Altruizm to termin, który wywodzi się z łaciny i oznacza "drugi, inny". Pojęcie stanowi przeciwieństwo egoizmu. Używa się go w stosunku do osób, które bezinteresownie gotowe są komuś pomóc. Altruista potrafi zrezygnować z własnych potrzeb, aby drugiej osobie żyło się lepiej. Określenie zaczęło funkcjonować w czasach pozytywizmu, a za jego twórcę uznaje się Augusta Comte’a, francuskiego filozofa.
Altruizm – czym się charakteryzuje?
Przyjęło się mówić, że altruizm to typowo kobieca cecha. Z natury panie są bardziej empatyczne, emocjonalne i wrażliwe na cudzą krzywdę, częściej też są gotowe pomagać. A co z mężczyznami? Zdaniem badaczy panowie, tak samo jak panie mają w sobie cechy charakterystyczne dla altruisty. Okazuje się, że mężczyźni częściej podejmują jednak konkretne, jednorazowe akty pomocy, podczas gdy kobiety angażują się we wsparcie długofalowe, nakierowane bardziej na emocje i uczucia drugiego człowieka.
Mimo że altruizm uchodzi za bardzo pozytywną cechę, to czasem zdarza się, że jest przyczyną problemów ze zdrowiem. W opinii specjalistów osoby, które są altruistami częściej zmagają się z obniżonym nastrojem, depresją czy wypaleniem zawodowym. Zbyt daleko idący altruizm może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń psychicznych, sprzyja też pracoholizmowi.
Bardzo często tendencja do rezygnacji z siebie na rzecz innych spowodowana jest problemami osobistymi. Niektóre osoby w ten sposób starają się wyciszyć czy wyprzeć własne potrzeby i pragnienia, potrzebę perfekcjonizmu, brak asertywności czy zbytnia surowość względem siebie.
Altruizm – jakie cechy charakteru posiada altruista?
Altruista to osoba obdarzona określonymi cechami charakteru. Do najbardziej charakterystycznych cech altruisty należą wielka sympatia i wiara w ludzi, pozytywne nastawienie do życia, umiejętność cieszenia się z drobiazgów, a każdy kolejny dzień jest dla niego wielkim darem. Altruistą z całą pewnością nie można nazwać pesymisty, czy osoby, która ma skłonności depresyjne.
Altruizm – skąd się bierze?
Badacze nie potrafią udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem niektórych specjalistów za altruistyczne zachowania odpowiada konkretna część w mózgu, ale o tym, czy ktoś będzie altruistą czy też nie, decyduje wychowanie i wartości wyniesione z domu rodzinnego. Jeśli młody człowiek nie został nauczony szacunku i empatii w stosunku do drugiego człowieka nigdy nie wykształci u siebie cech typowych dla altruisty.
Czym zajmuje się psychiatra? Kiedy warto skorzystać z pomocy tego specjalisty? Dowiesz się tego z filmu:
Warto też zaznaczyć, że żyjemy w czasach, w których bezinteresowna pomoc nie uchodzi za coś szlachetnego. Ogromna większość ludzi skupia się tylko na sobie i na własnych potrzebach. Co gorsza, część z nas żyje w dużym pędzie i stresie. Zazwyczaj nie mamy czasu, aby pochylić się i przyjrzeć naszemu najbliższemu otoczeniu.
Bycie czy posiadanie cech charakterystycznych dla egoisty – w niektórych przypadkach i kręgach – jest po prostu łatwiejsze.
Altruizm – jak rozpoznać, czy mamy w sobie coś z altruisty?
To, czy ktoś jest altruistą można łatwo sprawdzić. Wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytania. Osoby, które na co najmniej 5 pytań udzieliły twierdzącej odpowiedzi mogą uważać się za altruistę.
- Chętnie robisz coś dla innych i sprawia Ci to przyjemność.
- Gdy robisz coś dla innych, nie oczekujesz nic w zamian.
- Cechuje Cię empatia, jesteś wrażliwa/y na potrzeby innych.
- Łatwo się wzruszasz i często płaczesz, widząc czyjeś nieszczęście.
- Często dajesz coś innym, rozdajesz nieużyteczne Ci przedmioty.
- Lubisz dzielić się z innymi i namawiasz do tego swoich bliskich.
- Dawanie sprawia Ci o wiele większą radość niż branie.
- Stronisz od egoistów i nie rozumiesz ich postępowania ani motywów działania.
- Nikomu nie odmówisz pomocy, nawet, gdy jest Ci ona nie na rękę.
- Czy zdarza się, że inni ludzie wykorzystują Twoją chęć niesienia pomocy.