Ból ucha należy do najostrzejszych odczuwanych przez człowieka, najczęściej pojawia się u dzieci do trzeciego roku życia. W większości przypadków dopada w nocy, a opisuje się go jako pulsujący, tętniący, a czasami także i przeszywający. Sama dolegliwość powstaje poprzez nagromadzenie płynów w trąbce Eustachiusza – to one naciskają na ucho, co wywołuje ból i dyskomfort. Nie należy ignorować tego bólu oraz liczyć na to, że sam ustanie, gdyż nieleczony może on doprowadzić do trudnych powikłań. Poniżej przedstawione są domowe sposoby na walkę z bólem ucha, jednak zawsze należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Czytaj też:
- Co powoduje kłucie w uchu? Jak łagodzić kłujący ból ucha?
- Ropne zapalenie ucha środkowego u dzieci – przyczyny i objawy
- Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci
Oliwa z oliwek lub oliwka dla dzieci
Oliwa z oliwek to jeden z najpopularniejszych sposobów na domowe leczenie bólu ucha. Należy delikatnie podgrzać oliwę (zbyt wysoka temperatura cieczy może uszkodzić ucho). Od trzech do pięciu łyżeczek ciepłej oliwy należy zaaplikować bezpośrednio do ucha. Ból powinien ustąpić. Dzieje się tak, gdyż oliwa odpowiednio nawilża ucho i pozwala na pozbycie się świądu oraz infekcji.
Suszarka do włosów złagodzi ból ucha
Suszarkę do włosów trzeba ustawić ciepły strumień powietrza oraz najniższą moc. Urządzenie należy przyłożyć do ucha na odległość ok. 20-30 cm, a następnie skierować strumień powietrza do małżowiny usznej. Ciepłe powietrze powinno załagodzić ból. Podobny efekt można uzyskać poprzez przyłożenie ucha na podobną odległość do grzejnika elektrycznego. Bez względu na urządzenie, nie powinno się tego robić zbyt długo – od trzech do pięciu minut. Skuteczność tej metody uzależniona jest od przyczyny bólu. Podmuch, nawet ciepłego powietrza, może również zaostrzyć objawy w niektórych przypadkach.
Czosnek na ból ucha
Czosnek jest jednym z najpopularniejszych leków medycyny naturalnej. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Ze względu na zawartość allicyny jest uważany za naturalny antybiotyk.
Mały ząbek czosnku należy rozgnieść, wycisnąć z niego sok, dodać łyżeczkę ciepłej oliwy z oliwek i zaaplikować do ucha. W miksturze nie powinny pływać stałe fragmenty czosnku, by oliwa mogła swobodnie wypłynąć z ucha.Imbir na ból ucha
Imbir to przyprawa, która jest używana w leczeniu bardzo często – pomaga zwalczać wiele dolegliwości, działa pozytywnie na nudności pojawiające się u ciężarnych kobiet, leczy przeziębienie, a poza tym jest ważnym składnikiem diet odchudzających. We wszystkich przypadkach najlepiej jest używać świeżego korzenia imbiru. W tym celu należy przechowywać go w lodówce, dodatkowo zawijając go w papierowy ręcznik. Imbir należy zetrzeć na tarce, dolać letnią oliwę z oliwek i zaaplikować do ucha.
Cebula na ból ucha
Cebula to kolejna roślina używana w medycynie naturalnej. Istnieją dwa sposoby na jej stosowanie na ból ucha. Pierwszy polega na ugotowaniu całej cebuli do miękkości, owinięcia jej czystą ściereczką i przyłożenia do bolącego ucha. Po kilku minutach okład należy przyłożyć także do drugiego ucha. Zdarzają się także przypadki leczenia okładami z plastrów surowej cebuli, którą należy wcześniej zawinąć w gazę.
Ciepła woda na ból ucha
Warto napełnić butelkę ciepłą wodą, a następnie owinąć ją w ręcznik. Zastosowanie jest podobne do poduszki – należy położyć się na butelce, przykładając do niej bolące ucho. Ból powinien ustąpić.
Inne ciepłe okłady na ból ucha
Istnieją także inne możliwości wykonania ciepłych okładów. Mogą to być gotowe płynne żele w foliowych woreczkach lub woreczek z podgrzaną na patelni solą kuchenną (okład należy trzymać ok. 30 minut).
Żucie gumy na ból ucha
Ze względu na zawartość w gumach do żucia mentolu i innych orzeźwiających substancji, łatwiej dochodzi do wentylacji przewodu Eustachiusza oraz przeczyszczenia go z zalegających płynów. Ze względu na ruchy szczęki ból można pokonać także poprzez przeżuwanie jedzenia.
Masaż ucha
Ukojeniem dla bólu ucha może też być jego masaż, który może wykonać sama osoba z obolałym uchem. Dzięki temu dochodzi do poprawy krążenia i usunięcia nagromadzonych wewnątrz ucha płynów.
Należy rozpocząć od lekkiego głaskania ucha palcem wskazującym z góry na dół. Kolejny etap to delikatne rozciąganie ucha, płatka i wewnętrznej części małżowiny. Następnie należy pocierać ucho palcem wskazującym okrężnymi ruchami od góry do dołu. Masaż kończy się poprzez delikatne potrząśnięcie oraz lekki ucisk ucha.