Polub nas na Facebooku
Czytasz: Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia?
menu
Polub nas na Facebooku

Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia?

odra

Fot. lolostock / Getty Images

Rośnie liczba chorych na odrę i to w rekordowym tempie. Choroby praktycznie już nie było, ale z powodu rezygnacji ze szczepień ochronnych możemy mieć do czynienia z epidemią. Co to za choroba? Jak można ustrzec się zarażenia odrą?

Według danych WHO w 2016 roku w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób. Statystki rosną z każdym rokiem - w 2017 chorych było już 24 tysiące, a w pierwszej połowie 2018 roku - zarejestrowano ponad 41 tysięcy przypadków zachorowań, z czego 37 osób zmarło. Odra powraca, a dzięki szczepieniom ochronnym udało się niemal całkowicie ją wyeliminować. 

Odra jest chorobą bardzo szybko rozprzestrzeniającą się. Jedna osoba może zarazić nawet 20 innych. W Polsce, jak do tej pory, nie można mówić o rodzimej odrze - przypadki zachorowań mają zwykle związek z wizytą poza granicami kraju. A tam - np. w Niemczech, na Ukrainie, czy w Rumunii można mówić już o epidemii odry. Oznacza to, że i nam grozi powrót choroby - według raportu WHO w 2010 w Polsce było 13 zachorowań, w 2016 już 140 przypadków.

Więcej przeczytacie na TVN24.pl: Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"

Zobaczcie, jakie są prawne konsekwencje nieszczepienia dzieci: 

Zobacz film: Prawne konsekwencje nieszczepienia dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Odra w Polsce

W czerwcu 2018 roku zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - 27 pracowników placówki otrzymało pisemną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności natychmiastowego wstrzymania się od wykonywania pracy i poddania się izolacji domowej. Wszystko przez to, że personel miał kontakt z pacjentami (dokładnie były to cztery osoby: dwie dorosłe i dwoje dzieci) zarażonymi wirusem odry, przez co istniało podejrzenie, że mogą zarażać dalej. 

Jeszcze wcześniej, w styczniu tego roku do zarażenia odrą doszło wśród pracowników zakładów mięsnych Morliny w Ostródzie. Wtedy na oddział zakaźny do szpitala trafili obywatele Ukrainy, którzy to byli zarażeni wirusem.

Pozostałe przypadki zarażenia odrą są pojedyncze. Jednak problem jest ogromny - osoby, które odmówiły szczepień mogą przyczynić się do wybuchu epidemii. Warto pamiętać, że pierwszą dawkę szczepionki przyjmuje się po ukończeniu roku, kolejna w wieku 10 lat. Jednak z upływem czasu odporność słabnie, co oznacza, że warto skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego powtórzenia szczepienia.

Odra - co to za choroba?

Wirus odry przenoszony jest tylko przez ludzi. Po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 10 dniach od zarażenia. Z węzłów chłonnych wirus przenika do krwi i zajmuje komórki układu limfatycznego organizmu, a także nabłonek dróg oddechowych chorego.

Objawy odry dzieli się na zwiastujące i właściwe. Do zwiastujących zaliczane są: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki. 

Właściwym objawem odry jest wysypka plamisto-grudkowa, najczęściej pojawiająca się stopniowo, zaczynając od głowy, przez tułów do kończyn. Wysypka utrzymuje się średnio 3–7 dni. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, polega na zbijaniu gorączki. 

Choroba jest bardzo niebezpieczna szczególnie dla niemowląt, szacuje się, że może doprowadzić do zgonu nawet u 20–30 proc. maluszków. Do najczęstszych powikłań odry (także u osób dorosłych) należą zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu i mięśnia sercowego. 

Jedynym skutecznym sposobem walki z odrą są szczepienia ochronne. Więcej o szczepieniu skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce znajdziecie tutaj: Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Czy szczepienia są wiarygodne? Jak to ocenić? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Ocena wiarygodności informacji o szczepieniach. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce.
Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj.
lubelskim
Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim TVN zdrowie
Odra na Ukrainie.
Sytuacja jest najgorsza w całej Europie
Odra na Ukrainie. Sytuacja jest najgorsza w całej Europie TVN zdrowie
Rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce.
Jak się czuje pacjent "zero"?
Rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak się czuje pacjent "zero"? Dzień Dobry TVN
Szczepienie na ospę – kiedy jest obowiązkowe?
Czy warto je wykonać?
Szczepienie na ospę – kiedy jest obowiązkowe? Czy warto je wykonać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
ttteis77
opłacacie podatki, prawda?. Państwo zapewnia ochronę i dba o bezpieczeństwo obywatela, prawda?.Jeśli po zaszczepieniu wystąpią powikłania i zostaje uszczerbek na zdrowiu na całe życie i dojdzie do sytuacji kiedy państwo umywa ręce od tego zostawiając poszkodowaną rodzinę na łasce takiego prawa?. gdzie tu jest bezpieczeństwo i ochrona?, chyba w niewymownych podatkach jakie płacicie. Jeśli dojdzie do powikłań z jakiejkolwiek szczepionki, państwo powinno zapewnić ochronę i bezpieczeństwo obywatelowi a nie zostawiać z problemem do końca życia wywołanym z nie jego winy. Jest uszczerbek na zdrowiu do końca życia wywołany szczepionką, państwo ma zapłacić za szkody aż do śmierci. Gdyby śmierć była by przed wczesna, wypłacić z góry za przeciętną żywotność obywatela. MY, PŁACIMY PODATKI. A WY NAM ZAPEWNIACIE BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONĘ ŻYCIA?
Czytaj całość
Marca
Jezu, jak możne nie zaszczepić dziecka? Przecież te dzieci są chodzącą bombą! A jakie to zagrożenie dla niemowląt, starszych, chorych. Ja nie wiem w jakich czasach my żyjemy, że ludzie cofają się do średniowiecza i jeszcze dadzą pokroić za to!
Czytaj całość
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?