Wbrew pozorom odpowiedniej porcji ćwiczeń potrzebuj nie tylko nasze ciało, ale i mózg. Jak działa ten najważniejszy organ w ludzkim ciele? Co działa na jego korzyść, a co mu szkodzi?
Ludzki mózg pracuje przez cały czas, nawet podczas snu. Zdaniem badaczy w ciągu dnia zużywa niemal 20 proc. całej energii, którą wytwarza ludzki organizm i której potrzebują wszystkie nasze narządy.
Z czego zbudowany jest mózg? Jego podstawowym budulcem są komórki nerwowe, czyli synapsy. Dodatkowo znajdują się w nim struktury, których zadaniem jest odżywianie czy ochrona poszczególnych jego struktur. Do prawidłowego funkcjonowania i przesyłania informacji mózg potrzebuje impulsów elektrycznych oraz tzw. neurotransmiterów (jednym z nich jest np. serotonina, czyli hormon szczęścia), które są niezbędne do prawidłowego przebiegu niektórych procesów biochemicznych.
A co poprawia naszą sprawność umysłową? Przede wszystkim nauka. Zdobywanie i zapamiętywanie nowych informacji sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Korzystnie wpływa także czytanie książek oraz rozwiązywanie zagadek logicznych.
Ale sama nauka to zdecydowanie za mało. Bardzo ważne dla sprawności umysłu są dieta (specjaliści podkreślają, że u osób chorych na cukrzycę nagły spadek cukru we krwi może mieć bardzo niekorzystny wpływ na działanie mózgu), nawodnienie organizmu oraz odpowiednia ilość snu (zdrowy sen powinien trwać co najmniej siedem godzin).
A jaką pojemność ma ludzki mózg? Jaką ilość informacji jesteśmy wstanie zapamiętać? W jaki sposób można go trenować?