Usuwanie włókniaków jest niegroźne, niebolesne i stosunkowo tanie, dlatego osoby, które zmagają się z tym problemem, powinny rozważyć taki krok. Przed podjęciem decyzji należy się skonsultować z dermatologiem, który potwierdzi, że zauważone zmiany skórne zostały odpowiednio rozpoznane.
Co to są włókniaki?
Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które mogą się pojawiać w różnych miejscach na ciele. Przypominają wyglądem drobną kaszkę, grudki, bądź guzki. Nie stanowią one podstaw do niepokoju, ponieważ są niegroźnymi zmianami skórnymi. Jednak u osób, które mają tendencje do ich powstawania, z wiekiem może się ich tworzyć coraz więcej. Choć nie ma wskazań medycznych do usuwania włókniaków, to zabiegi takie wykonuje się bardzo często, ze względu na to, że bywają one dużym problemem estetycznym.
Zobaczcie czym są włókniaki:
Włókniaki mogą być typu miękkiego i wtedy:
- mają postać kulistych guzków o wielkości od paru milimetrów do centymetra,
- mogą pojawiać się na powierzchni skóry lub wisieć na jej pasku, przypominającym włos,
- są w kolorze skóry lub brunatnym,
- są miękkie w dotyku,
- mogą pojawiać się w większej ilości,
- najczęściej powstają na szyi, dekolcie i w zgięciach skóry, takich jak pachy, piersi, pachwiny, czasem pojawiają się też na powiekach lub w dowolnym innym miejscu na ciele,
- najczęściej występują u kobiet po menopauzie, ale mogą pojawić się u każdego.
Włókniaki twarde z kolei:
- przybierają postać małego guzka,
- występują pojedynczo,
- są twarde w dotyku i mogą mieć szorstką lub gładką powierzchnię,
- przybierają kolor od czerwonego do brunatnego,
- najczęściej pojawiają się na kończynach.
Charakterystyczną cechą włókniaków jest to, że nie wywołują żadnych dolegliwości – nie bolą, nie swędzą, nie sączy się z nich płyn. Każda zmiana o takich cechach, szczególnie nagle się pojawiająca lub intensywnie powiększająca, powinna być jak najszybciej skonsultowana z dermatologiem.
Jak usunąć włókniaki?
Usuwanie włókniaków jest stosunkowo proste i można je przeprowadzić przy wykorzystaniu krioterapii, laseroterapii i elektroterapii. Niektóre osoby twierdzą również, że można się ich pozbyć dzięki sposobom domowym. Należy jednak pamiętać, że jeżeli u kogoś występują tendencje do pojawiania się tych zmian, bardzo prawdopodobne, że po usunięciu jednych włókniaków pojawią się nowe.
Laserowe usuwanie włókniaków
Laserowe usuwanie włókniaków polega na wypaleniu zmiany skórnej skoncentrowaną wiązką światła o bardzo wysokiej temperaturze. Zalety tak przeprowadzonego zabiegu to między innymi:
- mało inwazyjny charakter – laserem traktuje się tylko włókniaka i nie uszkadza to zdrowej skóry,
-
bezbolesność – niektóre osoby odczuwają jedynie lekkie pieczenie,
-
szybkość gojenia – po zabiegu pozostaje mały strupek, który odpada w przeciągu dwóch tygodni,
- zabieg nie wiąże się z koniecznością stosowania się do specjalnych zaleceń po jego wykonaniu,
- brak ryzyka zakażenia chorobami – zabieg nie narusza skóry, dzięki czemu nie ma ryzyka zachorowania na HIV lub żółtaczkę,
- bardzo dobre efekty kosmetyczne.
Istnieje jednak wiele przeciwwskazań do stosowania zabiegów z wykorzystaniem lasera, takich jak stosowanie niektórych leków, choroby skóry, choroby autoagresywne czy nowotwory.
Zobaczcie na filmie, jak usuwa się włókniaki:
Usuwanie włókniaków z użyciem krioterapii
Krioterapia polega na usuwaniu zmian skórnych poprzez wymrażanie ich ciekłym azotem. Tak potraktowane tkanki obumierają i odpadają. Obecnie metoda ta jest coraz rzadziej polecana, ze względu na to, że jej stosowanie często pozostawia po sobie blizny.
Chirurgiczne usuwanie włókniaków
Włókniaki można też usunąć chirurgicznie. Jest to sposób polecany w przypadku większych zmian. Pozostawia po sobie delikatną bliznę.
Usuwanie włókniaków z wykorzystaniem elektrokoagulacji
Elektrokoagulacja to zabieg usuwania zmian skórnych z wykorzystaniem prądu. Jest to bezpieczna i nowoczesna metoda, ale w przypadku większych zmian wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia miejscowego. Nie mogą z niej korzystać osoby z rozrusznikiem serca, zaburzeniami krzepnięcia, cukrzycą oraz kobiety w ciąży.
Jak usunąć włókniaki domowym sposobem?
W odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się włókniaków, można znaleźć wiele domowych sposobów. Przed sięgnięciem po nie warto jednak skonsultować się z dermatologiem i upewnić, czy zmiana, którą chce się w ten sposób leczyć, na pewno jest włókniakiem oraz czy planowana metoda nie wyrządzi więcej szkody niż pożytku.
Najczęściej polecanym domowym sposobem na usunięcie włókniaków miękkich było bardzo ciasne obwiązanie ich nitką, tak aby uniemożliwić dopływ krwi do zmiany skórnej. W wyniku tego obumiera ona i odpada. Proponowano także nacieranie zmian skórnych różnymi owocami i warzywami. Choć dawniej metody te były uznawane za skuteczne i bezpieczne, dziś budzą wiele obaw ze strony środowisk medycznych. Z włókniakami nie powinno się eksperymentować, a stosowanie takich metod niesie ze sobą ryzyko powikłań w postaci nadkażeń bakteryjnych, brzydkich i niegojących się ran oraz blizn.