Staw kolanowy to perfekcyjnie opracowany mechanizm, który niestety nie jest odporny na uszkodzenia. Jeśli raz zostanie zostanie naruszony, mimo najlepszego leczenia, co pewien czas może się odzywać i pobolewać.
Ból kolna - skąd się bierze?
W ogromnej większości przypadków ból w kolanie spowodowany jest przeciążeniem. Dolegliwość zazwyczaj pojawia się u osób, które pracują fizycznie lub uprawiają sport (np. biegają lub jeżdżą na nartach). Czasem zdarza się, że ból pojawia się u tych osób, które po dłuższej przerwie zbyt gwałtowanie wracają do aktywności fizycznej.
Przeciążenie stawu kolanowego może pojawić się także u kobiet w ciąży. Wraz ze wzrostem dziecka nacisk na kolana staje się coraz większy, dlatego część mam, zwłaszcza w końcówce ciąży, skarży się na bóle w kolanach.
Ból pojawia się również przy urazach mechanicznych. Upadek czy złe postawienie nogi może się skończyć stłuczeniem, złamaniem, skręceniem oraz rozwojem stanu zapalnego w stawie.
Problemy z kolanami częściej mają osoby otyłe oraz z nadwagą. Warto także zaznaczyć, że ból w tym stawie nie zawsze musi oznacza problemu z samym kolanem. Może się zdarzyć, że jest jedynie objawem zupełnie innego schorzenia. Ból w kolanie może świadczyć o cukrzycy, boreliozie, dnie moczanowej.
Zobacz film i dowiedz się co zrobić, aby pozbyć się bólu kolan:
Ból kolana - co robić kiedy kolano boli?
Ból w kolanie nie jest jedynym objawem, który pojawia się przy uszkodzeniu tego stawu. Bardzo często noga jest opuchnięta i zaczerwieniona. Co gorsza, dolegliwości mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego - bez względu na to, co wywołało ból - wizyty u lekarza lepiej nie odkładać.
Tylko lekarz może ocenić, czy dolegliwości da się złagodzić farmakologią i odpoczynkiem, czy też konieczne jest wykonanie badań, np. USG, RTG czy rezonansu magnetycznego stawu. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wcześnie postawiona diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie to szybszy powrót do zdrowia.
Jak dbać o kolana?
To, co najbardziej szkodzi kolanom to zbyt duża masa ciała i bezruch. Dlatego osoby, które mają problemy z kolanami lub chcą ich uniknąć powinny dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regularnie się ruszać. Warto zaznaczyć, że nie każda aktywność fizyczna służy kolanom. Dlatego zamiast biegania lepiej wybrać pływanie (ale nie żabką, ten styl wymusza rotacje, która nie służy kolanom) lub jazdę na rowerze.