Polub nas na Facebooku
Czytasz: 6 Weidera (A6W) – szóstka ćwiczeń na mięśnie brzucha. Czy Aerobiczna 6 Weidera jest skuteczna?
menu
Polub nas na Facebooku

6 Weidera (A6W) – szóstka ćwiczeń na mięśnie brzucha. Czy Aerobiczna 6 Weidera jest skuteczna?

NAN

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Szóstka Weidera, czyli A6W (skrót od: Aereobiczna 6 Weidera), jest specjalistycznym treningiem na mięśnie brzucha. W założeniu twórcy tego treningu – Joe Weidera, regularne wykonywanie opracowanego przez niego zestawu ćwiczeń pozwala osiągnąć idealnie wymodelowane mięśnie brzucha już po sześciu tygodniach!

Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń na brzuch. W opinii wielu osób, w tym trenerów, najbardziej efektywny jest jednak trening w ramach A6W, czyli 6 Weidera. Do jego głównych zalet należy prostota ćwiczeń. Dzięki niej Szóstkę Weidera można bez problemu wykonywać w domowych warunkach, a co za tym idzie zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na wejściówkę do siłowni.

Weider 6: zalety i wady

Dzięki regularnie wykonywanym ćwiczeniom w ramach popularnego Weidera można szybko wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie brzucha. Dzięki temu, że ćwiczenia są proste, mogą je wykonywać zarówno osoby z dużym stażem treningowym, jak i całkowici nowicjusze. Szóstka Weidera charakteryzuje się bowiem tym, że początkowo nie powinna sprawiać większego problemu nawet osobom, które wcześniej stroniły od aktywności fizycznej. Z każdym kolejnym treningiem intensywność jednak wzrasta, a w ostatnim – szóstym tygodniu dla wielu jest zbyt wymagająca.

Zobacz także: Ćwiczenia ABS na brzuch – co to jest? Jakie są efekty treningu na mięśnie brzucha? 

To właśnie wysoka intensywność ćwiczeń w ostatnim tygodniu programu jest uznawana przez wiele osób jako jedna z największych wad. Innym problemem, który często uniemożliwia skuteczne wdrożenie 6 Weidera w życie jest to, że zajęcia w jego ramach powinny być wykonywane codziennie przez minimum 25 minut. Na taki swoisty reżim treningowy wiele osób po prostu nie może sobie pozwolić, gdyż górę biorą inne obowiązki.

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

Innym powodem rezygnacji z treningów już po 2-3 tygodniach jest monotonia zajęć. Przez cały okres programu wykonuje się te same ćwiczenia, zmienia się jedynie ich intensywność i liczbę powtórzeń. Dlatego też trenerzy personalni często powtarzają, że osoby decydujące się na ten rodzaj treningu powinny odpowiednio nastawić się psychicznie. Prędzej czy później nadchodzą bowiem momenty zwątpienia, które często prowadzą do zaprzestania treningów. Największe ryzyko rezygnacji z ćwiczeń istnieje w pierwszych trzech tygodniach. Wtedy jeszcze nie widać żadnych efektów, co dodatkowo demobilizuje osoby ćwiczące.

Ćwicząc a6w, efektów w postaci poprawy wyglądu brzucha można spodziewać się właśnie po około 3-4 tygodniach. Aby wypracować popularny „kaloryfer”, czyli efektownie wysmuklone mięśnie brzucha, konieczne jest zrealizowanie całego 6-tygodniowego zestawu Szóstki Weidera.

6 weidera: ćwiczenia na brzuch

Aerobiczna 6 Weidera stanowi zestaw sześciu ćwiczeń, które należy wykonywać w określonej liczbie serii i powtórzeń. Należy również trzymać się z góry ustalonej kolejności poszczególnych ćwiczeń:

  • A6W ćwiczenie 1 – leżąc na płaskim podłożu z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia, należy podnosić najpierw jedną nogę (a w kolejnym powtórzeniu drugą) w taki sposób, by kolano i biodro były ugięte pod kątem 90 stopni, a barki były uniesione. W tej pozycji należy wytrzymać 3 sekundy, pamiętając o napięciu mięśni,
  • A6W ćwiczenie 2 – powtórzenie ćwiczenia pierwszego, z tym, że w jednym momencie należy unieść obie nogi jednocześnie. Unieść trzeba też barki, ale nie wolno odrywać tułowia od podłoża (3 sekundy w takiej pozycji),

Jak ćwiczyć, aby mieć mocne mięśnie brzucha? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: 36,6.

  • A6W ćwiczenie 3 – kolejny raz należy powtórzyć ćwiczenie numer 1, ale ręce powinny być splecione na karku (3 sekundy),
  • A6W ćwiczenie 4 – to ćwiczenie należy wykonywać tak samo, jak ćwiczenie drugie, ale z rękami splecionymi na karku (3 sekundy),
  • A6W ćwiczenie 5 – podnosząc barki i splatając ręce na karku, leżenie na prostym podłożu; mając napięte mięśnie brzucha, należy naprzemiennie podnosić nogi zgięte w kolanach i prostować je; zasada jest prosta: im szybciej, tym lepiej,
  • A6W ćwiczenie 6 – unosząc część barkową tułowia oraz obie wyprostowane nogi, trzeba w takiej pozycji wytrzymać 3 sekundy.

Jak widać, ćwiczenia w ramach 6 Weidera są dosyć monotonne i nic dziwnego, że szybko mogą się znudzić. Aby uniknąć zniechęcenia, warto często zmieniać miejsca treningów, co pewien sposób urozmaici zajęcia.

Osoby, które zdecydują się na rozpoczęcie 6 Weidera, powinny pamiętać również o tym, że dokładną liczbę serii oraz powtórzeń określa specjalnie stworzona tabela. Można ją znaleźć w internecie. Jeśli chodzi o kwestie czysto techniczne, to warto pamiętać o tym, by zajęcia wykonywać na dosyć twardym podłożu. Nie może być to materac, ponieważ miękkie podłoże może zmniejszyć efektywność treningu. Najlepiej wybrać cienką matę, która dostarczy odpowiedniego komfortu i nie będzie przeszkadzała w ćwiczeniach.

Zobacz także: Chcesz mieć płaski brzuch? Sprawdź jak go wspomóc dietą!

Trening w ramach Szóstki Weidera trwa dokładnie 42 dni. Praktycznie od początku z każdym kolejnym dniem poziom trudności się zwiększa, ponieważ wzrasta liczba serii i powtórzeń. Pomiędzy seriami można robić przerwę na około 30-60 sekund. Ten czas musi wystarczyć na szybkie uregulowanie oddechu lub na rozciąganie.

Zobacz film: Trening z Ewą Chodakowską. Źródło: Be Active. Ewa Chodakowska

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos
Trening TRX – każdy może poczuć się jak komandos Dzień Dobry TVN
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia?
Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt?
Ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia? Ćwiczenia na schudnięcie – jakie wybrać, by osiągnąć efekt? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia ABS na brzuch – co to jest?
Jakie są efekty treningu na mięśnie brzucha? 
Ćwiczenia ABS na brzuch – co to jest? Jakie są efekty treningu na mięśnie brzucha?  TVN zdrowie
Jak zrobić kaloryfer na brzuchu?
Zalecane ćwiczenia i dieta na mięśnie brzucha
Jak zrobić kaloryfer na brzuchu? Zalecane ćwiczenia i dieta na mięśnie brzucha TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii