Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zioła na nadczynność tarczycy – charakterystyka surowców i ich skuteczność. Jakie preparaty roślinne można stosować przy nadmiarze hormonów tarczycowych?
menu
Polub nas na Facebooku

Zioła na nadczynność tarczycy – charakterystyka surowców i ich skuteczność. Jakie preparaty roślinne można stosować przy nadmiarze hormonów tarczycowych?

tarczyca

Fot.: ChrisChrisW / Getty Images

Nadczynność tarczycy jest chorobą, w której dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych. Jej cechą charakterystyczną jest szereg uporczywych objawów, które mogą doprowadzić do niebezpiecznego przełomu tarczowego. Terapia opiera się głównie na stosowaniu leków obniżających poziom hormonów, ale można ją wspomagać także preparatami roślinnymi. Leczenie nadczynności tarczycy ziołami wymaga długotrwałego i regularnego stosowania.

Stosowanie ziół na nadczynność tarczycy warto omówić z lekarzem. Niektóre z nich mogą być przeszkodą w zaproponowanej terapii. Warto też pamiętać, że leczenie ziołami nie pomoże w obniżeniu poziomu produkowanych hormonów. Preparaty roślinne będą pomocne w łagodzeniu objawów spowodowanych chorobą. Którymi z ziół warto się wspomóc?

Po czym można poznać, że tarczyca choruje? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Z czym się wiąże nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to schorzenie, którego istotą jest nadmiar produkowanych przez ten gruczoł hormonów. Wysoki poziom tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny predysponuje do powstania szeregu dolegliwości, które są nie tyle uporczywe, ile niebezpieczne dla zdrowia chorego. Przyczyną wzmożonej produkcji hormonów może być za duża podaż jodu w diecie lub guzy przysadki mózgowej. Do objawów nadczynności tarczycy mogą prowadzić również zbyt duże dawki przyjmowanych hormonów tarczycowych. Z nadczynnością tarczycy zmagają się głównie kobiety, rzadziej występuje ona u mężczyzn i dzieci.

Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest znaczne powiększenie gruczołu tarczowego zauważalne gołym okiem. Chory boryka się również z problemami natury emocjonalnej, ma kołatania serca i obficie się poci. Jest mu nieustannie gorąco i mimo wzmożonego apetytu ciągle traci na wadze. Część pań skarży się też na zaburzenia miesiączkowe i kłopoty ze wzrokiem. Dolegliwości tego typu trzeba leczyć. Zaniechanie terapii może prowadzić do powstania przełomu tarczowego, który jest powikłaniem zagrażającym życiu. U chorych ze zdiagnozowanym przełomem może dojść do niedociśnienia i zaburzeń świadomości, dlatego muszą być oni hospitalizowani i stale monitorowani.

Przy nadczynności tarczycy leczenie ziołami należy potraktować jako wspomagające. Nie będą one obniżały poziomu hormonów, ale mogą złagodzić dolegliwości przez nie spowodowane. O zamiarze stosowania preparatów roślinnych warto poinformować lekarza, ponieważ niektóre zioła mogą być przeszkodą w prowadzonej przez niego terapii.

Warto poznać: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”

Jakie zioła na nadczynność tarczycy będą miały korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia?

U chorych z nadczynnością tarczycy zioła mogą wpłynąć korzystnie na stan zdrowia pod warunkiem, że będą dawkować je ostrożnie i odpowiednio dobiorą surowce. Niektóre rośliny zawierają jod, którego podaż trzeba ograniczyć przy nadczynności, dlatego przed rozpoczęciem kuracji roślinnej warto poprosić o pomoc specjalistę. Do ziół, które mogą złagodzić objawy nadczynności, zalicza się:

  • echinacea – nazywana także jeżówką purpurową. Jej dobroczynne właściwości są znane od setek lat. Działa korzystnie na układ nerwowy i wspomaga odporność. Można ją wykorzystać w leczeniu nadczynności gruczołu tarczowego, ponieważ łagodzi najbardziej uporczywe objawy tej choroby;
  • lukrecja – występuje na terenach południowej Europy i Azji. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. W swoim składzie zawiera glicyryzynę, która hamuje procesy autoimmunologiczne;
  • pięciornik biały – jest pomocny w unormowaniu pracy gruczołu tarczowego, ponieważ zawiera wiele makro- i mikroelementów. Można go kupić w sklepach zielarskich pod postacią suszu ziołowego;
  • kora dębu – surowiec roślinny o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, lecz nie tylko. Zawiera garbniki, które są pomocne w zagęszczaniu mas kałowych, co można wykorzystać przy łagodzeniu biegunek spowodowanych nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Jest również niezastąpiona w leczeniu nadmiernej potliwości;
  • porost islandzki – w medycynie naturalnej wykorzystuje się jego właściwości powlekające, wykrztuśne i przeciwkaszlowe, choć jako surowiec roślinny ma o wiele większe spektrum zastosowania. Działa bowiem przeciwpotnie i wzmacniająco. Napary z porostu oczyszczają organizm z toksyn;
  • morszczyn pęcherzykowaty – zawiera wiele cennych witamin i minerałów, również jod, dlatego chorzy z nadczynnością tarczycy powinni używać go ostrożnie;
  • skrzyp polny – podobnie jak kora dębowa ma właściwości ściągające i gojące. Hamuje krwawienia, ma też korzystny wpływ na przemianę materii. W większych dawkach działa moczopędnie. Można go kupić w postaci suszu ziołowego, tabletek oraz nalewek. Jest też częstym składnikiem mieszanek ziołowych, również na nadczynność tarczycy.

Osoby z nadczynnością tarczycy, które chciałyby się wspomóc preparatami na bazie ziół, powinny się liczyć z koniecznością ich długotrwałego stosowania. Surowce roślinne, w porównaniu do leków chemicznych, działają wolniej i słabiej. Pierwsze pozytywne efekty można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach regularnego picia naparów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
1
Polecamy
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego.
W czym pomaga, a w czym szkodzi?
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego. W czym pomaga, a w czym szkodzi? Dzień Dobry TVN
Zioła na niedoczynność tarczycy.
Które substancje roślinne mogą pomóc w usprawnieniu pracy tego gruczołu?
Zioła na niedoczynność tarczycy. Które substancje roślinne mogą pomóc w usprawnieniu pracy tego gruczołu? TVN zdrowie
Co to jest barwinek pospolity?
Właściwości lecznicze, sadzenie i zastosowanie zioła
Co to jest barwinek pospolity? Właściwości lecznicze, sadzenie i zastosowanie zioła TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?