Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

ból ucha

SCIENCE PHOTO LIBRARY GettyImages

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Ból ucha należy do najostrzejszych odczuwanych przez człowieka, najczęściej pojawia się u dzieci do trzeciego roku życia. W większości przypadków dopada w nocy, a opisuje się go jako pulsujący, tętniący, a czasami także i przeszywający. Sama dolegliwość powstaje poprzez nagromadzenie płynów w trąbce Eustachiusza – to one naciskają na ucho, co wywołuje ból i dyskomfort. Nie należy ignorować tego bólu oraz liczyć na to, że sam ustanie, gdyż nieleczony może on doprowadzić do trudnych powikłań. Poniżej przedstawione są domowe sposoby na walkę z bólem ucha, jednak zawsze należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Czytaj też:

Oliwa z oliwek lub oliwka dla dzieci

Oliwa z oliwek to jeden z najpopularniejszych sposobów na domowe leczenie bólu ucha. Należy delikatnie podgrzać oliwę (zbyt wysoka temperatura cieczy może uszkodzić ucho). Od trzech do pięciu łyżeczek ciepłej oliwy należy zaaplikować bezpośrednio do ucha. Ból powinien ustąpić. Dzieje się tak, gdyż oliwa odpowiednio nawilża ucho i pozwala na pozbycie się świądu oraz infekcji.

Suszarka do włosów złagodzi ból ucha

Suszarkę do włosów trzeba ustawić ciepły strumień powietrza oraz najniższą moc. Urządzenie należy przyłożyć do ucha na odległość ok. 20-30 cm, a następnie skierować strumień powietrza do małżowiny usznej. Ciepłe powietrze powinno załagodzić ból. Podobny efekt można uzyskać poprzez przyłożenie ucha na podobną odległość do grzejnika elektrycznego. Bez względu na urządzenie, nie powinno się tego robić zbyt długo – od trzech do pięciu minut. Skuteczność tej metody uzależniona jest od przyczyny bólu. Podmuch, nawet ciepłego powietrza, może również zaostrzyć objawy w niektórych przypadkach.

Czosnek na ból ucha

Czosnek jest jednym z najpopularniejszych leków medycyny naturalnej. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Ze względu na zawartość allicyny jest uważany za naturalny antybiotyk.

Mały ząbek czosnku należy rozgnieść, wycisnąć z niego sok, dodać łyżeczkę ciepłej oliwy z oliwek i zaaplikować do ucha. W miksturze nie powinny pływać stałe fragmenty czosnku, by oliwa mogła swobodnie wypłynąć z ucha. 

Imbir na ból ucha

Imbir to przyprawa, która jest używana w leczeniu bardzo często – pomaga zwalczać wiele dolegliwości, działa pozytywnie na nudności pojawiające się u ciężarnych kobiet, leczy przeziębienie, a poza tym jest ważnym składnikiem diet odchudzających. We wszystkich przypadkach najlepiej jest używać świeżego korzenia imbiru. W tym celu należy przechowywać go w lodówce, dodatkowo zawijając go w papierowy ręcznik. Imbir należy zetrzeć na tarce, dolać letnią oliwę z oliwek i zaaplikować do ucha.

Cebula na ból ucha

Cebula to kolejna roślina używana w medycynie naturalnej. Istnieją dwa sposoby na jej stosowanie na ból ucha. Pierwszy polega na ugotowaniu całej cebuli do miękkości, owinięcia jej czystą ściereczką i przyłożenia do bolącego ucha. Po kilku minutach okład należy przyłożyć także do drugiego ucha. Zdarzają się także przypadki leczenia okładami z plastrów surowej cebuli, którą należy wcześniej zawinąć w gazę.

Ciepła woda na ból ucha

Warto napełnić butelkę ciepłą wodą, a następnie owinąć ją w ręcznik. Zastosowanie jest podobne do poduszki – należy położyć się na butelce, przykładając do niej bolące ucho. Ból powinien ustąpić.

Inne ciepłe okłady na ból ucha

Istnieją także inne możliwości wykonania ciepłych okładów. Mogą to być gotowe płynne żele w foliowych woreczkach lub woreczek z podgrzaną na patelni solą kuchenną (okład należy trzymać ok. 30 minut).

Żucie gumy na ból ucha

Ze względu na zawartość w gumach do żucia mentolu i innych orzeźwiających substancji, łatwiej dochodzi do wentylacji przewodu Eustachiusza oraz przeczyszczenia go z zalegających płynów. Ze względu na ruchy szczęki ból można pokonać także poprzez przeżuwanie jedzenia.

Masaż ucha

Ukojeniem dla bólu ucha może też być jego masaż, który może wykonać sama osoba z obolałym uchem. Dzięki temu dochodzi do poprawy krążenia i usunięcia nagromadzonych wewnątrz ucha płynów.

Należy rozpocząć od lekkiego głaskania ucha palcem wskazującym z góry na dół. Kolejny etap to delikatne rozciąganie ucha, płatka i wewnętrznej części małżowiny. Następnie należy pocierać ucho palcem wskazującym okrężnymi ruchami od góry do dołu. Masaż kończy się poprzez delikatne potrząśnięcie oraz lekki ucisk ucha.

Jak zadbać o uszy i gardło w czasie pandemii? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1419
264
Polecamy
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego Dzień Dobry TVN
Co wywołuje ból ucha w ciąży?
Jak leczyć bolące ucho u ciężarnych?
Co wywołuje ból ucha w ciąży? Jak leczyć bolące ucho u ciężarnych? TVN zdrowie
Ból ucha – przyczyny, domowe sposoby leczenia bólu ucha
Ból ucha – przyczyny, domowe sposoby leczenia bólu ucha TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Komentarze (9)
Ania K.
Te rady są głupie i niebezpieczne. Mogą zaostrzyć infekcje
Czytaj całość
Ewa
Ja np. Mam anginę i boli mnie ucho,nie wiem przez co czy przez anginę czy przez ucho ktoś pomoże pliss bardzo boli!
Czytaj całość
Urszula
Mnie zawsze pomaga tamponik zrobiony z waty (,nie za mały żeby nie wpadł za głęboko) pokropiony spirytusem salicylowym i trzymam aż tamponik z waty wyschnie,ból mija,polecam sposób sprawdzony.
Czytaj całość
andrea
Do lekarza na fundusz zdrowia to jak grochem o ścianę,
Czytaj całość
Aneta
Mi jest znany taki kwiatek właśnie go stosuje bo córkę boli ucho ale nic nie pomaga
Czytaj całość
krysia52
pamiętam jak byłam dzieckiem to moja mam wkłada mi do ucha liść geranium. Muszę przyznać, że roślina pomagała na ból ucha. Zapach geranium do tej pory mi się miło kojarzy. Teraz próżno szukać tego kwiatka a i dostępność do leków jest większa, więc nikt nie leczy się ziołami. Znacie tę roślinę?
Czytaj całość
Lili
Absolutnie nie polecam wlewania niczego do ucha, poza kroplami przepisanymi przez lekarza!. Natomiat można zastosować spory ząbek czosnku (nie mały! aby nie wpadł do ucha), przycinając go tak, aby część płytko wchodziła do ucha, a spory kawałek wystawał. Należy upewnić się, że czosnek nie pokruszy się i nie wpadnie do środka. Założyć opaskę, aby czosnek nie wypadł. Jeśli ból jest duży - bezwzględnie udać się do lekarza, a nie męczyć dziecko domowymi sposobami.
Czytaj całość
bez nick
rady są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza te, które proponują wkładanie do ucha czegokolwiek. Najlepiej zgłosić się do lekarza, nawet na ostry dyżur
Czytaj całość
Olekolek
To nie działa
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby