Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie kaletki maziowej – objawy, leczenie i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie kaletki maziowej – objawy, leczenie i ćwiczenia

Młoda kobieta trzyma się za bolący bark

Fot. Lacheev / Getty Images

Kaletka maziowa to struktura znajdująca się pomiędzy elementami kostnymi a mięśniem lub ścięgnem. Zmniejsza ona tarcie i ogranicza opór przy przesuwaniu się tych tkanek względem siebie. Stan zapalny lub wysięk mogą być przyczyną poważnych, niekiedy przewlekłych dolegliwości.

Zapalenie kaletki maziowej to stan, w którym jej tkanka ulega obrzękowi, przekrwieniu, a poziom wydzielania mazi może być nieprawidłowy. Przyczyną jest najczęściej ucisk przy przeciążeniu struktur ścięgnisto-mięśniowych albo wynikający z nieprawidłowej pozycji ciała.

Czym jest kaletka maziowa?

Kaletka maziowa to błoniasta, torebkowata struktura, która składa się m.in. z komórek wydzielających gęstą ciecz (maź). Pozwala ona na zmniejszenie siły tarcia pomiędzy przemieszczającymi się powierzchniami mięśni lub ścięgien a przylegającymi do nich elementami kostnymi. Część kaletek łączy się z jamami stawu, inne stanowią zamkniętą strukturę, która jest elementem amortyzującym ruch okolicznych narządów. Przykładem są kaletki maziowe kolana, w większości zlokalizowane w okolicy rzepki, która stanowi element łączący mięsień czworogłowy uda z więzadłem rzepkowym i kością piszczelową goleni. Przenosi olbrzymie obciążenia i porusza się po powierzchni licznych struktur, zarówno kostnych, jak i zbudowanych z tkanek miękkich. Kaletki maziowe pozwalają na uzyskanie płynności ruchów, zmniejszenie ich oporów i ograniczenie możliwości urazu przy powtarzanych czynnościach.

Przyczyny zapalenia kaletki maziowej

Przyczyną zapalenia kaletki maziowej jest zwykle podrażnienie jej tkanek. Może wynikać ono z:

  • bezpośredniego urazu, np. przy silnym uderzeniu,
  • powtarzającego się przeciążenia związanego z pracą czy uprawianym sportem,
  • nagłego uszkodzenia wynikającego np. z wykonania gwałtownego ruchu przy nierozgrzanych mięśniach.

Zapalenie kaletki maziowej może powstać także wówczas, gdy jest ona uciskana przez dłuższy czas. Przykładem jest zapalenie jednej z przedrzepkowych kaletek maziowych u osób, które zmuszone są do długiego klęczenia (kafelkarze, sprzątacze). Kiedyś zespół ten nazywano nawet kolanem pokojówki.

Tendencja do stanów zapalnych kaletek maziowych jest wyraźnie większa u osób z niektórymi chorobami układowymi, takimi jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

Polecamy: Urazy kolana: najczęstsze kontuzje, objawy i powikłania

Kolano biegacza, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Kolano biegacza - co to jest? Źródło: 36,6.

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Objawy zapalenia kaletki maziowej są typowe: w miejscu chorobowo zmienionym dochodzi do obrzęku, zaczerwienienia, zwiększenia ciepłoty tkanek oraz ograniczenia ruchomości. Dolegliwościom tym towarzyszy ból. W lekkich postaciach choroby związany jest z ruchem lub uciskiem, w postaciach cięższych lub przewlekłych obecny bywa również w spoczynku. W miejscu objętym chorobą może pojawić się drętwienie czy mrowienie skóry.

Zapalenie kaletki maziowej barku

Zapalenie kaletki maziowej barku (inaczej – podbarkowej) to częste schorzenie u osób, które aktywnie uprawiają sport lub wykonują prace związane z obciążaniem kończyn górnych i częstym unoszeniem ich nad głowę. Ciągłe drażnienie i ucisk przy intensywnych ruchach sprawiają, że tkanki kaletki znajdującej się w okolicy tzw. stożka rotatorów podlegają zmianom zapalnym, które po fazie ostrej mają tendencję do przewlekania się i z trudem poddają się leczeniu. Ból występuje przy unoszeniu ramienia ponad poziom barku, przy wykonywaniu rotacji ramienia w chwili, gdy jest ono wysunięte ku przodowi. Podobne dolegliwości pojawiają się przy osiowym obciążaniu (pociąganiu) ramienia uniesionego w bok do pozycji poziomej albo przy leżeniu na chorym ramieniu.

Polecamy: Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.

Leczenie zapalenia kaletki maziowej

Leczenie zapalenia kaletki maziowej to zwykle proces długi i wymagający ograniczenia aktywności fizycznej, która mogła być przyczyną pojawienia się stanu zapalnego. Terapia rozpoczyna się najczęściej od miejscowego podawania niesterydowych leków przeciwzapalnych w postaci maści lub żelów. Choremu zaleca się odpoczynek albo nawet czasowe unieruchomienie. Jeśli w torebce kaletki zbiera się w dużych ilościach płyn, zaleca się punkcje, które pozwalają na odciągnięcie nadmiaru mazi. Gdy intensywność objawów nie zmniejsza się, można miejscowo wstrzykiwać przeciwzapalnie leki z grupy glikokortykosteroidów. Ich użycie jest jednak obarczone pewnymi powikłaniami i powinno się odbywać w sytuacji, gdy lekarz prowadzący uzna to za niezbędne. W przewlekłych, ciężkich przypadkach zmian zapalnych konieczne bywa wycięcie kaletki maziowej.

Polecamy: Terapia manualna – barku, kolana, kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego

Ćwiczenia przy zapaleniu kaletki maziowej

Ważną rolę w leczeniu zapalenia kaletki maziowej odgrywają ćwiczenia. Powinny one być zorientowane na zwiększenie ruchomości chorej okolicy. Można stosować np. ćwiczenia w odciążeniu – w podwieszeniu albo w wodzie. We wczesnych fazach zapalenia, gdy objawy narastają, stosuje się unieruchomienie i schładzanie miejsca zmienionego chorobowo. Pozwala to na zmniejszenie obrzęku i ograniczenie bólu. Kiedy ostra faza stanu zapalnego mija, można chore miejsce rozgrzewać (sollux, ultradźwięki) oraz podawać leki, korzystając z jonoforezy lub fotoforezy. Aby zachować właściwą ruchomość stawów i mięśni, zaleca się ćwiczenia rozciągające. Powrót do normalnej aktywności powinien odbywać się stopniowo, gdy stan zapalny zostanie opanowany, a wysiłek nie powoduje żadnych dolegliwości.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
1
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Zapalenie stawu łokciowego – przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie stawu łokciowego – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Zapalenie stawu barkowego – przebieg, przyczyny, domowe sposoby
Zapalenie stawu barkowego – przebieg, przyczyny, domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia