Polub nas na Facebooku
Czytasz: Znamię melanocytowe – czy może być niebezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Znamię melanocytowe – czy może być niebezpieczne?

Kobieta, która ma przebarwienia skórne

Fot: vidka / gettyimages.com

Zmiany melanocytowe mogą pojawić się nie tylko na skórze. Melanocyty to komórki obecne także w oku czy na błonach śluzowych. Te obecne na skórze koniecznie należy regularnie obserwować.

Melanocyty to komórki znajdujące się przede wszystkim w warstwie podstawnej naskórka. Produkują melaninę, czyli brunatny barwnik warunkujący kolor skóry. Melanina produkowana przez melanocyty gromadzi się w komórkach nabłonka, otaczając jądro komórkowe i chroniąc przez to materiał genetyczny przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym – przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na poziomie transportu i syntezy melaniny może dochodzić do wielu zaburzeń, przez co dochodzi do tworzenia się przebarwień, odbarwień i znamion melanocytowych.

Melanocyty – definicja i funkcje

Melanocyty to komórki barwnikowe, które odpowiadają za wytwarzanie i magazynowanie melaniny. Proces tworzenia się melaniny w melanocytach to melanogeneza. Melanocyty mają małą objętość, w środku znajduje się jądro. Melanocyty kojarzone są przede wszystkim z występowania w naskórku, jednak są to komórki, które poza warstwą podstawną naskórka obecne są także w oponach mózgowo-rdzeniowych, w naczyniówce oka, tęczówce, w uchu wewnętrznym.

Stopień produkcji melaniny przez komórki barwnikowe regulowany jest przez melatoninę i melanotropinę. Funkcje melanocytów obejmują przede wszystkim ochronę skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Kolor skóry nie jest uwarunkowany przez ilość melanocytów, jednak przez ich aktywność.

Znamię melanocytowe - co to jest?

Znamię melanocytowe to zbiór komórek barwnikowych zawierających duże ilości melaniny. Mogą mieć różny odcień. Znamię barwnikowe jest wzmocnione przez elementy tkanki łącznej i zaopatrywane przez naczynia krwionośne jak inne komórki skóry. Większość znamion melanocytowych to zmiany łagodne, jednak należy pamiętać, że część znamion barwnikowych może przybrać postać znamion dysplastycznych, czyli form przednowotworowych. Znamię melanocytowe może mieć różnorodny wygląd i kształt. Zmiany o gładkiej powierzchni, równych brzegach, niewielkiej wielkości, a także o równym kolorycie nie budzą zazwyczaj wątpliwości co do łagodnego charakteru zmiany.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Źródło: Klinika urody.

Znamię melanocytowe – gdzie może występować?

Znamię melanocytowe mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu na ciele. Bardzo ważne jest więc dokładne oglądanie ciała (również przez partnerów), gdyż mogą lokalizować się w miejscach, które trudno dostrzec samemu. Zwracać uwagę powinny znamiona które różnią się od innych znamion melanocytowych, te zlokalizowane w miejscach stale eksponowanych na promieniowanie słoneczne, jak również te, które narażone są na stałe drażnienie czy uszkodzenie.

Czy znamię melanocytowe jest niebezpieczne?

Jeśli jakakolwiek zmiana budzi wątpliwości, konieczne jest badanie despatoskopowe u dermatologa. Dermatoskopia to ocena znamion melanocytowych pod specjalnym powiększeniem. Lekarz ocenia symetrię zmian, regularność brzegów, równomierność rozkładu kolorytu zmiany. Nie każde znamię melanocytowe jest groźne. Czerniak może rozwinąć się na podłożu znamienia, jednak także bez wcześniej istniejących w danym miejscu zmian. Jeśli jednak lekarz ma co do zmiany pewne wątpliwości, może zalecić choremu usunięcie znamienia i poddanie go badaniu histopatologicznemu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?