Angina to choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową. Infekcja rozprzestrzenia się bardzo szybko, a szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Leczenie specjalistyczne anginy ropnej opiera się na antybiotykoterapii. Można wykorzystać także domowe sposoby leczenia anginy, które ograniczają rozwój infekcji i łagodzą dolegliwości.
Farmakoterapia anginy
Leczenie anginy ropnej opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii. Antybiotykiem z wyboru jest penicylina. Kurs leczenia penicyliną, który trwa 10 dni, w 90% eliminuje paciorkowca. W przypadku istnienia przeciwwskazań do jej stosowania zalecany jest cefadroksyl dla chorych z nienatychmiastową nadwrażliwością na penicylinę i makrolidy w razie wystąpienia nadwrażliwości o typie natychmiastowym. Choremu warto podawać leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ogólną odporność organizmu podnoszą preparaty z witaminą C i rutyną.
Angina – leczenie domowe
Coraz większą popularność zyskuje domowe leczenie anginy. Niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby ograniczyć namnażanie się bakterii. Chorzy na anginę powinni dbać o nawodnienie organizmu, ponieważ chorobie towarzyszą wymioty, biegunka, gorączka i wzmożona potliwość, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, zaburzeń gospodarki elektrolitowej i niedoborów pokarmowych. Dlatego też dzienne spożycie płynów powinno wynosić co najmniej 2 l. Najlepiej pić przegotowaną lub niegazowaną wodą mineralną lub niesłodzone, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Zaleca się także spożywanie ziołowych herbat. W leczeniu anginy domowymi sposobami sprawdza się herbata imbirowa. Do jej przygotowania potrzebne są 3 łyżki drobno startego świeżego korzenia imbiru, 0,5 l wody i miód bądź syrop z malin do smaku. Imbir zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez około 20 minut. Następnie wywar przelewa się przez sitko, dodaje miód lub syrop malinowy i spożywa po szklance, rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby nie powodują eliminacji bakterii, a brak właściwej antybiotykoterapii może skutkować powikłaniami w późniejszym wieku
Dieta i odpowiednie warunki w domowym leczeniu anginy
Domowe sposoby leczenia anginy powinny uwzględniać odpoczynek, zwłaszcza gdy nagłemu początkowi choroby towarzyszy wysoka temperatura, sięgająca nawet 40°C. Ulgę przyniosą ciepłe, suche okłady na szyję. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – często je wietrzyć, zapewnić dostęp do świeżego powietrza i utrzymywać optymalną temperaturę (około 22°C). Warto zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W tym celu można położyć na grzejniku mokry ręcznik lub umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są też specjalne nawilżacze powietrza.
Należy unikać podrażnienia błony śluzowej gardła przez czynniki, które mogą nasilać ból, takie jak kurz, dym tytoniowy, pył, gwałtowne zmiany temperatury otoczenia i alkohol.
Domowe sposoby na leczenie anginy uwzględniają także zmianę sposobu odżywiania. Z menu trzeba wykluczyć gorące, mocno schłodzone i ostro przyprawione potrawy oraz zimne napoje i lody. Dieta powinna być płynna lub mocno rozdrobniona.
Płukanki na ból gardła w anginie
Wskazane jest stosowanie ziołowych płukanek o właściwościach bakteriobójczych, przeciwbólowych i łagodzących obrzęk śluzówki. Działanie takie ma płukanka z malin, szałwii i rumianku. Należy zmieszać po 20 g liści maliny i szałwii oraz kwiatów rumianku. Innym zalecanym domowym leczeniem anginy ropnej jest płukanka z szałwii, rumianku i tymianku. Do jej przyrządzenia trzeba zmieszać po 100 g liści szałwii i kwiatu rumianku oraz 50 g ziela tymianku. W obu przypadkach łyżkę ziołowej mieszanki zalewa się szklanką wrzątku, zaparza pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedza i stosuje 3 razy dziennie.
Warto też płukać gardło roztworem wody i soli. W szklance wody o temperaturze 37°C rozpuszcza się łyżeczkę soli. Gardło płucze się kilka razy dziennie, co sprzyja usunięciu drobnoustrojów z jamy ustnej. Innym rozwiązaniem jest płukanie gardła 3% wodą utlenioną.
Należy rozcieńczyć łyżeczkę wody utlenionej (około 5 ml) w szklance wody (około 250 ml). Pomocna na ból gardła w anginie jest płukanka z olejku herbacianego, który wykazuje działanie antywirusowe, grzybobójcze, antybakteryjne, odkażające, wspomagające układ immunologiczny i przeciwzapalne. Do płukanki wykorzystuje się 4 łyżki letniej wody i 4 krople olejku herbacianego.
Aromaterapia i inhalacje przy anginie
Podczas domowego leczenia można przeprowadzać inhalacje przy użyciu nebulizatora lub wdychając parę unoszącą się z naczynia z gorącą wodą. Do inhalacji można dodać sól fizjologiczną i olejki eteryczne, a zwłaszcza z sosny, drzewa herbacianego i bergamotki, które działają chłodząco, kojąco, relaksująco, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie.
Syropy na ból gardła w anginie
Leczenie anginy ropnej domowymi sposobami opiera się na naturalnych syropach. Doskonale sprawdza się syrop z buraków. Szklankę utartych buraków miesza się z łyżką octu jabłkowego. Mieszankę odstawia się na 3 godziny i przecedza. Sok pije się 2 razy dziennie, po łyżce stołowej. Ból gardła przy anginie złagodzi też syrop z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule, wsypać je do miseczki, zasypać obficie cukrem i dodać 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który należy odcedzić. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny.
Bibliografia:
1. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.
2. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.
3. Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(2), s. 141–149.
4. Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 83-89.