Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.

Mężczynza, który ma problem z kolanem

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Stan zapalny stawu kolanowego może być wywołany przez szereg schorzeń. Kiedy atakuje stan zapalny co robić wówczas? Czy na stan zapalny kolana okłady wystarczą?

Stan zapalny kolana to sygnał ze strony organizmu o toczącym się procesie chorobowym. Kiedy pojawia się stan zapalny, kolana leki z apteczki domowej nie zawsze pomogą wrócić do zdrowia. Wówczas warto się zastanowić, co może być przyczyną dolegliwości ze strony stawu kolanowego, zwrócić uwagę na tryb życia, choroby towarzyszące czy przebyte niegdyś urazy kolana.

Stan zapalny kolana - objawy

Stan zapalny kolana spowodowany jest najczęściej brakiem mazi stawowej. Brak substancji smarującej struktury kostno-chrzęstne w kolanie, powoduje charakterystyczne objawy.

Najpowszechniejszymi symptomami stanu zapalnego kolana jest obrzęk oraz podwyższona temperatura kolana. Ponadto stan zapalny wytwarza zaczerwienienie oraz postępujące trudności z poruszaniem się i przede wszystkim wywołuje dolegliwości bólowe. Może pojawić się również podwyższona temperatura ogólna lub nawet gorączka, a także osłabienie organizmu.

Obrzęk może nasilać się po długim unieruchomieniu, np. w trakcie snu. Przy próbach zmiany pozycji ułożeniowej, można odczuwać sztywność stawu i nadwrażliwość skóry kolana na dotyk.

Nieleczone objawy mogą nasilać się również w miarę upływu czasu bez odpowiedniej interwencji. Ostry stan zapalny jest łatwiejszy do opanowania. Bezskuteczne leczenie lub lekceważenie stanu zapalnego kolana, może doprowadzić do przewlekłego zapalenia, a ten wymaga podjęcia bardziej zdecydowanych działań.

Kolano biegacza, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest? Źródło: 36,6.

Objawów stanu zapalnego kolana nie należy ignorować. Wszystkie zauważalne symptomy muszą zostać zgłoszone lekarzowi, który dokładnie określi źródło problemu i poleci ukierunkowane leczenie domowe i farmakologiczne.

Nieleczone objawy zapalenia kolana, mogą prowadzić do rozszerzania się skali problemu. Charakterystyczne objawy powodują wówczas wrażenie trzeszczenia i tarcia w kolanie w trakcie wykonywaniu ruchu, co może świadczyć o postępie choroby.

Stan zapalny kolana - co robić? Domowe sposoby

Kiedy pojawia się stan zapalny kolana, warto od razu udać się na konsultację lekarską, ponieważ nieleczony stan zapalny stawu może być przyczyną późniejszych powikłań. Kiedy chory decyduje się na samodzielną walkę z zapaleniem kolana, pierwszym krokiem jaki podejmuje to porzucenie aktywności fizycznej i stosowanie środków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Ważnym jest odpowiednie ułożenie nogi w trakcie odpoczynku, kolano powinno być uniesiona aby zminimalizować obrzęk. Zaleca się również zimne okłady okolicy zapalnej, co również sprzyja redukcji obrzęku i łagodzi ból. Warto pamiętać, aby okłady nie były dłuższe niż 20 minut i nie były zbyt zimne, to może prowadzić do odmrożenia skóry i uszkodzenia lokalnych nerwów. W leczeniu stanu zapalnego kolana stosuje się również ortezy dla zachowania prawidłowego ustawienia i stabilizacji kolana.

Wśród domowych sposobów zwalczenia bólu i obrzęku stosuje się również zabiegi na bazie domowych mikstur, np. kąpiel z dodatkiem soli Epsom ( sól gorzka lub angielska), herbatę z imbiru, sok z cytryny, okład z olejem musztardowym, napój z octem jabłkowym lub kąpiel z octem jabłkowym czy pasta do wcierania w kolano z pieprzu Cayenne.

Stan zapalny kolana - leczenie

Leczenie dobierane jest przez lekarza po rozpoznaniu skali problemu. Stan zapalny kolana najczęściej zwalczany jest farmakologicznie lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Dodatkowo polecana jest fizykoterapia i rehabilitacja ruchowa.

Aby wyleczyć stan zapalny kolana, warto przyjrzeć się źródłom dolegliwości poza nim. Stan zapalny kolana, może być konsekwencją dziejących się procesów chorobowych w innej części ciała. Stan zapalny kolana może być spowodowany wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy czy chorobami, np. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

Leczenie ukierunkowane jest głównie wówczas na przyczynę stanu zapalnego i skupia się na jego eliminacji. Czasami do wyleczenia stanu zapalnego wystarczy zmienić obuwie z wysokich obcasów na płaską podeszwę, gdyż w tej sytuacji przykurczone więzadła stawu kolanowego i rzepki są w większości czasu ugięte, a staw kolanowy obciążony. Dotyczy to również osób prowadzących siedzący tryb życia lub siedzącą pracę i nagle podejmujących aktywność fizyczną znacznie przekraczającą ich możliwości, np. urlop na nartach. Stawy potrzebują regularnej pracy w każdym zakresie swojego ruchu bez nadmiernych obciążeń. Skuteczne leczenie opiera się również na zadbaniu o prawidłową masę ciała.

Kiedy leczenie nieinwazyjne nie przynosi efektów, czasem niezbędny jest zabieg odciągnięcia płynu z kolana.

Czy rzepkę można przeszczepić? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy rzepkę można przeszczepić? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Stan zapalny - rehabilitacja

W celu złagodzenia stanu zapalnego kolana wykorzystuje się zabiegi fizjoterapeutyczne. Najczęściej wykorzystywana jest laseroterapia, krioterapia, elektroterapia oraz pole magnetyczne niskiej częstotliwości oraz ćwiczenia ruchowe. Specjaliści polecają również kinesiotaping oraz masaż limfatyczny.

Kiedy ból minie, wskazane są ćwiczenia w odciążeniu oraz ćwiczenia poprawiające elastyczność stawu kolanowego. Rehabilitacja powinna być jak najbardziej czynna, ale nie obciążająca.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
137
15
Polecamy
Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny i objawy.
Czy możliwe jest domowe leczenie?
Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny i objawy. Czy możliwe jest domowe leczenie? TVN zdrowie
Ból pod kolanem – przy zgięciu, prostowaniu, chodzeniu lub dźwiganiu
Ból pod kolanem – przy zgięciu, prostowaniu, chodzeniu lub dźwiganiu TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?