Polub nas na Facebooku
Czytasz: Złamanie obojczyka – sposoby leczenia, powikłania diagnostyka i rehabilitacja
menu
Polub nas na Facebooku

Złamanie obojczyka – sposoby leczenia, powikłania diagnostyka i rehabilitacja

NAN

Fot: kei907 / fotolia.com

Złamanie obojczyka jest poważnym urazem, wymagającym długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku oddziaływania dużej siły, np. podczas upadku na bark lub podczas wypadku komunikacyjnego. Podstawową konsekwencją wynikającą ze złamania obojczyka jest intensywny ból oraz narastający obrzęk. Co istotne, uraz ten znacznie obniża jakość życia poszkodowanego. Jedną z niedogodności związanych ze złamanym obojczykiem są problemy z pozycją podczas snu.

Obojczyk jest kością długą o kształcie litery S, zbudowaną z istoty gąbczastej. Najczęściej złamaniu ulega środkowa część kości obojczyka, co związane jest z najmniejszą odpornością na złamania. Co istotne spośród wszystkich typów złamań – złamania obojczyka są stosunkowo częste. Ponadto występują jako jedno z powikłań porodowych.

Złamanie obojczyka – jak dochodzi do urazu?

Złamanie obojczyka u dorosłych osób jest najczęściej konsekwencją upadku na bark z wyprostowaną ręką. Często przyczyną tego urazu są również wypadki komunikacyjne. Niekiedy również do złamania obojczyka dochodzi podczas aktywności fizycznej, np. górskich wędrówek. Najczęściej uraz ten rozpoznaje się u osób poniżej 30. roku życia, dużo rzadziej u osób w podeszłym wieku. W wyniku złamania dochodzi do rozdzielenia końców złamanej kości, czego konsekwencją jest nieznaczne obniżenie barku. Podstawowym objawem tego urazu są problemy w poruszaniu ręką. Kończyna górna przy złamaniu obojczyka często opada oraz wysuwa się do przodu, a chory nie może podnieść jej do góry. Tej dolegliwości zwykle towarzyszy intensywny ból, obrzęk barku oraz niekiedy również mdłości, wymioty oraz zawroty głowy. W wyniku złamania bardzo rzadko dochodzi do uszkodzenia barku lub tętnicy, przebiegającej pod obojczykiem. Złamanie obojczyka może być: otwarte, zamknięte oraz z przemieszczeniem lub bez. Rodzaj i charakter tego urazu determinują sposób leczenia oraz dalsze postępowanie rehabilitacyjne.

Złamanie obojczyka u noworodka

Złamanie obojczyka jest częstym urazem u noworodków, występującym jako jedno z powszechnych powikłań porodowych. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest duża masa urodzeniowa dziecka. Częstą przyczyną złamania obojczyka u noworodka jest nieprawidłowe pokonanie drogi rodnej. W takiej sytuacji dziecko podczas porodu zaczepia barkiem o spojenie łonowe, w ten sposób łamiąc obojczyk. Tego typu uraz u noworodka często przybiera postać złamania podokostnowego, zwanego potocznie „złamaniem zielonej gałązki”. Polega ono na częściowym przerwaniu ciągłości kości bez przerwania okostnej, dzięki czemu zrost przebiega dużo szybciej. Co istotne, przy złamaniu obojczyka u noworodka nie ma konieczności zakładania gipsu – wystarczy unieruchomić kończynę dolną, w celu zapobiegania pogłębienia urazu. Nierozpoznanie złamania może skutkować trwałym uszkodzeniem barku. Wśród powikłań złamania obojczyka w wieku niemowlęcym należy wskazać na porażenie splotu barkowego, którego konsekwencją jest porażenie kończyny górnej.

Złamany obojczyk – diagnostyka i leczenie

Złamanie obojczyka jest bardzo łatwe w diagnozie, ponieważ w miejscu urazu widoczny jest obrzęk i znacznie zniekształcenie kości. W rozpoznaniu złamania najczęściej wykonuje się badanie RTG, niekiedy również tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Złamanie obojczyka jest poważnym urazem, które wymaga szybkiego unieruchomienia barku, w celu zapobiegania pogłębienia uszkodzenia kości. Zaleca się powiesić kończynę górną na temblaku lub założyć bandaż na zgiętą rękę i połączyć ją z barkiem. Co istotne, w leczeniu złamania wdraża się postępowanie zachowawcze, które polega na nastawieniu złamanej kości, a następnie założeniu stabilizatora ósemkowego, który należy nosić przez ok. 5 tygodni. Z reguły przy złamaniu obojczyka nie zakłada się gipsu. Podczas otwartego złamania obojczyka najczęściej wdraża się leczenie operacyjne, które polega na zespoleniu kości śrubą, płytką lub drutem.

Rehabilitacja przy złamanym obojczyku

Złamanie obojczyka jest urazem, który znacznie obniża jakość życia pacjenta. Zazwyczaj proces leczenia i zrastania się obojczyka trwa od 10. do 12. tygodni, co uzależnione jest przede wszystkim od typu złamania. Osoba z takim urazem może mieć problemy z prowadzeniem samochodu oraz pozycją podczas snu. W trakcie leczenia i rehabilitacji przy złamanym obojczyku zaleca się spać na wznak lub na zdrowym barku. Bardzo ważne jest to, żeby na noc unieruchamiać rękę i bark w celach profilaktycznych.

Proces powrotu do dawnej sprawności barku i kończyny górnej po złamaniu obojczyka jest wieloetapowy i obejmuje złożoną rehabilitację. Fizjoterapia jest szczególnie ważna po zabiegu operacyjnym. W początkowym etapie rehabilitacji stosuje się zabiegi, które mają na celu zminimalizować obrzęk oraz dolegliwości bólowe, a także stymulować zrost kości. Mowa tu przede wszystkim o: krioterapii oraz laseroterapii. Kilka dni po złamaniu obojczyka wdraża się ćwiczenia, których celem jest stopniowe zwiększanie zakresu ruchu w barku.

Powikłania po złamaniu obojczyka

Nieodpowiednio leczone oraz zbyt późno rozpoznane złamanie obojczyka, niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Wśród najczęstszych można wymienić: uszkodzenie splotu barkowego oraz tętnicy, przebiegającej pod obojczykiem, co może wywołać krwotok wewnętrzny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.

Zobacz film: Co to jest kręgozmyk zwyrodnieniowy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
219
48
Polecamy
Złamana ręka (w nadgarstku, łokciu) – odszkodowanie, objawy, leczenie i rehabilitacja
Złamana ręka (w nadgarstku, łokciu) – odszkodowanie, objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Kość strzałkowa – złamanie, ból, rehabilitacja 
Kość strzałkowa – złamanie, ból, rehabilitacja  TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (8)
Emilia
Mój przyjaciel ma stłuczony obojczyk chce mu pomóc chociaż psychicznie jak wspierać taką osobę , i w jakiej pozycji ma spać i jak się poruszać proszę to pilne jestem bardzo zestesowana
Czytaj całość
Asia
Ja złamałam obojczyk końcem lipca, bez przemieszczania,będąc na wakacjach w Tunezji. Lekarz zadecydował operację. Po 7 tyg od operacji- infekcja. Na stałe mieszkam w IE więc udałam się na pogotowie i usłyszałam same złe wiadomości..infekcja , drut którym scalali mi kość zaczął się osuwać w stronę klatki piersiowej..decyzja? Operacja. Wyjęli , ranę po infekcji wyczyścili ale obojczyk nadal złamany , jednak tym razem z przemieszczeniem. Czekam na kolejną operację.. 2.5 msc odkąd uległam wypadkowi,a końca nie widać. Ale się nie poddam! Mam nadzieję że lekarze dobrze mnie poskładają, a o resztę zadbam ja ,ciężką pracą z fizjoterapeutą.. Pozdrawiam wszystkich połamanych i życzę zdrowia!
Czytaj całość
Bartosz
Uspokoje was, miałem złamany koniec obojczyka, przy stawie barkowym. Oczywiście wypadek. Na rowerze. Lekarz po wypadku powiedział że się zrośnie, drugi ortopeda wysłał mnie na operacje, trzeci ortopeda roześmiał się i powiedział że u zdrowego mężczyzny - maratończyka zrośnie się, nie potrzeba operacji bo przemieszczenie jest nie duże. Po wypadku strasznie mnie bolało, czytałem opinie w internecie i byłem przerażony. Obecnie jestem 6 tygodni po złamaniu, od 2,5 tygodnia biegam i nie mam żadnych problemów, oczywiście uważam by za bardzo nie wyrężać ręki. Pierwszy tydzień miałem chustę trojkątną, od drugiego miałem orteze a później tylko plastry wzmacniające, ograniczające ruch. Złamanie nie było banalne ponieważ koniec barkowy dość mocno został podniesiony, z biegiem dni uległ stabilizacji. Głowa do góry.
Czytaj całość
ja tez miałam złamany trzon prawego obojczyka
Czytaj całość
Marco
Ja miałem złamany obojczyk w 2 miejscach po wypadku komunikacyjnym. Miałem scalony prętem Hofera operacyjnie i 6 m-cy nosiłem to żelastwo bo obojczyk się nie zastał. Mogę powiedzieć że koszmar nie ma spania, tylko na plecach, spałem 3 godzin w nocy, chodziłem, usypialem na siedząco, półleżąca i w sumie udawało mi się tak ok 4-5 godzin przemęczać. Wyjęli to niedawno, ale ręką nie jest sprawna z uwagi na uszkodzony bark, zanik mięśni. Czeka mnie rehabilitacja jak twierdził lekarz pół roku. Nie życzę nikomu takiego urazu, wszystkich operacji i związanych z tym cierpien, bólu i bezsilnosci
Czytaj całość
Justos32
Ja obojczyk złamałam 5-go marca. Było bez przemieszczenia. Założyli stabilizator ósemkowy i temblak. Wczoraj okazało się, że kości się przemieściły i rozeszły. Wpakowali mnie do gipsu, mówiąc że się tego nie nastawia. Załałałam się. Możecie mi coś polecić?
Czytaj całość
do Rowe
Nie bój nic ;) Mnie po wizycie na SOR-ze puścili do domu w ortezie ósemkowej a złamanie miałem wieloodłamowe. Do szpitala zostałem przyjęty po 9 dniach, operację po 10 od złamania. Jeśli odłamy się nie stykają, nie ma ryzyka, że coś zacznie się źle zrastać. A właśnie brak ich kontaktu jest zwykle powodem, dla którego trzeba nastawiać operacyjnie. Cierpliwości!
Czytaj całość
Rowerzysta
Czy w przypadku złamanego obojczyka z przemieszczeniem można zwlekać z operacją ? Miałem wypadek na rowerze w środe wieczorem , karetka mnie zabrła do szpitala . Zrobili mi prześwietlenie i okazało sie że mam złamanie z przemieszczeniem . Dziś mamy sobote a ja wciążczekam na operacje ... może w poniedziałek coś ruszy
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie