Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak skutecznie się zmotywować? Najlepsze sposoby na motywację do ćwiczeń i treningu! 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak skutecznie się zmotywować? Najlepsze sposoby na motywację do ćwiczeń i treningu! 

Radosna dziewczyna na siłowni

Fot: nd3000 / fotolia.com

Jak zmotywować się do ćwiczeń - takie pytanie prędzej czy później zadaje sobie każda osoba regularnie wykonująca wysiłek fizyczny. Niezależnie od tego, czy są to treningi na siłowni, bieganie czy inne ćwiczenia ważna jest motywacja. Aby była ona na odpowiednio wysokim poziomie, warto stosować kilka sprawdzonych wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Problemy związane z brakiem motywacji do ćwiczeń dotykają zarówno amatorów, jak i zawodowych sportowców. Nie bez powodu w sztabach szkoleniowych profesjonalistów znajdują się psychologowie, których zadaniem jest m.in. dbanie o kondycję psychiczną swoich podopiecznych. Zdarza się jednak i tak, że nawet najlepsi specjaliści w tej dziedzinie nie potrafią znaleźć złotego środka, który zwiększy motywację. Co zatem mają powiedzieć amatorzy, którzy najczęściej muszą radzić sobie sami, ponieważ konsultacje ze specjalistami są zbyt kosztowne? Im pozostają działania na własną rękę. Dobra wiadomość jest taka, że i takie działania przynoszą oczekiwane efekty w krótkim czasie.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Brak motywacji do ćwiczeń: jak z nim walczyć?

Problemy z motywacją do wykonywania ćwiczeń mogą pojawić się na każdym etapie treningów oraz różnym poziomie zaawansowania. Bardzo często pierwsze zderzenie z tym problemem następuje zaraz po rozpoczęciu przygody z regularnym wykonywaniem wysiłku fizycznego. Zdarza się, że już po pierwszym treningu niektórzy dochodzą do wniosku, że to nie dla nich i przedwcześnie kończą ćwiczenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby takie nie są przyzwyczajone do dużego wysiłku i po prostu nie chcą go wykonywać. Innymi przyczynami braku mobilizacji w pierwszej fazie przygody z treningami mogą być:

  • brak jasno określonego celu,
  • słaba kondycja fizyczna,
  • złe nawyki, np. popołudniowe wylegiwanie się na kanapie kosztem treningu,
  • problemy logistyczne w dotarciu np. na siłownię.

Brak odpowiedniej motywacji do ćwiczeń dotyka w podobnym stopniu kobiety i mężczyzn. Dużo zależy od cech charakteru i nastawienia psychicznego. Osoby, które są uparte i za wszelką cenę stawiają na swoim, mogą mieć większe problemy z pokonywaniem własnych słabości, gdyż nie dadzą się przekonać nawet innym znajomym, którzy trenują. Warto również podkreślić, że niski poziom motywacji jest powszechnym zjawiskiem nawet u osób zaawansowanych treningowo. Taki stan pojawia się u nich najczęściej w momencie braku widocznych efektów ćwiczeń, np. braku przyrostu masy ciała, redukcji wagi ciała czy ogólnej poprawy formy fizycznej.

Jakie ćwiczenia można wykonywać samemu w domu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu? Źródło: Klinika urody.

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń?

Podstawą każdego treningu powinien być plan treningowy, który będzie określał cel. Stworzenie optymalnego planu polega na jasnym określeniu swoich możliwości, wprowadzeniu odpowiedniej diety i postawieniu sobie celu, który będzie możliwy do zrealizowania w określonym czasie. Nie należy stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko, zwłaszcza na początku przygody z treningami, ponieważ zminimalizuje to szanse na realizację celu, a to z kolei może wpłynąć na brak motywacji do dalszych działań.

Na początkowym etapie treningów zdarza się, że ćwiczenia nie dostarczają przyjemności i satysfakcji, tylko stanowią niejako „zło konieczne”. W takich sytuacjach warto rozważyć możliwość trenowania z kimś znajomym lub branie udziału w zajęciach grupowych. Obie opcje są ciekawymi rozwiązaniami, ponieważ automatycznie dodają do treningów element rywalizacji, który potrafi świetnie działać na nastawienie psychiczne. Dodatkowo, decydując się na treningi z przyjacielem czy dobrym znajomym, można wzajemnie się wspierać i w momentach zwątpienia usłyszeć kilka słów, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie i nastawienie do dalszych ćwiczeń.

Zobacz także: Skakanka – jakie efekty można uzyskać? Przykładowy plan treningowy

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Osoby regularnie ćwiczące nieustannie powinny poszukiwać bodźców, które będą ich zachęcały do kolejnych treningów. Dlatego bardzo ważną kwestią jest częste urozmaicanie swoich zajęć. W przypadku zajęć na siłowni warto szachować różnymi zestawami ćwiczeń, z kolei osoby biegające powinny często zmieniać trasy i długości dystansów. Motywacja do ćwiczeń i diety często jest prostsza jeśli zwróci się uwagę na takie kwestie, jak:

  • przygotowanie ulubionej muzyki do treningu,
  • regularne sprawdzanie efektywności treningów, np. wykonywanie pomiarów ciała,
  • korzystanie z aplikacji pozwalających na monitorowanie wyników i pobijanie własnych rekordów,
  • zwiększanie wiedzy na temat danej dyscypliny, np. lektura artykułów na specjalistycznych portalach.

W internecie często można również znaleźć różnego rodzaju cytaty oraz obrazki motywujące. Mogą one w pewien sposób stanowić dodatkowe wsparcie dla ćwiczących z problemami z motywacją.

Zobacz także: Ćwiczenia w domu – jak powinien wyglądać plan treningowy? Jak ćwiczyć, aby osiągnąć efekty?

Motywacja: trening z profesjonalnym trenerem

Jeżeli żadne działanie na tzw. własną rękę nie przyniesie efektu, można zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z trenerem. Wprawdzie wiążą się z tym dodatkowe koszty, ale efekty w kwestii motywacji oraz osiąganych wyników mogą być widoczne w bardzo krótkim czasie. Doświadczony szkoleniowiec będzie w stanie nie tylko ułożyć odpowiedni plan treningowy oraz dietetyczny, ale również będzie mógł wdrożyć profesjonalne metody motywacyjne. 

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?