Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zielone wody płodowe – z czym związana jest ta barwa i co oznacza dla dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

Zielone wody płodowe – z czym związana jest ta barwa i co oznacza dla dziecka?

Kobieta w ciąży podczas badania w szpitalu

Fot: YDL / gettyimages.com

Zielone wody płodowe, jak również każda inna zmiana ich zabarwienia, mogą oznaczać niebezpieczne konsekwencje dla dziecka. Płyn owodniowy wpływa bowiem na rozwój dziecka, stąd tak ważne jest obserwowanie jego koloru i zgłaszanie lekarzowi wszelkich niepokojących zmian.

Odejście wód płodowych jest zawsze wskazaniem do udania się na porodówkę – niezależnie od ich zabarwienia. Oznacza to, że pęcherz płodowy nie jest już szczelny, co sprawia, że naturalna bariera dziecka została uszkodzona. Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste.

Zielone wody płodowe – od czego zależy ich barwa?

Wody płodowe, czyli płyn owodniowy, stanowią naturalną barierę ochronną dziecka i wpływają na jego rozwój. W prawidłowo postępującej ciąży wokół zarodka już około 38 dnia zaczyna gromadzić się płyn. Pochodzi on z komórek nabłonka owodni wytwarzanych przez organizm matki i płodu. Charakterystyczna jest ciągła wymiana wód, przez co zawsze są one świeże – ulegają ciągłemu wchłanianiu i jednoczesnej produkcji. Ich skład zależny jest od etapu ciąży i rozwoju płodu, ale generalnie zawierają one: hormony, enzymy, witaminy, albuminy, tłuszcze, sole organiczne i nieorganiczne oraz elementy meszku i mazi płodowej, które pokrywają skórę dziecka. Również ich objętość zmienia się wraz z rozwojem płodu – podczas gdy w początkowej fazie jest ich około 100 ml, to w 3 trymestrze już około 1,5 litra. Badanie ilości wód płodowych wykonuje się za pomocą USG.

Co mogą oznaczać zielone wody płodowe? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zielone wody płodowe - powód do niepokoju? Źródło: 36,6.

Płyn owodniowy ma przede wszystkim chronić dziecko przed urazami, wysychaniem, drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie, a także zmianami temperatur. Dzięki nim rozwija się ono w stałych i bezpiecznych warunkach. Dodatkowo ułatwiają transport substancji odżywczych z ciała matki do organizmu dziecka, umożliwiając mu przemianę materii.

Wody płodowe w prawidłowej ciąży są przezroczyste, a w późniejszym etapie lekko opalizujące. W ostatnim etapie zaczynają być bardziej mętne – każde sączenie się wód płodowych, nawet jeżeli nie mają zmienionej barwy, jest wskazaniem do konsultacji medycznej.

Zielone wody płodowe mają różne przyczyny, o których warto wiedzieć.

Zielone wody płodowe – przyczyny

Przyczyny zielonych wód płodowych mogą być powiązane z bardzo niebezpiecznym niedotlenieniem dziecka. Za kolor odpowiada też tzw. smółka, czyli pierwszy kał wydalany przez dziecko – taka sytuacja może być spowodowana właśnie niedotlenieniem, ale także tzw. stresem wewnątrzmacicznym. Oczywiście kał w wodach płodowych nie jest normalną sytuacją – organizm nienarodzonego dziecka reaguje na dyskomfort podobnie jak dorosłego człowieka np. rozluźnieniem zwieraczy. Zielony płyn owodniowy nie zawsze jednak oznacza sytuację zagrażającą zdrowiu i życiu dziecka. Może wystąpić również u kobiet, które w ostatnim miesiącu ciąży przechodziły silną infekcję.

Warto wiedzieć też, co oznacza inna ich barwa – żółty płyn świadczy, że doszło do konfliktu serologicznego. Najbardziej niebezpieczna sytuacja to ta, w której wody mają brązowe zabarwienie – zachodzi wówczas uzasadnione ryzyko, że nastąpiła śmierć wewnątrzmaciczna płodu.

Jeżeli wody odchodzą nagle i w dużej ilości, oznacza to, że rozpoczął się poród. Występują też sytuacje, w których organizm rozpoczął już akcję porodową, ale pęcherz nadal nie pękł i musi zostać przebity fizycznie przez lekarza. Sączenie się wód płodowych bez akcji porodowej również jest sytuacją zagrażającą dziecku, ponieważ świadczy o nieszczelności pęcherza, który nie stanowi już skutecznej bariery ochronnej.

Zielone wody płodowe – konsekwencje

Obecność zielonych wód płodowych powoduje, że lekarz prowadzący musi rozważyć konsekwencje wynikające ze stresu wewnątrzmacicznego. Jeżeli dziecko ma taki incydent za sobą już w łonie matki, może nie znieść dobrze porodu, zwłaszcza jeśli nastąpi on bezpośrednio po tej sytuacji. Stąd też nie należy zbytnio przyspieszać akcji porodowej. Niestety często pokutuje wśród kobiet mylne przekonanie, że zielone wody płodowe wymagają cesarskiego cięcia, ponieważ wynikają z niewydolności łożyska związanej z przenoszeniem ciąży. Często przyszłe mamy nalegają na przyspieszenie porodu bez przeprowadzenia dodatkowych badań. Decyzja w takiej sytuacji zawsze powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego. Rzeczywiście dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w takim płynie owodniowym, ponieważ zwiększa się wtedy ryzyko infekcji.

Zielone wody płodowe przy porodzie

Zielone wody płodowe przy porodzie mogą oznaczać komplikacje i utrudnienia związane z upośledzeniem funkcji oddechowej u dziecka. Nie musi być to regułą, ale zawsze warto, aby w takich sytuacjach noworodek znalazł się pod szczególną opieką lekarza neonatologa. Niekiedy wyniki badań przed porodem nie wykazują żadnych nieprawidłowości, jeżeli chodzi o stan dziecka, a mimo to płyn owodniowy ma charakterystyczną barwę.

Jeżeli w trakcie porodu noworodek zachłyśnie się płynem, może być konieczne podanie mu antybiotyku, jeżeli w jego organizmie pojawi się infekcja, która może doprowadzić do zapalenia płuc. Zazwyczaj wyniki dziecka poprawiają się już po kilku dniach terapii i rodzice mogą zabrać je do domu. Nie należy się martwić, ponieważ tego typu sytuacje nie powodują jego niedorozwoju czy innych negatywnych konsekwencji.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
18
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?