Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 najskuteczniejszych sposobów na podrażnienia słoneczne
menu
Polub nas na Facebooku

10 najskuteczniejszych sposobów na podrażnienia słoneczne

słońce

Fot. Guido Mieth / Getty Images

Długotrwała ekspozycja na słońce podrażnia skórę i może doprowadzić do oparzeń. Aby temu zapobiec najlepiej stosować kremy z filtrem i unikać promieni słonecznych w godzinach 11-16. Bywa jednak, że w ferworze zajęć zapomnimy o skutecznej ochronie, a nasza skóra stanie się zbyt wysuszona i podrażniona. Jak temu zaradzić? Jak szybko zregenerować uszkodzony naskórek?

Słońce jest nam potrzebne, jednak opalać powinno się z umiarem, a przede wszystkim – ze zdrowym rozsądkiem. Nie można zapominać o nałożeniu kremu z filtrem (i regularnym smarowaniu się, gdyż kremy wycierają się i ich ochrona z czasem słabnie) oraz o unikaniu słońca w tak zwanych godzinach szczytu. Promienie słoneczne dzielimy na UVB oraz na UVA. Pierwsze z nich jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, których powinno się unikać. Jeśli jednak zapomnimy o ochronie lub słońce zaskoczy nas niczym drogowców w zimie i nasza skóra będzie podrażniona – możemy wspomóc ją w regeneracji domowymi sposobami.

Jakie są rodzaje promieni słonecznych? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Rodzaje promieni słonecznych. Źródło: 36,6.

  1. Najbardziej popularnym sposobem jest okład z produktów mlecznych (kefiru, jogurtu, maślanki). Dlaczego nabiał może nam pomóc? Ponieważ produkty te zawierają witaminy A, D i E oraz z grupy B, które pomagają regenerować zniszczony naskórek. Cynk, wapń i białko łagodzą z kolei podrażnienia. Do okładów z nabiału należy wybierać produkty jak najbardziej naturalne, bez zawartości cukru, który może podrażniać.
  2. Okłady z aloesu. Sok z aloesu wykazuje właściwości łagodzące i nawilżające, działa przeciwzapalnie i pomaga w regeneracji naskórka. Aby wykonać taki okład należy nasączyć gazę sokiem z aloesu i przykładać w podrażnione miejsce.
  3. Okłady z truskawek (potrafią uczulać) Świeże truskawki mają właściwości ściągające, bakteriobójcze i odżywcze, a także nawilżają skórę, łagodzą swędzenie, pieczenie i wyrównują jej koloryt. W celu wykonania okładu z truskawek należy rozgnieść je na papkę i w tej postaci nałożyć na skórę.
  4. Okłady z ogórka. Ogórek zawiera antyoksydanty i witaminę C, dzięki czemu przynosi ulgę podrażnionej skórze. W przypadku okładów z ogórka wystarczy pokroić go w plasterki, które następnie przykładamy do skóry na około 30 minut. Polecane są także okłady z pomidora, którego schłodzone w lodówce plastry także przykłada się do poparzonej skóry.
  5. Miód wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne, dzięki czemu przyspiesza proces regeneracji skóry. Aby wykonać kojący okład z miodu należy nasączyć nim gazik i przyłożyć go na skórę.
  6. Kąpiel w mleku. Mleko wygładza skórę, nawilża ją i uelastycznia. Do mlecznej kąpieli wystarczą nam 3 litry napoju. Niestety ciężko będzie nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wanny po takiej kąpieli.
  7. Olej kokosowy. Co ciekawe olej kokosowy można stosować jeszcze przed opalaniem, gdyż zawiera naturalny filtr chroniący nas przed promieniowaniem UVB. Dodatkowo ten olej roślinny zawiera w swoim składzie witaminy z grupy B, witaminy C i E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk oraz kwas laurynowy. Smarowanie nim podrażnionej skóry znacznie przyspieszy proces regeneracji oraz przyniesie nam ulgę.
  8. Ziemniaki. Sprawdzą się one, kiedy nasza skóra jest bardzo podrażniona przez promienie słoneczne. Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu zbliżonym do atropiny, dzięki czemu łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Aby przynieść sobie ulgę można wykorzystać okłady z gazy nasączonej sokiem z ziemniaków, puree ziemniaczane aplikowane bezpośrednio na skórę lub okłady ze skórki ziemniaka (jej wewnętrznej strony).
  9. Masło shea jest idealnym kosmetykiem, który szybko przynosi ulgę wysuszonej skórze, nawilża ją i łagodzi podrażnienia, działa także wygładzająco. W jego składzie znajdują się witaminy A, E i F, cenne dla skóry kwasy tłuszczowe, a także woski i alantoina.
  10. Kąpiel z mąki owsianej, która zawiera beta-glukan, związek chemiczny, który poprawia funkcje ochronne skóry i zapobiega utracie wody z jej głębszych warstw, także przyniesie ulgę podrażnionej skórze. Można wykorzystać płatki owsiane, które wykazują działanie przeciwzapalne. Namoczone płatki przykłada się na skórę, co powinno pomóc w zmniejszeniu jej obrzęku.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Poza tym należy pić bardzo dużo płynów - zwłaszcza w upalne dni. Dlaczego warto dużo pić? Zobaczcie: Pijesz wodę, ale czy wiesz co z tego masz? Poznaj 10 powodów, dla których warto pić wodę. Stan zapalny skóry zmniejszają także niesterydowe leki przeciwzapalne stosowane doustnie.

Kiedy widzimy, że nasza skóra jest podrażniona, bardzo wysuszona i zaczerwieniona należy unikać słońca, by nie dopuścić do poparzeń. Nie powinno się także wykonywać peelingów oraz smarować ciała tłustymi kremami, na bazie alkoholu, SLS-ów, czy parafiny, które zatykają pory i uniemożliwiają odparowanie ciepła. W ten sposób tylko sobie zaszkodzimy.

Ważne! Jeśli skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, pojawiają się bóle głowy, nudności – niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może nam grozić udar słoneczny!

Jak się bezpiecznie opalać? Jak uniknąć poparzeń słonecznych lub podrażnienia skóry? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić?
Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych - co robić? TVN zdrowie
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV
Olej z pestek malin – na włosy, na twarz, na trądzik i jako filtr UV Dzień Dobry TVN
Sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy stosować?
Czy kefir i aloes są dobre na oparzenia słoneczne?
Sposoby na oparzenia słoneczne – kiedy stosować? Czy kefir i aloes są dobre na oparzenia słoneczne? Dzień Dobry TVN
Czym smarować oparzenia słoneczne?
Domowe sposoby i specjalistyczne rozwiązania
Czym smarować oparzenia słoneczne? Domowe sposoby i specjalistyczne rozwiązania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie