Polub nas na Facebooku
Czytasz: Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci
menu
Polub nas na Facebooku

Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Goodluz/getty images

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Nie wystarczy używać cieplej odzieży i odpowiedniej czapki naciąganej na uszy, trzeba się zaszczepić przeciwko grypie sezonowej. Chroni to przed groźnymi powikłaniami tej choroby, a jednym z nich ostre zapalenie ucha środkowego. W ramach akcji "Zaszczep się Wiedzą" przekonuje o tym prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą.

Szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami

Ubiór - podkreśla specjalista - należy dostosować do pogody, jednak najlepszą formą profilaktyki grypy są szczepienia sezonowe. Powinny być one stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Powikłaniem dziecięcym grypy może być niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego, z kolei u osób starszych skutkiem tego zakażenia może być niedosłuch, a nawet głuchota.

Zapalenie ucha – diagnoza i leczenie

Zapalenia uszu dość często występują w wieku dziecięcym, w późniejszym wieku są już rzadziej spotykane, ponieważ wraz z wiekiem zmienia się budowa ciała, dojrzewa też układ odpornościowy.

Należy podkreślić, że wiele chorób rodzi się z zaniedbań, do których dopuszczono w dzieciństwie. Punktem wyjściowym może być "zwykłe" zapalenie ucha, które nie zostało odpowiednio szybko zdiagnozowane i leczone. Choroba ta w większości przypadków zarówno u dorosłych, jak i u dzieci przebiega łagodnie, niemniej jednak czasami skutkuje to powikłaniami, które trzeba leczyć chirurgicznie, aby ratować słuch, co często jest skomplikowane

- podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński.

Problemy ze słuchem po chorobie zakaźnej

Dodaje, że problemy ze słuchem mogą być zarówno powikłaniem po grypie, ja i śwince, różyczce czy odrze. Zagrożenie dotyczy dzieci, jak również dorosłych, choć najbardziej narażeni na problemy ze słuchem są seniorzy i małe dzieci.

Dawniej niedosłuch spowodowany chorobami zakaźnymi występował znacznie częściej. Dziś, dzięki szczepieniom, znacznie rzadziej przechodzimy np. świnkę, przez co o niektórych chorobach nawet już nie pamiętamy - dodaje.

Na szczęście całkowita utrata słuchu nie jest częstym powikłaniem grypy.

W niektórych przypadkach wirus może zaatakować ucho wewnętrzne, wtedy często dochodzi do - jeszcze do niedawna nieodwracalnej - utraty słuchu. Na szczęście postęp medycyny w ostatnich latach umożliwił takim pacjentom odzyskanie słuchu dzięki możliwości wszczepiania implantów słuchowych, takich jak np. implanty ślimakowe. Natomiast gdy wirus zaatakuje nasz układ nerwowy, rokowanie jest już dużo gorsze, a nieodwracalna całkowita głuchota to wcale nie najgroźniejsze z powikłań, jakie nam wtedy zagrażają

- ostrzega specjalista.

Jako przykład podaje odrę, która nie jest jedynie łagodną chorobą wieku dziecięcego, lecz niebezpieczną chorobą zakaźną. Zakażenie odrą może skutkować m.in. zapaleniem ucha środkowego a w najgorszym przypadku zapaleniem mózgu, które w 5 proc. przypadków prowadzi do śmierci.

Pandemia zmieniła podejście do szczepień ochronnych

Specjalista przyznaje, że spotyka się niechęcią niektórych osób do szczepień, ale pandemia COVID-19 wiele zmieniła w tej sprawie. Od marca więcej osób pyta o szczepienia przeciwko grypie.

Wydaje mi się, że strach przed koronawirusem spowodował weryfikację stanowisk niektórych osób. Jako lekarz, który w codziennej praktyce spotyka pacjentów z różnymi schorzeniami mam wyobraźnię co może spowodować brak szczepień u dzieci. Myślę, że prawdziwe zetknięcie się z zagrożeniem nieodwracalnych powikłań (np. śmierci własnego dziecka), które mogą powodować choroby, zmieni podejście przeciwników szczepionek - uważa prof. Piotr H. Skarżyński.

źródło: PAP

Zobacz film: Czy szczepić się przeciwko grypie?

źródło:x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
8
Polecamy
Ekspertka:
"W Polsce przybywa dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze".
Skutki mogą być dramatyczne
Ekspertka: "W Polsce przybywa dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze". Skutki mogą być dramatyczne Dzień Dobry TVN
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Niemal połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci poniżej 14 roku życia
Niemal połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci poniżej 14 roku życia TVN zdrowie
Czy w czasie pandemii szczepić dziecko przeciwko grypie?
Są trzy powody, żeby to zrobić
Czy w czasie pandemii szczepić dziecko przeciwko grypie? Są trzy powody, żeby to zrobić TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby