Opracowany przez specjalistów poradnik w prosty i przystępny sposób tłumaczy, jak korzystać z dostępnych obecnie świadczeń, jak kontynuować rozpoczęte leczenie, a przede wszystkim jak się odnaleźć w nowej - pandemicznej - rzeczywistości.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Poradnik powstała w ramach projektu "Akademia Świadomego Pacjenta" prowadzonego przez Global Communications przez Kancelarię Doradczą Rafał Piotr Janiszewski. Partnerem akcji jest Koalicja na Rzecz Walki z Łuszczycą, ŁZS i AZS oraz "RZS - nie rezygnuj". Broszura "Funkcjonowanie Programów lekowych z obszaru Łuszczycy, ŁZS i RZS w nowej rzeczywistości COVID-19" można znaleźć na stronie koalicjaluszczyca.pl.
Jak system pomaga chorym?
Warto zaznaczyć, że naprzeciw pacjentom i nowej rzeczywistości, w której muszą się odnaleźć wyszły też Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Wprowadzone przez resort i fundusz zmiany w przepisach i sposobie udzielania świadczeń sprawiły, że chory może skorzystać z porady lekarskiej bez wychodzenia z domu. Konsultacja ze specjalistą może się odbyć przez telefon lub wideo czat. Chory może także mailem podesłać lekarzowi swoje wyniki badań.
Dodatkowo pacjenci, którzy uczestniczą w programach lekowych nie muszą przychodzić do szpitala czy przychodni, aby odebrać leki. Farmaceutyki są im dostarczane.
Jeśli zajdzie potrzeba, aby chory pojawił się w placówce, szpital czy przychodnia mają obowiązek zadbać o bezpieczeństwo jego i całego personelu medycznego. W sytuacji, gdy placówka nie może zrealizować wizyty lub wydać leku, to powinna zrobić wszystko, aby chory zachował ciągłość leczenia. W tym celu należy we współpracy z oddziałem wojewódzkim NFZ ustalić kontynuację udzielania świadczeń w innym ośrodku.
Skąd się bierze łuszczyca i jak wygląda jej leczenie? Dowiesz się tego z filmu:
Pacjent w czasie pandemii. Co musi wiedzieć i o czym pamiętać?
Przede wszystkim pacjenci w czasie pandemii muszą zachować niezbędne środki ostrożności, które uchronią ich przed ewentualnym zarażeniem koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Chorzy na łuszczycę, reumatoidalne zapalenie stawów oraz łuszczycowe zapalenie stawów znajdują się w grupie ryzyka i muszą na siebie szczególnie uważać.
Pacjent musi także pamiętać, że to lekarz, w oparciu ogólny stan zdrowia chorego, decyduje o ewentualnej zmianie sposoby leczenia, a także o tym czy wizyta w placówce jest konieczna, czy też wystarczająca będzie konsultacja online czy przez telefon.