Polub nas na Facebooku
Czytasz: Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje
menu
Polub nas na Facebooku

Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje

gardło

Fot.: Alexander Raths / stock.adobe.com

Domowe sposoby leczenia anginy mogą skutecznie wspierać terapię farmakologiczną,która jest oparta przede wszystkim na użyciu penicyliny. Pomocne w uśmierzaniu objawów są zwłaszcza ziołowe płukanki, inhalacje, nawadnianie organizmu i naturalne syropy.

Angina to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Infekcja rozprzestrzenia się bardzo szybko, a szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Leczenie specjalistyczne anginy ropnej opiera się na antybiotykoterapii. Można wykorzystać także domowe sposoby leczenia anginy, które ograniczają rozwój infekcji i łagodzą dolegliwości.

Farmakoterapia anginy

Leczenie anginy ropnej opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii. Antybiotykiem z wyboru jest penicylina. Kurs leczenia penicyliną, który trwa 10 dni, w 90% eliminuje paciorkowca. W przypadku istnienia przeciwwskazań do jej stosowania zalecany jest cefadroksyl dla chorych z nienatychmiastową nadwrażliwością na penicylinę i makrolidy w razie wystąpienia nadwrażliwości o typie natychmiastowym. Choremu warto podawać leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ogólną odporność organizmu podnoszą preparaty z witaminą C i rutyną.

Angina – leczenie domowe

Coraz większą popularność zyskuje domowe leczenie anginy. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby ograniczyć namnażanie się bakterii. Chorzy na anginę powinni dbać o nawodnienie organizmu, ponieważ chorobie towarzyszą wymioty, biegunka, gorączka i wzmożona potliwość, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, zaburzeń gospodarki elektrolitowej i niedoborów pokarmowych. Dlatego też dzienne spożycie płynów powinno wynosić co najmniej 2 l. Najlepiej pić przegotowaną lub niegazowaną wodą mineralną lub niesłodzone, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Zaleca się także spożywanie ziołowych herbat. W leczeniu anginy domowymi sposobami sprawdza się herbata imbirowa. Do jej przygotowania potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód bądź syrop z malin do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód lub syrop malinowy i spożywa po szklance, rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie powodują eliminacji bakterii, a brak właściwej antybiotykoterapii może skutkować powikłaniami w późniejszym wieku

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.

Dieta i odpowiednie warunki w domowym leczeniu anginy

Domowe sposoby leczenia anginy powinny uwzględniać odpoczynek, zwłaszcza gdy nagłemu początkowi choroby towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca nawet 40°C. Ulgę przyniosą ciepłe, suche okłady na szyję. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – często je wietrzyć, zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Warto zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W tym celu można położyć na grzejniku mokry ręcznik lub umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są też specjalne nawilżacze powietrza.

Należy unikać podrażnienia błony śluzowej gardła przez czynniki, które mogą nasilać ból, takie jak kurz, dym tytoniowy, pył, gwałtowne zmiany temperatury otoczenia i alkohol.

Domowe sposoby na leczenie anginy uwzględniają także zmianę sposobu odżywiania. Z menu trzeba wykluczyć gorące, mocno schłodzone i ostro przyprawione potrawy oraz zimne napoje i lody. Dieta powinna być płynna lub mocno rozdrobniona.

Płukanki na ból gardła w anginie

Wskazane jest stosowanie ziołowych płukanek o właściwościach bakteriobójczych, przeciwbólowych i łagodzących obrzęk śluzówki. Działanie takie ma płukanka z malin, szałwii i rumianku. Należy zmieszać po 20 g liści maliny i szałwii oraz kwiatów rumianku. Innym zalecanym domowym leczeniem anginy ropnej jest płukanka z szałwii, rumianku i tymianku. Do jej przyrządzenia trzeba zmieszać po 100 g liści szałwii i kwiatu rumianku oraz 50 g ziela tymianku. W obu przypadkach łyżkę ziołowej mieszanki zalewa się szklanką wrzątku, zaparza pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedza i stosuje 3 razy dziennie.

Warto też płukać gardło roztworem wody i soli. W szklance wody o temperaturze 37°C rozpuszcza się łyżeczkę soli. Gardło płucze się kilka razy dziennie, co sprzyja usunięciu drobnoustrojów z jamy ustnej. Innym rozwiązaniem jest płukanie gardła 3% wodą utlenioną.

Należy rozcieńczyć łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody (około 250 ml). Pomocna na ból gardła w anginie jest płukanka z olejku herbacianego, który wykazuje działanie antywirusowe, grzybobójcze, antybakteryjne, odkażające, wspomagające układ immunologiczny i przeciwzapalne. Do płukanki wykorzystuje się 4 łyżki letniej wody i 4 krople olejku herbacianego.

Aromaterapia i inhalacje przy anginie

Podczas domowego leczenia można przeprowadzać inhalacje przy użyciu nebulizatora lub wdychając parę unoszącą się z naczynia z gorącą wodą. Do inhalacji można dodać sól fizjologiczną i olejki eteryczne, a zwłaszcza z sosny, drzewa herbacianego i bergamotki, które działają chłodząco, kojąco, relaksująco, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.

Syropy na ból gardła w anginie

Leczenie anginy ropnej domowymi sposobami opiera się na naturalnych syropach. Doskonale sprawdza się syrop z buraków. Szklankę utartych buraków miesza się z łyżką octu jabłkowego. Mieszankę odstawia się na 3 godziny i przecedza. Sok pije się 2 razy dziennie, po łyżce stołowej. Ból gardła przy anginie złagodzi też syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miseczki, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który należy odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.

Zobacz film: Metody leczenia anginy. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

2. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

3. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.

4. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
4
Polecamy
Ból gardła u dziecka – najlepsze domowe sposoby
Ból gardła u dziecka – najlepsze domowe sposoby TVN zdrowie
Sprawdzone domowe sposoby na zapalenie krtani
Sprawdzone domowe sposoby na zapalenie krtani TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii