Polub nas na Facebooku
Czytasz: Opalanie to samo zdrowie? Niekoniecznie. Kiedy opalanie może być niebezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Opalanie to samo zdrowie? Niekoniecznie. Kiedy opalanie może być niebezpieczne?

Kobieta, która się opala

Fot: Ghislain & Marie David de Lossy / gettyimages.com

Muśnięta słońcem skóra przez wiele osób uchodzi nie tylko za ładniejszą, ale i zdrowszą. Są jednak sytuacje, kiedy słońca trzeba unikać, właśnie po to, aby skóra była zdrowa. Kto i kiedy nie może się opalać?

Przyjęło się, że dobrze jest skorzystać z ciepłych dni i opalić skórę. O ile samo przebywanie na słońcu może korzystanie wpływać na nasze zdrowie (dzięki promieniom słonecznym organizm może wytwarzać witaminę D, podnosi się także poziom serotoniny, a to nie tylko poprawia nam samopoczucie, ale może zapobiegać rozwojowi depresji). Jednak w niektórych przypadkach wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

Zobacz film i sprawdź jaki masz fototyp skóry i czy możesz się opalać:

Zobacz film: Fototypy skóry, jak się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroby skóry

Kąpiele słoneczne są niewskazane przy chorobach skóry. Uważać muszą ci, którzy leczą się z powodu trądziku, atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry. Bardzo często leki stosowane w leczeniu tych schorzeń wchodzą w reakcję ze słońcem i mogą jeszcze zaostrzyć problem. Tym samym nie jest prawdą wciąż żywe przekonanie, że opalanie to doskonały sposób na pozbycie się mało estetycznych zmian na skórze, w tym trądziku. Jeśli już osoby z tego rodzaju problemami chcą się opalać, to powinny one wybierać kremy z filtrem, które zostały wzbogacone o witaminę C (niestety witamina C utlenia się i może zostawić na skórze żółto-brązowy nalot, dlatego najlepiej unikać opalania w ogóle). 

Ostrożność muszą zachować także ci, którzy mają tendencję do tworzenia się znamion lub rogowaceń. Bardzo często zdarza się, że mutują i zmieniają się w nowotwór, np. w czerniaka. Tym samym osoby, u których tego rodzaju zmiany tworzą się wyjątkowo często powinny regularnie kontrolować je u lekarza dermatologa (specjalistę trzeba odwiedzić przynajmniej raz w roku, najlepiej po lecie).

Słońca muszą unikać także ci, którzy są na nie uczuleni. Zdaniem specjalistów problem ten dotyczy nawet 4 mln ludzi.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Leki i słońce nie zawsze idą w parze

Promienie słoneczne w połączeniu z antykoncepcją hormonalną sprzyjają tworzeniu się trwałych przebarwień na skórze. Podobnie mogą zachowywać się tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli leki przeciwbólowe, które można kupić w aptece bez recepty. W reakcję ze słońcem wchodzą również niektóre farmaceutyki stosowane w leczeniu infekcji układu moczowego (dotyczy to przede wszystkim niektórych grup antybiotyków), arytmii oraz obniżające poziom cholesterolu (głównie z grupy fibratów).

Problemów mogą przysporzyć także leki z prometazyną. Substancja ta znajduje się m.in. środkach stosowanych w leczeniu depresji, zaburzeń snu, ale i alergii czy choroby lokomocyjnej.

Zioła, mieszanki ziołowe i warzywa

Wrażliwość na słońce mogą zwiększać niektóre warzywa czy zioła. Jeśli zamierzamy dłużej przebywać na słońcu to warto wystrzegać się kopru włoskiego, marchewki czy selera naciowego. Warzywa te mają w sowim składzie psoralen, który zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.

Ten sam związek występuje także w niektórych ziołach, np. nagietku, mniszku lekarskim czy dziurawcu. Może się zdarzyć, że reakcję alergiczną wywoła także pospolity rumianek.

Jak przygotować skórę do opalania? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: 36,6.

Ostrożnie z kosmetykami

Wszystkie kosmetyki, które mają w swoim składzie olejek z wanilii, bergamotki, drzewa sandałowego lub lawendy nie powinny być używane w letnie dni. W kontakcie ze słońcem także mogą wywołać reakcję alergiczną i doprowadzić do pojawienia się szpecących przebarwień.

Aby mieć pewność, że słońce nie wyrządzi nam żadnej szkody dobrze jest wziąć prysznic przed wyjściem na słońce i zmyć z siebie dezodorant, perfumy czy resztki balsamu, które czasem reagują na działanie promieni słonecznych. Dopiero taką i dobrze wysuszoną skórę można posmarować kremem z filtrem. W przeciwnym razie preparat w połączeniu ze słońcem i innymi kosmetykami, może zmienić swoje właściwości - zamiast pomagać i chronić – będzie szkodził. To najprostsza droga do tego, aby mocno się poparzyć.

Korzystaj, ale rozsądnie

Nawet jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy żadnych leków nie znaczy to, że słońce nie zrobi nam żadnej krzywdy. Nadmierne wystawianie skóry na słońce może skończyć się nawet rakiem skóry. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednie kremy z filtrem (najlepiej z faktorem 50), smarować się kilka razy w ciągu dnia (np. o 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00) i odpowiednią ilością kosmetyku.

Bardzo ważne jest także to, aby tego rodzaju preparaty były właściwie przechowywane. Wysoka lub niska temperatura może sprawić, że skład kosmetyku się zmieni. Tym samym nie zapewni on właściwej ochrony.

Jak opalać się bezpiecznie dowiesz się tego z naszego filmu?

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
2
Polecamy
Przebarwienia na skórze po opalaniu.
Dlaczego powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia na skórze po opalaniu. Dlaczego powstają i jak je usunąć? Dzień Dobry TVN
Wystawiasz blizny na słońce.
To błąd!
Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić TVN zdrowie
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać.
Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi
Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi Dzień Dobry TVN
Wszystko, co trzeba wiedzieć o opalaniu natryskowym
Wszystko, co trzeba wiedzieć o opalaniu natryskowym TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby