynikać z procesów zwyrodnieniowych lub reumatycznych.
Palec trzaskający przyczyną bólu palców u rąk przy zginaniu
Jedną z częstszych przyczyn bólu palców u rąk przy zginaniu bywa palec trzaskający (z ang. trigger finger). Choroba ta nazywana jest alternatywnie palcem strzelającym, zatrzaskującym lub przeskakującym, czy też zakleszczającym zapaleniem ścięgna. Za powstanie palca trzaskającego odpowiada stan zapalny pochewek ścięgnistych i troczków zginaczy – struktur, w których przesuwają się podczas ruchu mięśnie zginacze palców. Trzaskający palec wywołuje głównie ból palca serdecznego i kciuka przy zginaniu. Do grupy ryzyka rozwoju palca trzaskającego należą osoby grające na instrumentach, ręcznie tkające dywany, robiące na drutach, naprawiające gobeliny oraz chore na cukrzycę i dnę moczanową.
Choroba objawia się zaburzeniem płynności ruchów czynnego zginania i prostowania palca. Po wykonaniu pewnego zakresu ruchu palec zostaje zablokowany. Kontynuacja dalszego ruch wymaga pokonania oporu. Wówczas przy zginaniu pojawia się ból palca u ręki i słyszalny jest trzask. Palec trzaskający uniemożliwia prawidłowe chwytanie, a w związku z tym wykonywanie wielu codziennych czynności. W przebiegu choroby pojawić się może niewielki guzek u podstawy palca po wewnętrznej stronie dłoni. To pogrubione ścięgno mięśnia zginacza, które staje się tkliwe i bolesne przy ucisku.
Jak przygotować ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni?
Ból palca przy zginaniu powstały w przebiegu zakleszczającego zapalenia ścięgna rzadko kiedy można zniwelować, stosując leczenie zachowawcze w postaci farmakoterapii i rehabilitacji. Niekiedy do pochewki otaczającej ścięgno wstrzykuje się sterydy. Najlepszy efekt przynosi operacyjne uwolnienie ścięgna mięśnia zginacza palców. Operacja polega na wycięciu pochewki włóknistej w celu ułatwienia przesuwu pogrubiałego ścięgna. Alternatywnym sposobem jest przezskórne przecięcie więzadła obrączkowego za pomocą grubej igły iniekcyjnej z wykorzystaniem podglądu USG. Zabiegi te trwają przeważnie kilkadziesiąt minut i wykonywane są w miejscowym znieczuleniu. U niemowląt odnotowano przypadki samoistnego ustąpienia objawów chorobowych.
Ból palców przy zginaniu – wynik urazu mechanicznego
Ból palców przy zginaniu bywa następstwem urazu mechanicznego, który może prowadzić do wybicia lub złamania palca. Złamanie palca to ogólne pojęcie określające złamanie kości paliczków palca. To całkowite przerwanie ciągłości tkanki kostnej paliczka/paliczków. Choremu doskwierają – oprócz trudności w poruszaniu palcem – opuchlizna, zaczerwienienie, krwiak, mrowienie, drętwienie i ocieplenie kontuzjowanego miejsca. Złamanie palca ręki bez przemieszczenia wymaga unieruchomienia w opatrunku gipsowym na 4–6 tygodni. Przy silnych dolegliwościach bólowych stosuje się leki. W okresie stabilizacji złamanego palca gipsem chorego poddaje się często zabiegom z użyciem pola magnetycznego. Zapewnia to szybsze zrastanie złamanej kości. Niekiedy leczenie złamanego palca wymaga operacji. Po zdjęciu gipsu konieczna jest rehabilitacja, która polega na czynnościowym ćwiczeniu palca i realizacji zabiegów fizykoterapeutycznych, jak laseroterapia czy ultradźwięki.
Palec boli przy zginaniu, jeśli został silnie stłuczony, czyli doszło do urazu tkanek miękkich znajdujących się wokół paliczków palców, bądź wybity, czyli nastąpiło zwichnięcie paliczków w stawach palców i całkowite przemieszczenie powierzchni stawowych względem siebie. W przypadku zwichnięcia stosuje się nastawianie stawu, ortezy oraz rehabilitację w postaci kinezyterapii, czyli leczenia ruchem i fizykoterapii, czyli oddziaływanie na tkankę bodźcami fizycznymi, jak krioterapia, jonoforeza, laseroterapia i hydroterapia.
Ból palców ręki przy zginaniu – reumatoidalne zapalenie stawów
Ból palców ręki przy zginaniu pojawia się w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), które zwane było niegdyś artretyzmem. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne oraz zapalny i przewlekły charakter. Szczyt zachorowalności przypada na 4. i 5. dekadę życia. Zapalenie przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Powoduje zniekształcenie, przykurcz i upośledzenie funkcji stawów. Chorzy narzekają na: nadmierne pocenie się, zmniejszenie apetytu, utratę wagi, zaburzenia ukrwienia palców, nadwrażliwość na zimno, zaczerwienienie okolic stawowych, uczucie mrowienia i drętwienia rąk. Charakterystycznym objawem jest sztywność poranna stawów, ustępująca stopniowo podczas ruchu.
Leczeniem tego schorzenia zajmuje się reumatolog. Leczenie skupia się zwłaszcza na farmakoterapii i rehabilitacji. Podstawę terapii stanowią leki modyfikujące przebieg choroby, które hamują namnażanie komórek zapalnych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosuje się w stanach zaostrzenia choroby. Stawy objęte stanem zapalnym trzeba oszczędzać, ale nie wolno pozbawiać ich ruchu. Doskonale sprawdzają się: krioterapia, laseroterapia, jonoforeza z lekami przeciwzapalnymi, masaże, ćwiczenia w odciążeniu, w wodzie czy manipulacyjne dłoni.
Polecamy: Zapalenie stawów dłoni – jakie daje objawy? Leczenie specjalistyczne i domowe
Bibliografia:
1. Waldman S.D., Atlas zespołów bólowych, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2009.
2. Papież K., Trybus M., Stepańczak B. i wsp., Ocena wyników leczenia operacyjnego palców trzaskających (przeskakujących) i poprawy jakości życia w oparciu o kwestionariusz PEM (Patient Evaluation Measure), „Przegląd Lekarski”, 2013, 70(7), s. 437-439.
3. Zimmermann-Górska I., Reumatologia Kliniczna, Warszawa, PZWL, 2008.
4. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Warszawa, PZWL, 2009.