W diagnostyce dolegliwości, jaką jest ból po wewnętrznej stronie kolana, istotną rolę odgrywają okoliczności jego pojawienia się, kondycja stawu, a także rodzaj, jakość i częstotliwość uprawianej aktywności sportowej lub rekreacyjnej. Ból z boku kolana może pojawić się bez względu na wiek, dlatego poszukując źródła problemu, warto zebrać możliwie szeroki wywiad.
Zobacz także:
Ból w kolanie. Co może być przyczyną problemu?
Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie
Co powoduje ból kolana z boku od wewnątrz?
Ból kolana z boku po wewnętrznej stronie najczęściej powstaje na skutek kontuzji sportowej oraz w wyniku przeciążenia długotrwałą obciążającą przyśrodkową powierzchnię stawu pracą fizyczną. Przyczyną dolegliwości bólowych i innych dodatkowych objawów, takich jak obrzęk, zaczerwienienie czy trudności w zginaniu i prostowaniu kolana oraz kłopoty z utrzymaniem stabilnej pozycji izometrycznej kończyny dolnej jest uszkodzenie struktur stawowych po wewnętrznej stronie kolana. Najczęściej uszkodzeniom takim jak naciągnięcie, zerwanie, pęknięcie czy zwichnięcia ulegają tkanki kolagenowe tworzące ścięgna i więzadła. Ponadto często zniszczenia obejmują również chrząstki, nasady kostne i kości. Jednym z powszechnych urazów sportowych jest naderwanie więzadła krzyżowego przedniego oraz pobocznego piszczelowego. Poza siniakiem i podskórnym krwiakiem pojawia się wówczas ból kolana po wewnętrznej stronie przy chodzeniu i zginaniu stawu.
Ból kolana z boku – nie tylko u sportowców
Ból kolana z boku to nie tylko domena miłośników sportu, ale również osób starszych, których aparat ruchu i system więzadeł z wiekiem ulega różnorodnym zwapnieniom i procesom zwyrodnieniowym, osłabiając wytrzymałość elementów tworzących staw. Dolegliwości tego typu często dokuczają też osobom otyłym, których stawy kończyn dolnych, a szczególnie kolana, nie są wystarczająco wydolne do utrzymywania ciężaru i masy ciała. Długotrwale poddawane silnej kompresji przez nadmierną wagę kolana dodatkowo nabierają tendencji do koślawego ustawienia, czyli odchylenia osi podudzia względem osi uda na zewnątrz, tworząc charakterystyczne ustawienie nóg na kształt litery „X”, co pogłębia problem stawu. Niemałe znaczenie w zaostrzaniu dolegliwości w tej sytuacji ma płeć. Ze względu na szerszą budowę anatomiczną miednicy, która wpływa na zwiększony kąt koślawości kolan u kobiet, panie mogą częściej skarżyć się na ból z boku kolan. Nie tylko wewnętrzna taśma stawów jest wówczas narażona na dolegliwości. Nierzadko pojawia się też ból kolana po zewnętrznej stronie, gdzie struktury stawu są przykurczone i nieustannie napięte. Ból kolana z boku od wewnątrz przyczynia się do upośledzenia biomechaniki chodu oraz obniża samopoczucie, a przewlekle utrzymujące się dolegliwości niosą za sobą ryzyko konieczności zaprzestania lub znacznego ograniczenia aktywności rekreacyjnej i sportowej.
Ból kolana przy zginaniu po wewnętrznej stronie – potencjalne przyczyny problemu
Etiologia dokuczliwych dolegliwości jest szeroka, dlatego próbując domniemywać źródła bólu, warto zebrać możliwie szeroki wywiad, czyli informacje na temat okoliczności jego pojawienia się oraz sytuacji, które go nasilają. Ponadto w diagnostyce istotną rolę odgrywa ogólna kondycja stawu, rodzaj, charakter i częstotliwość aktywności fizycznej, a nawet dodatkowe obciążenia organizmu, jak choroby przewlekłe, szczególnie na tle reumatycznym.
Ból kolana z boku może stanowić swoisty objaw jednostki o podłożu autoimmunologicznym, np. RZS. Przypadłością wywołującą nie tylko ból kolana z boku po wewnętrznej stronie przy zginaniu i chodzeniu, ale także upośledzająca motorykę całej nogi jest gonartroza, czyli zwyrodnienie stawu kolanowego. Schorzenie to jest uznawane za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności ruchowej. Ponadto do przyczyn tego typu zjawiska należą m.in.:
- syndrom gęsiej stopki, czyli zespół dolegliwości odczuwanych w miejscu łączenia się przyczepów końcowych mięśni krawieckiego, smukłego i półścięgnistego, czyli poniżej guzowatości kości piszczelowej od strony przyśrodkowej. W sytuacji powstania stanu zapalnego tej płytki ścięgnistej odczuwany jest ból kolana po wewnętrznej i przedniej stronie taśmy kolana, poniżej szpary kolanowej. Dolegliwości bólowe z boku kolana nasilają się przy chodzeniu, szczególnie po schodach;
- zespół fałdu przyśrodkowego, czyli ujawnienie się niepełnej eliminacji przegród łącznotkankowych powstałych w życiu płodowym, które pierwotnie tworzą 3 przedziały. Wszelkie czynniki wywołujące dysfunkcje stawu rzepkowo-udowego, takie jak bezpośrednie uderzenie w kolano, wyczerpujące spacery, chodzenie po schodach czy jazda rowerem powodują podrażnienie i przerost tzw. pliki, czyli pozostałej fałdy i powstanie odczynu zapalnego. W efekcie pojawia się ból kolana po wewnętrznej stronie, uczucie pełności w stawie, a nawet epizody blokowania się kolana.
Co to jest kolano skoczka i jak je leczyć? Dowiesz się tego z filmu:
Bibliografia:
1. Augustynowicz-Kopeć E., Interna Szczeklika 2017, Kraków 2017.
2. Duckworth A., Ortopedia, traumatologia i reumatologia, Wrocław 2009.
3. McMahon P., Medycyna sportowa, Warszawa 2009.