Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne, jednak lekarze zwykle zalecają ich usuwanie. Dlaczego? Otóż lepiej usuwać zmiany, nawet te niezłośliwe, zanim się zezłośliwią. Każda ze zmian wymaga rozpoznania przez lekarza i odrębnego leczenia. Każda daje także inne objawy. Jednak postępowanie ze wszystkimi jest jedno: najpierw należy udać się do dermatologa w celu rozpoznania, a potem podjąć leczenie. Nie należy żadnych zmian skórnych nacinać samemu, smarować domowymi specyfikami lub rozdrapywać. Zmiany skórne nie powinny być także drażnione przez odzież oraz wystawiane na słońce. A teraz po kolei.
Włókniaki - czym są?
Włókniaki tworzą się najczęściej w miejscach narażonych na większą potliwość, czyli na szyi, pod pachami i w pachwinach. Na ich rozwój narażone są kobiety ciężarne oraz osoby ze źle leczoną cukrzycą. Czym właściwie są te zmiany skórne? Włókniaki tworzą się z tkanki włóknistej i naskórka. Wyróżniamy dwa ich typy:
- włókniak miękki – jest drobny i miękki w dotyku; często występuje z grupie i ma kolor zbliżony do koloru skóry;
- włókniak twardy – występuje najczęściej na kończynach; jest twardy w dotyku, duży, pojedynczy i ma ciemny kolor (brązowy, czarny).
Czy włókniaki warto usuwać? Czy można się ich pozbyć samemu w domu? Prof. Krzysztof Łabuzek w programie 36,6 tłumaczy, dlaczego nie warto uciekać się do domowych sposobów i obwiązywać włókniaków nitką:
Włókniaki określane są jako nowotwory niezłośliwe skóry. Zwykle nie dają żadnych objawów, jednak należy je usuwać zwłaszcza, kiedy występują w miejscach, gdzie są narażone na drażnienie - jak pachwiny, okolice pasa, piersi. Można je usunąć chirurgicznie, za pomocą lasera lub prądu. Jak przebiega taki zabieg? Jest on całkowicie bezbolesny, a jego efekty zobaczycie na filmie:
Kaszaki - co to za zmiany?
Kaszaki nazywane są także torbielą naskórkową lub torbielą łojową. To zatkany gruczoł łojowy lub mieszek włosowy, w którym doszło do infekcji. Kaszaki swoją nazwę zawdzięczają zawartości - znajduje się w nich naskórek oraz sebum. Te zmiany skórne warto usuwać zanim pękną lub sami je uszkodzimy. Ze względu na tłustą zawartość stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Jak powstają kaszaki? Zobaczcie na filmie:
Tłuszczak - łagodny nowotwór tkanki podskórnej
Tłuszczaki wyglądają groźnie i są bardzo bolesne. Nie mają specyficznego miejsca występowania, a na szczęście tylko wygląd mają przerażający - w rzeczywistości nie stanowią obciążenia dla organizmu. Jedyną skuteczną formą leczenia jest ich wycięcie, które powoduje, że tłuszczak nie odrośnie. Niestety mogą wystąpić w innym miejscu. Tłuszczaki częściej pojawiają się u osób otyłych, z nadwagą, ale nie jest to regułą. Mogą wystąpić nawet u dzieci!
Tłuszczaki wyglądają jak kuliste guzy, są miękkie i można je przesuwać. Skóra nad nim nie jest zmieniona. Zwykle guzy nie rosną do dużych rozmiarów, ale powinny zostać zbadane. Prof. Łabuzek tłumaczy, dlaczego warto je usuwać: