Polub nas na Facebooku
Czytasz: #ZglosTo i chroń dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie
menu
Polub nas na Facebooku

#ZglosTo i chroń dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie

Zobacz także: Co to są patotreści? Źródło: Zdrowie

W internecie można znaleźć wszystko. To właśnie w sieci szukamy informacji, sprawdzamy wiadomości. Niestety internet jest też pełen treści, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Kampania społeczna #zglosTo ma zachęcić do reagowania i "oczyszczania" sieci z takich niepokojących materiałów.

Badania pokazują, że nawet 85 proc. Polaków ma kontakt z patotreściami, ale nic z tym nie robi i nigdzie tego nie zgłasza. 76 proc. dorosłych badanych spotkało się w ciągu ostatniego roku z mową nienawiści i hejtem w sieci, 71 proc. z treściami wulgarnymi i przemocowymi, 52 proc. miało kontakt z cyberprzemocą (groźby, straszenie i szantażowanie), a 40 proc. z nielegalną pornografią. Ale patotreści to także materiały ukazujące przemoc, promujące narkotyki, pijaństwo, samookaleczenie czy samobójstwo. Z takimi treściami - niestety - stykają się także dzieci.

Dlaczego dzieci oglądają patotreści?

Zdaniem Marty Wojtas, psychologa z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dziećmi kieruje przede wszystkim ciekawość. Szacuje się, że aż 80 proc. młodych ludzi słyszało o tym, że w sieci można znaleźć tego rodzaju materiały.

Bardzo często chcą się po prostu przekonać, co to jest, skoro inni o tym mówią. Ciekawość jest zdecydowanie dominującym czynnikiem - mówi specjalistka.

Trzeba jednak podkreślić, że problemem nie jest tylko dziecięca ciekawość, a podejście rodziców do tego, co dziecko ogląda w internecie. Wielu rodziców ma świadomość zagrożenia, ale równie duża grupa dorosłych zupełnie nie kontroluje tego, co dziecko ogląda w sieci.

Z badań przeprowadzonych w zeszłym roku, jak i na potrzeby kampanii #zglosTo wynika, że z blisko połową młodych ludzi nikt nie rozmawiał o zagrożeniach, na które mogą natknąć się w sieci. To bardzo niepokojące dane - mówi psycholog.

Czy patotreści zmieniają zachowanie dziecka?

Młode osoby uczą się przede wszystkim przez modelowanie. Kontakt z patotreściami może sprawić, że dziecko nabierze przekonania, że na agresji, przemocy czy seksualizacji można zarobić. Bardzo często w młodych ludziach wykształca się pewna znieczulica na zachowania, które w społeczeństwie nie są akceptowane. Zatem jak reagować, kiedy widzimy, że z dzieckiem dzieje się coś złego?

Rodzice powinni przede wszystkim zrozumieć, jak wielką rolę w życiu dziecka odgrywa internet. Ogromna część młodych ludzi potrzebuje autorytetu i bardzo często znajduje go właśnie w sieci. Taka wiedza powinna stanowić punkt wyjścia i skłonić do zastanowienia się co z tym zrobić. To także powinno sprowokować do rozmowy z dzieckiem o tym, że nie wszystko, co znajduje się w sieci, jest dla niego dobre - mówi psycholog.

#zglosTo - co to za kampania?

Wiedza i świadomość zagrożenia powinna sprowokować dorosłych także do zgłaszania niepokojących treści. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na platformę - zglos.to

Na stronie w kilku prostych krokach można dowiedzieć się gdzie i jak skutecznie zgłosić szkodliwe, przemocowe treści napotkane w sieci. Jak to działa? Po odpowiedzi na cztery pytania zamknięte, system generuje najlepszy sposób reakcji - od prawie gotowych formularzy, dzięki którym można zgłosić zdarzenie do prokuratury, poprzez linki do zgłaszania na platformie, na której doszło do zdarzenia, po porady, aby porozmawiać z dorosłym, któremu się ufa, w przypadku osób nieletnich.

Organizatorami kampania są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Te strony internetowe są niebezpieczne!
Sprawdź, czy twoje dziecko z nich nie korzysta
Te strony internetowe są niebezpieczne! Sprawdź, czy twoje dziecko z nich nie korzysta Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?
"Kontrola czy zakazywanie są mało skuteczne"
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? "Kontrola czy zakazywanie są mało skuteczne" Dzień Dobry TVN
Psycholog:
Patotreści są jak serial i mogą wciągać
Psycholog: Patotreści są jak serial i mogą wciągać TVN zdrowie
Przerwij ciszę - zobacz jak reagują dzieci dotknięte przemocą.
Nie bądź obojętny!
Przerwij ciszę - zobacz jak reagują dzieci dotknięte przemocą. Nie bądź obojętny! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?