Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie strun głosowych – objawy, ile trwa i jak leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie strun głosowych – objawy, ile trwa i jak leczyć?

Kobieta, która ma zapalenie gardła

Fot: Jonatan Fernstrom / gettyimages.com

Zapalenie strun głosowych to choroba, która jest powikłaniem infekcji górnych dróg oddechowych, wynikiem nadmiernego obciążenia albo drażnienia czynnikami chemicznymi lub mechanicznymi (pyłami albo dymem). Domowe leczenie zwykle poprawia stan chorego i zmniejsza uciążliwą chrypę.

Zapalenie strun głosowych to jedna z postaci schorzenia, które w praktyce klinicznej określa się zapaleniem krtani. Zmiany zapalne lokalizują się głównie w tzw. w fałdach głosowych, wewnątrz których znajdują się struny głosowe. Objawy wynikają głównie z ich obrzęku, który skutecznie leczy się domowymi sposobami.

Zapalenie strun głosowych – objawy

Objawy zapalenia strun głosowych i krtani są łatwo rozpoznawalne. Chory mówi obniżonym, chrypiącym głosem. Głęboki wdech często powoduje uczucie „drapania w gardle” i kaszel. Przy oddychaniu słychać świsty wynikające ze zwężenia światła krtani na poziomie fałdów głosowych. U małych dzieci charakterystycznym objawem jest tzw. szczekający kaszel, który stanowi dowód znacznego obrzęku krtani na poziomie strun głosowych i trudności z oddychaniem. Jest on wskazaniem do niezwłocznej kontroli lekarskiej.

Obrzęk błony śluzowej i znaczne pogrubienie fałdów głosowych powodują, że podczas wydawania dźwięku (czyli fonacji) wibrują one nieregularnie i z mniejszą częstotliwością. Jest to bezpośrednią przyczyną chrypki i basowego brzmienia głosu. Zapaleniu strun głosowych może towarzyszyć podwyższona temperatura, ogólne rozbicie i osłabienie, katar i bóle gardła.

Zapalenie krtani i strun głosowych – przyczyny

Zapalenie krtani i strun głosowych to najczęściej powikłanie infekcji wirusowej lub bakteryjnej gardła. Rozprzestrzeniające się zapalenie obejmuje krtań – zwykle nagłośnię i okolice strun głosowych.

Powodem zapalenia strun głosowych może być nadmierne ich obciążenie związane z długotrwałym głośnym mówieniem lub śpiewaniem. Schorzenie to często dotyka nauczycieli, aktorów, śpiewaków i piosenkarzy. Ta grupa narażona jest też najbardziej na powstawanie guzków fałdów głosowych – narośli, które zaburzają pracę strun głosowych, powodują znaczne dolegliwości i w niektórych sytuacjach mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Przyczyną zapalenia krtani i strun głosowych może być również wdychanie oparów substancji chemicznych lub drobnych zanieczyszczeń stałych (pyłów, dymu tytoniowego, sadzy). Objawy zwykle szybko ustępują po wyeliminowaniu czynnika chorobotwórczego, o ile jego toksyczny charakter nie powoduje powstawania nadżerek błony śluzowej.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Ile trwa zapalenie strun głosowych?

Zapalenie strun głosowych trwa przeważnie 5–10 dni. Zwykle objawy pojawiają się nagle i ustępują stopniowo. Gorączka znika po 2–3 dniach leczenia, głos sukcesywnie odzyskuje naturalną barwę, świsty zanikają. Symptomem, który utrzymuje się najdłużej, jest zwiększona wrażliwość na zimne powietrze, dym i kaszel, będący reakcją na te bodźce.

Jeśli zapalenia strun głosowych przeciągają się, często nawracają, niezbędna jest konsultacja lekarska i wykonanie laryngoskopii – badania, w trakcie którego można obejrzeć krtań.

Pozwala to na zdiagnozowanie przyczyny utrzymywania się tych objawów, którymi mogą być np. guzki śpiewacze, polipy, brodawczaki, a niekiedy nawet rozwijający się nowotwór złośliwy (rak).

Zapalenie strun głosowych – jak leczyć?

Domowe leczenie zapalenia strun głosowych często zmniejsza natężenie uciążliwych objawów i skraca czas trwania choroby. Jednak w przypadku stanów będących powikłaniem infekcji bakteryjnej albo gdy obrzęk błony śluzowej jest masywny, niezbędne może być podawanie antybiotyku.

Leczenie zapalenia strun głosowych może obejmować również inne leki: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne oraz odkażające lub działające łagodząco tabletki lub wziewne aerozole. W ostrym obrzęku krtani u dzieci niezbędne może być leczenie dożylnymi preparatami glikokortykosteroidów i wapnia.

W niektórych postaciach zapalenia strun głosowych podaje się też leki przeciwalergiczne. Domowe sposoby na zapalenie strun głosowych to:

  • inhalacje z roztworu soli albo z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym, sosnowym),
  • płukanie gardła,
  • podawanie czosnku, chrzanu (zawierają fitoncydy – substancje działające przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo),
  • uzupełnianie diety czarną porzeczką, papryką, żurawiną, pomarańczami – ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Domowe leczenie zapalenia strun głosowych musi obejmować zapewnienie odpowiednich warunków choremu. Powietrze w pomieszczeniu nie może być przegrzane ani nadmiernie suche. Nie wolno zapominać o okresowym, krótkim, ale intensywnym wietrzeniu. By śluzówki były odpowiednio nawilżone, chory musi wypijać odpowiednią ilość płynów, nie może palić papierosów, spożywać alkoholu i dużych ilości mocnej kawy lub herbaty.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
171
14
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?