Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek, wirus odry trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża. Z węzłów chłonnych bardzo szybko przenika do krwi i zajmuje komórki układu limfatycznego organizmu, a także nabłonek dróg oddechowych chorego. Pierwsze objawy pojawiają się maksymalnie 10 dni po zakażeniu.
Objawami choroby są gorączka, kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, plamki Koplika poprzedzające pojawienie się właściwej wysypki, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Bardzo często występują powikłania po chorobie z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego, jako najpoważniejszymi skutkami choroby.
Odra dotarła do Warszawy
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na odrę wzrosła do 18. Większość chorych pochodzi z Pruszkowa. Z opublikowanych danych wynika, że 12 z tych osób jest już zdrowe. Trzy nadal mają objawy, a dwie wciąż przebywają w szpitalu.
W pruszkowskim ognisku odry znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Są również 3 pojedyncze przypadki zachorowań nie potwierdzone i nie powiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego - czytamy na stronie GIS.
Więcej na ten temat przeczytacie na stronie TVN24.pl: Dwa ogniska odry pod Warszawą. Rośnie liczba chorych
Zobaczcie także film, z którego dowiecie się więcej o zarażeniach odrą w Pruszkowie pod Warszawą:
Obecnie trwają czynności mające na celu zabezpieczenie innych osób, które mogą być narażone na zachorowanie. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
Trwają czynności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie. Podjęte działania: prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób z kontaktu z chorymi na odrę; uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.
Podejrzenie zachorowania na odrę pojawiło się także poza granicami województwa mazowieckiego. W szpitalu przebywa bowiem uczeń liceum we Włodawie w województwie lubelskim z podejrzeniem zachorowania na odrę. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie Bożena Niewiarowska-Łobacz powiedziała PAP, że nastolatek pochodzi z Ukrainy i prawdopodobnie nie był szczepiony przeciw odrze.
Więcej: "Szczepionki ofiarą własnej skuteczności. Zapomnieliśmy, jak może wyglądać choroba zakaźna"
Państwowy Zakład Higieny informuje, że w pierwszej połowie 2018 roku (styczeń-sierpień) w Polsce na odrę zachorowało 116 osób, czyli ponad trzykrotnie więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Do października 2018 roku liczba zachorowań na odrę wyniosła 128. Przypominamy, że w czerwcu 2018 roku zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach właśnie z powodu odry! 27 pracowników szpitala dostało decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności poddania się kwarantannie z powodu kontaktu z chorymi na odrę.
Warto wiedzieć: Odra zaatakowała także w Europie. Czy Polsce grozi epidemia?
Odra - wirus i objawy
Wirus odry przenoszony jest tylko przez ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 10 dniach od zakażenia, a dzieli się je na objawy zwiastujące i właściwe. Do zwiastujących zaliczane są: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki. Właściwym objawem choroby jest wysypka plamisto-grudkowa, najczęściej pojawiająca się stopniowo, zaczynając od głowy, przez tułów do kończyn. Wysypka utrzymuje się średnio 3–7 dni i potem zanika.
Plamki Koplika lokalizują się na błonie śluzowej policzków, zazwyczaj na wysokości dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Są to zmiany niewielkich rozmiarów – osiągają średnio 1–2 mm i mają białe zabarwienie z czerwoną obwódką.
Jak wygląda leczenie odry?
Leczenie odry jest wyłącznie objawowe i polega na zbijaniu gorączki. Choroba jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt oraz osób o obniżonej odporności, które nie mogły się zaszczepić i często daje różne powikłania. Wśród tych występujących najczęściej mamy: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu i mięśnia sercowego.
Szczepienia ochronne
Eksperci podkreślają, że jedyną skuteczną formą uchronienia się przed odrą jest szczepienie ochronne. Wykonuje się je w dwóch dawkach, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dla niemowląt mających 13.-14. miesiąc życia (1. dawka) i dzieci w 10. roku życia (2. dawka). Szczepienie jest bezpłatne, refundowane przez NFZ i ma ochronić dziecko przed odrą, świnką i różyczką. Już pierwsza dawka szczepionki z żywymi wirusami (ale osłabionymi) gwarantuje ochronę przed zachorowaniem w 95-98 proc. przypadków. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99 proc. i utrzymuje się do końca życia.
Więcej na ten temat: Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?
Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o zaszczepienie dzieci, które nie były dotychczas zaszczepione.