Polub nas na Facebooku
Czytasz: Anginka (pelargonia pachnąca) – właściwości lecznicze i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Anginka (pelargonia pachnąca) – właściwości lecznicze i zastosowanie

Anginka

Fot: Simoncountry / gettyimages.com

Anginka to roślina popularna przed kilkudziesięcioma laty, kiedy to można było ją spotkać na parapetach w większości polskich domów i instytucji. Po latach zapomnienia wraca do łask, bo choć nie należy do szczególnie ozdobnych gatunków, ma szereg prozdrowotnych właściwości.

Anginka to zwyczajowa nazwa pelargonii pachnącej (Pelargonium graveolens). Znana jest także jako geranium, ruzyndla, anginowiec. Niektórzy nazywają ją pelargonią szorstką. To gatunek rośliny z rodziny bodziszkowatych. Jej ojczyzną jest Afryka Południowo-Wschodnia. Anginka uprawiana jest na plantacjach w ciepłych rejonach Europy. W Polsce występuje głównie jako wieloletnia roślina doniczkowa.

Anginka jako roślina ozdobna

Anginka wyglądem przypomina swoje kuzynki, czyli inne z licznych roślin z rodzaju pelargonii. Może osiągnąć około 1 m wysokości. Z głównej łodygi wyrastają liczne liście – głęboko powycinane, o ząbkowanych brzegach, pokryte drobnymi włoskami. Roślina bardzo rzadko zakwita. Niekiedy jednak na szczytach łodyg pojawiają się drobne, pięciopłatkowe kwiaty anginki w kolorach od białego do ciemnopurpurowego.

Pelargonia pachnąca nie jest rośliną o wysokich walorach estetycznych, ale – jak sama nazwa wskazuje – wyróżnia się pięknym, różano-cytrusowym zapachem, który zawdzięcza zawartemu w liściach olejkowi eterycznemu. Substancja ta zasobna jest w wiele związków cennych dla ludzkiego organizmu.

Właściwości anginki

Olejek eteryczny obecny w liściach geranium zawiera takie związki terpenowe jak geraniol, cytronelol, limonen, pinen, mircen i felandren. Ponadto w roślinie znajdują się liczne flawonoidy, glikozydy, garbniki, kwasy organiczne (m.in. elagowy, kawowy, ferulowy). Dzięki takiemu składowi chemicznemu ekstrakty z pelargonii pachnącej mają silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Anginka – roślina lecznicza

Angince od dawna przypisuje się szereg właściwości leczniczych, które stały się przedmiotem zainteresowań współczesnej fitoterapii. Wyniki badań wskazują na to, że stosowana od lat w medycynie naturalnej pelargonia pachnąca może rzeczywiście wykazywać szereg korzystnych oddziaływań na ludzki organizm.

Anginka kojarzona jest z leczeniem choroby, od której pochodzi jej zwyczajowa nazwa – anginy. W związku z antyseptycznymi i przeciwzapalnymi właściwościami rośliny wykonane z niej kompresy, płukanki lub herbatki mogą łagodzić objawy zakażeń bakteryjnych dróg oddechowych oraz ich powikłań. Ekstrakty z rośliny wykorzystuje się m.in. w przypadku bólu i stanów zapalnych gardła oraz zatok przynosowych. Popularne jest także stosowanie anginki na zapalenie ucha środkowego.

Zawarte w pelargonii pachnącej substancje czynne wspomagają walkę z infekcjami, a także służą ich profilaktyce, ponieważ wzmacniają odporność. Stwierdzono, że działaniu przeciwzapalnemu rośliny towarzyszą właściwości przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni, dzięki czemu przygotowane z niej wyciągi mogą być pomocne przy łagodzeniu dolegliwości reumatycznych czy menstruacyjnych.

Zawarty w liściach geranium olejek eteryczny pośrednio (poprzez pozytywne oddziaływanie na drogi oddechowe) wpływa na częstość pracy serca i obniża ciśnienie krwi. W ten sposób nie tylko staje się elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, ale też działa relaksująco, wyciszająco, łagodzi bóle napięciowe i zaburzenia spowodowane stresem (np. problemy ze snem, z libido).

Które rośliny warto mieć w domu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Które rośliny warto mieć w domu? Źródło: W dobrym stylu

Właściwości pielęgnacyjne anginki

Ekstrakty z pelargonii pachnącej występują w kosmetykach i preparatach dermatologicznych. Obecne w angince substancje biologicznie aktywne wpływają bowiem korzystnie na skórę i jej przydatki. Wykazują działanie przeciwstarzeniowe, wspierają leczenie takich dolegliwości, jak trądzik, liszaj, egzema i łupież. Ponieważ anginka stymuluje krążenie, występuje także w składzie kremów antycellulitowych.

Sposoby zastosowania anginki

Pelargonia pachnąca wpływa korzystnie na zdrowie człowieka poprzez sam fakt, że znajduje się w jego otoczeniu. Gdy tylko dotknie się jej pierzastych liści, uwalnia się z nich olejek eteryczny, którego wdychanie oddziałuje pozytywnie na drogi oddechowe, a pośrednio także na cały organizm. Co ciekawe, zapach rośliny, zwykle przyjemny dla ludzi, odstrasza większość owadów. Uprawianie anginki w domu może być zatem dobrym sposobem na pozbycie się z niego komarów czy much.

W medycynie naturalnej liście geranium wykorzystywane są najczęściej w postaci naparów – do picia, inhalacji, płukania ust lub przemywania skóry. Przygotowuje się z anginki nalewkę (do stosowania wewnętrznego) i maści (do stosowania zewnętrznego). Popularne jest także wykonywanie okładów ze świeżych liści. W ten sposób anginką uśmierza się ból ucha przy jego stanach zapalnych.

Obecnie osoby cierpiące na różnego typu dolegliwości sięgają chętnie po olejek z geranium, który można wykorzystać w kominkach aromaterapeutycznych czy dodawać do ulubionych kosmetyków. Ekstrakty z anginki znajdują się także w składzie suplementów diety sprzedawanych w postaci tabletek.

Bibliografia:

1. T. Gorczyński, Rośliny użytkowe, Warszawa 1961.

2. T. Lewkowicz-Mosiej, Egzotyczne rośliny lecznicze w domu i w ogrodzie, Kraków 2013.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
5
Polecamy
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie Dzień Dobry TVN
Trawa cytrynowa (palczatka cytronelowa):
wartości odżywcze, właściwości lecznicze i zastosowanie
Trawa cytrynowa (palczatka cytronelowa): wartości odżywcze, właściwości lecznicze i zastosowanie TVN zdrowie
Lawenda – jakie posiada właściwości zdrowotne i lecznicze?
Składniki kwiatów lawendy
Lawenda – jakie posiada właściwości zdrowotne i lecznicze? Składniki kwiatów lawendy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?