Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból i pieczenie gardła. Domowe sposoby na ulgę
menu
Polub nas na Facebooku

Ból i pieczenie gardła. Domowe sposoby na ulgę

kobieta, która ma problemy z gardłem

Fot: Westend61 / gettyimages.com

Ból i pieczenie gardła zna każdy. Nieprzyjemne i uciążliwe objawy towarzyszą początkom wielu chorób wirusowych. Zazwyczaj jednak zwiastują infekcje górnych dróg oddechowych. Objawy często się nasilają, utrudniając nawet połykanie śliny. Jakie są domowe sposoby na pieczenie gardła?

Ból i pieczenie krtani to nieprzyjemny objaw, który zwykle zwiastuje rozwijającą się infekcję. Towarzyszy wielu chorobom i z dnia na dzień może nasilać się coraz bardziej. Najczęściej pieczenie gardła jest powodowane przez bakterie. W niektórych przypadkach, szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości utrzymują się dłuższy czas, mogą być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zobacz także:

Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

Produkty naturalne bogate w żelazo

Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Pieczenie gardła i języka a infekcje

Infekcje wirusowe i bakteryjne to najczęstsze przyczyny pieczenia gardła, krtani i języka. Dodatkowo towarzyszą im trudności podczas przełykania śliny, zaczerwienienie migdałków i tylnej ściany gardła. Z czasem dochodzą też napady kaszlu. Rozpoznanie infekcji następuje po obserwacji przez lekarza m.in. migdałków. Pokryte białym nalotem migdałki świadczą o obecności bakterii grzybiczych i konieczności sięgnięcia po antybiotyk. Wirusowe pieczenie w gardle i krtani leczone jest natomiast objawowo, przez podanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia ze stale nawracającą infekcją gardła, lekarz może zalecić usunięcie migdałków.

Domowe sposoby na pieczenie gardła

W łagodzeniu objawów pieczenia gardła najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej i odstawienie używek (papierosów, bardzo mocnej kawy). Skutecznym domowym sposobem na pieczenie w gardle są inhalacje parowe. Pomocne będą napary z rumianku, kory dębu lub szałwii, które działają antybakteryjnie i antyseptycznie. W ostrych stanach zaleca się dostępny bez recepty olejek eukaliptusowy, nawilżający gardło i przynoszący ulgę w przypadku podrażnień. Warto również przygotować ciepłe mleko z miodem, które zadziała regenerująco. Należy jednak pamiętać o tym, że miodu nie należy dodawać do gorącego mleka, gdyż wysoka temperatura napoju niszczy jego prozdrowotne właściwości. Ulgę w pieczeniu gardła przyniosą również chłodne okłady na szyję. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, by nie dopuścić do wysuszania śluzówki gardła. W tym celu odpowiednie będą herbaty ziołowe lub woda. Nie warto sięgać po słodkie soki lub napoje typu cola. Bardzo dobrym sposobem na pieczenie gardła i krtani jest nawilżanie powietrza w pokoju. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w nocy. Z pomocą przyjdą również elektryczne nawilżacze powietrza. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, z nawilżaniem powietrza doskonale poradzą sobie mokre ręczniki rozwieszone np. na grzejniku lub też misa z wodą postawiona obok łóżka. Skuteczne w łagodzeniu objawów będą także samodzielnie przygotowane płukanki, np. z mięty pieprzowej, która odkaża, a jednocześnie przynosi ukojenie. Płukanie gardła solą morską co prawda pomaga niszczyć bakterie i działa antybakteryjnie, ale może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych i zaognić objawy pieczenia.

Pieczenie gardła i krtani a refluks

Charakterystyczne pieczenie gardła po jedzeniu może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. To schorzenie, polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, który podrażniany jest kwasem żołądkowym. Towarzyszące temu podrażnienie bardzo podobne jest do pieczenia gardła po wymiotach. Dodatkowo choroba objawia się:

  • częstym odbijaniem się;
  • chrypką, pojawiającą się szczególnie po jedzeniu;
  • suchym napadowym kaszlem;
  • kłującym bólem w klatce piersiowej;
  • świszczącym oddechem;

Pojawiające się objawy powinny skłonić chorego do konsultacji u lekarza. Na rozwój refluksu szczególnie narażone są osoby: otyłe, spożywające duże ilości mocnej kawy, palące papierosy i często sięgające po alkohol, jedzące duże ilości czekolady. Dodatkowo, choroba może również towarzyszyć chorym na cukrzycę. Leczenie refluksu polega przede wszystkim na zmianie trybu życia i wyeliminowaniu szkodliwych nawyków. Osoby, które piją kawę i nie chcą z niej zrezygnować, powinny zmniejszyć intensywność spożywanego napoju i pilnować tego, by nigdy nie sięgać po nią na pusty żołądek. W zaawansowanych przypadkach choroby lekarz może dodatkowo zalecić leczenie farmakologiczne. Kluczowa w leczeniu refluksu jest również pora posiłków. Ostatni powinien być jedzony nie później niż 3 godziny przed snem. Nie należy również sięgać na noc po produkty ciężkostrawne i mocno przyprawione.

Pieczenie gardła a alergia

Pieczenie gardła i krtani może być również objawem alergii. Pojawia się bardzo nagle i stopniowo się nasila. Stan ten niezwłocznie powinien być skonsultowany z lekarzem. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy pieczeniu towarzyszy nagle pojawiający się obrzęk gardła. Dodatkowo mogą pojawić się następujące objawy:

  • wysypka;
  • zaczerwienienie gardła i szyi;
  • nudności; 
  • wymioty i biegunka;
  • dreszcze.

Jak zadbać o uszy i gardło w czasie pandemii? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak zadbać o uczy i gardło w czasie pandemie? Źródło: Zdrowie

Bibliografia:

1. Jan Bożydar Latkowski, Jerzy Olszewski: Ucho, nos, gardło i krtań. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
6
Polecamy
Pieczenie gardła - jakie są domowe sposoby leczenia?
Pieczenie gardła - jakie są domowe sposoby leczenia? TVN zdrowie
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na podrażnione gardło.
Czym leczyć?
Domowe sposoby na podrażnione gardło. Czym leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby