Jakie nowe zastosowanie zielone herbaty udowodnili naukowcy?
W badaniu, którego wyniki ostatnio opublikowano, wskazano, że spożywanie zielonej herbaty i zawartych w niej katechin prowadzi do zmniejszenia produkcji substancji odpowiedzialnych za stan zapalny obserwowany w chorobach alergicznych. Ponadto katechiny zawarte w zielonej herbacie modyfikują skład flory jelitowej w ten sposób, że zaczynają w niej dominować bakterie, które odpowiadają za tłumienie reakcji alergicznej.
- mówi doktor Marek Kaszuba, alergolog.
Badanie przeprowadzono na myszach. Zajęli się nim naukowcy z Uniwersytety Shinshu, którzy wykazali, że picie zielonej herbaty podwyższało poziom Flavonifractor plautii, bakterii znajdującej się w jelitach. Natomiast, ten wzrost hamował aktywność limfocytów Th2, które stymulują rozwój alergii.
Flavonifractor plautii to bakteria wywodząca się z rodziny Clostridium. Wpływają one na aktywność układu odpornościowego i redukcję stanów zapalnych. Niektóre szczepy mogą obniżać ciśnienie tętnicze.
Czytaj także: Herbata jaśminowa, czyli cesarska perła. Odmiany, właściwości, parzenie
Czy zielona herbata na właściwości odchudzające?
Stwierdzono, że myszy, które spożywały wysokotłuszczową dietę oraz zieloną herbatę, miały o 20 proc. mniejsza masę ciała niż myszy, które karmiono tylko pokarmem wysokotłuszczowym. Okazało się, że badań poświęconych temu tematowi jest bardzo wiele, a ich wyniki nie są jednoznaczne. Po przeprowadzeniu metaanalizy, czyli zestawieniu wszystkich dostępnych na ten temat badań, autorzy tej analizy stwierdzili, że wydaje się, że herbata ta może wywołać utratę ciała, ale w niewielkim stopniu. Ponieważ utrata masy ciała jest niewielka, nie ma ona znaczenia dla zdrowia, dlatego w celu uzyskania redukcji masy ciała, nie rekomenduje się jej spożywania.
- tłumaczy doktor Marek Kaszuba.
Czy zielona herbata pomaga alergikom? Dowiesz się tego z filmu: