Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pijesz wodę, ale czy wiesz co z tego masz? Poznaj 10 powodów, dla których warto pić wodę
menu
Polub nas na Facebooku

Pijesz wodę, ale czy wiesz co z tego masz? Poznaj 10 powodów, dla których warto pić wodę

Kobieta, która pije wodę

Fot: Adrian Nakic / gettyimages.com

Chociaż specjaliści zalecają, aby wypijać co najmniej 2,5 litra płynów dziennie, to i tak większość z nas pije zdecydowanie za mało. Co gorsza, kiedy chce nam się pić wolimy sięgnąć po słodkie, pełne konserwantów i gazowane napoje, które zamiast ugasić pragnienie tylko je wzniecają. Dlaczego lepiej z nich zrezygnować i całkowicie przestawić się na wodę?

Woda stanowi niemal 60 proc. naszego ciała. Powinna być podstawowym płynem przyjmowanym w ciągu dnia. Aby skorzystać z jej wielkich możliwości trzeba ją pić przez cały dzień, najlepiej małymi łykami. Ale co tak naprawdę daje picie wody?

1. Nawodnienie

Woda jest nam niezbędna do życia. Bez niej nasz organizm nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Uczestniczy ona w transporcie cennych dla naszego organizmu związków i substancji odżywczych. Ale nie tylko. To także woda ułatwia przepływ krwi oraz pomaga „przenosić” hormony do odpowiednich komórek czy narządów.

2. Nawilża i poprawia wygląd skóry

Woda nie tylko odżywia, ale i regeneruje skórę. Dzięki temu jest ona bardziej napięta i elastyczna. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra lepiej znosi upływ czasu i znacznie później pokrywa się zmarszczkami. Dzieje się tak, ponieważ woda działa od wewnątrz i dociera do najgłębszych warstw skóry. Jeśli nasza dieta jest bogata w witaminy oraz makro- i mikroelementy, woda wyłapie to, co najcenniejsze dla skóry i sprawi, że będzie ona nie tylko piękna, ale przede wszystkim zdrowa.

Zobacz nasz film i dowiedz się, dlaczego warto pić wodę:

Zobacz film: Dlaczego warto pić wodę? Źródło:  X-Bank Gallery

3. Uczestniczy w procesach biochemicznych

Przede wszystkim transportuje substancje mineralne i rozpuszcza pokarm. Dodatkowo rozprowadza po organizmie witaminy i substancje mineralne. Pomaga wyregulować poziom ciśnienia krwi.

4. Reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu

Woda jest najlepszym źródłem elektrolitów, czyli jonów potasu, wapnia, sodu i magnezu. To za ich sprawą wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegają prawidłowo. Potrzebuje ich serce oraz układ nerwowy. Zatrzymują w organizmie wodę, która następnie dostarczana jest do wszystkich komórek, które jej potrzebują. Dodatkowo czuwają nad tym, aby pH, czyli równowaga kwasowo-zasadowa, była prawidłowa.

5. Gasi pragnienie

To właśnie po nią powinniśmy sięgać, kiedy chce się nam pić. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie tylko gasi pragnienie, ale dostarcza cennych mikoro- i makroelementów, których potrzebujemy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielkie odwodnienie może sprawić, że podstawowe procesy mogą zostać zakłócone. Zdaniem specjalistów każdy z nas powinien wypijać ok. 2,5 litrów płynów dziennie.

Jeśli czysta woda nie do końca nam odpowiada można do niej dodać sok z limonki, cytryny lub owoce, np. truskawki.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania wody? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Która woda jest najlepsza? Źródło: Stylowy Magazyn.

6. Poprawia trawienie

Woda, ale tylko ta naturalna (nie smakowa), przyspiesza spalanie kwasów tłuszczowych. Ale nie tylko. Doskonale łączy się z błonnikiem. Tym samym, spowalnia wchłanianie węglowodanów. W ten sposób są one wolniej rozkładane, a uczucie sytości utrzymuje się zdecydowanie dłużej.

7. Oczyszcza organizm

To właśnie z wodą w postaci moczu lub potu pozbywamy się nie tylko resztek niestrawionego pokarmu, ale i toksyn, które gromadzą się w ciele. O tej „funkcji” wody powinny pamiętać osoby, które bardzo dbają o linię lub próbują zgubić zbędne kilogramy. Odpowiednio nawodniony organizm to także sprawniejszy metabolizm. Dzięki wodzie wszystko to, co zalega w organizmie jest z niego usuwane znacznie szybciej.

8. Wzmacnia mięśnie

Dobrze nawodniony organizm to lepiej odżywione komórki, a to ma bezpośredni wpływ na to, jak pracują mięśnie. Te, którym nie brakuje substancji odżywczych i witamin są po prostu mocniejsze i lepiej znoszą wysiłek

9. Reguluje temperaturę ciała

Woda to nie tylko odżywanie, ale także kontrola temperatury. Kiedy jest nam gorąco organizm zaczyna ją wydzielać – w postaci potu – dzięki czemu może się ochłodzić. Dlatego, tak ważne jest, aby zwłaszcza w upalne letnie dni pić jej odpowiednio dużo.

Co trzeba wiedzieć o wodzie? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Fakty i mity na temat picia wody. Źródło: Stylowy Magazyn.

10. Poprawia koncentrację

Woda oddziałuje także na układ nerwowy, a tym samym na nasz mózg. Kiedy w organizmie jest jej za mało, impulsy elektryczne nie mogą przepływać prawidłowo. Zdaniem badaczy może się to przełożyć na problemy z koncentracja, szacuje się spada ona o blisko 20 proc. Warto pamiętać, że to właśnie w wodzie rozpuszczają się wszystkie związki, w tym cukry, które odżywiają mózg i mogą tam trafić tylko za jej pośrednictwem.

Zdrowa, czyli jaka?

Dobra i wartościowa woda to taka, która zawiera, co najmniej 1000 mg różnych (może ich być nawet 70) substancji mineralnych w litrze. Wybierając wodę trzeba dokładnie przyjrzeć się etykiecie i zwrócić uwagę na stężenie magnezu, wapnia, potasu oraz sodu, czyli elektrolitów, które odpowiadają za tzw. gospodarkę wodno-elektrolitową.

To, czy wybierzemy wodę niegazowaną czy gazową – zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Na tę z bąbelkami, ze względu na dwutlenek węgla, muszą uważać osoby, które zmagają się z choroba wrzodową lub często dokucza im zgaga. Zdarza się CO2 może nasilać problem. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu woda dłużej zachowuje wartości odżywcze i trwałość.

Znacznie więcej problemów ze zdrowiem może przysporzyć tzw. woda smakowa. Wbrew pozorom nie zawiera ona naturalnego soku owocowego tylko cukier. Co gorsza jest go tam bardzo dużo. Jedna półlitrowa butelka może zawierać aż 12 łyżeczek, a to, co bierzemy za smak jabłka lub truskawek to głównie konserwanty i sztuczne wzmacniacze smaku. Picie takiej wody to prosta droga do nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2, a także niektórych nowotworów.

Dlaczego powinniśmy pić wodę? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Dlaczego powinniśmy pić dużo wody? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?