Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zanim wejdziesz do wody sprawdź jej jakość w specjalnym serwisie GIS
menu
Polub nas na Facebooku

Zanim wejdziesz do wody sprawdź jej jakość w specjalnym serwisie GIS

Kobieta, która pływa w morzu

Fot: WANDER WOMEN COLLECTIVE / gettyimages.com

Szacuje się, że w tym roku w Polsce będzie działało 615 kąpielisk – to ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku. A co z jakością wody? Będzie ją można sprawdzić w specjalnym serwisie przygotowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny.   

Sezon kąpielowy w Polsce zaczyna się 1 czerwca i trwa do 30 września. W tym czasie służby kontrolują przede wszystkim stan wody, ale nie tylko. Sprawdza się ją pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (np. Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (widoczne smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody). Badania jakości wody realizowane są zgodnie z harmonogramem, który obejmuje sprawdzenie przed otwarciem sezonu kąpielowego w danej lokalizacji oraz pobranie nie mniej niż trzech próbek w sezonie kąpielowym, tak by przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

Lubisz pływać? Sprawdź, czy nad wodą zachowujesz się bezpiecznie

Odpowiedz na 12 pytań
Rozpocznij quiz

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Na stronie www.sk.gis.gov.pl prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny będzie można znaleźć nie tylko informacje o jakości wody w danym kąpielisku. Będzie się można z niej dowiedzieć gdzie istnieje możliwość cumowania sprzętu wodnego, zrobienia grilla oraz które plaże są przyjazne czworonogom. Dodatkowo w serwisie będą pojawiały się informacje o tzw. kąpieliskach tymczasowych. Są to zbiorniki prowizoryczne, o niższym standardzie niż kąpieliska, ale równie bezpieczne. 

Co można robić nad wodą, a czego nie?

Mimo że woda daje przyjemne ochłodzenie, to może być też bardzo niebezpieczna. Statystyki policyjne pokazują, że nie mamy przed nią respektu i bardzo często przeceniamy swoje możliwości. Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Po pierwsze nie korzystamy z kąpieliskch, na których nie ma ratownika. Po drugie nie wchodzimy do wody po alkoholu. Taki bark rozsądku niejednokrotnie ma tragiczny finał. Po trzecie realnie oceniamy swoje możliwości, nie odpływamy zbyt daleko od brzegu i nie pływamy po zmroku. Po czwarte nie zanurzamy się w wodzie zbyt gwałtownie. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do szoku termicznego

Jak udzielać pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Jak pomóc osobie, która tonie?

Jeśli chcemy pomóc osobie, która tonie powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo. W sytuacji, gdy nie umiemy pływać lub nie mamy możliwości podania poszkodowanemu jakiegoś przedmiotu, który ułatwiłby wyciągnięcie go z wody (można do tego wykorzystać linę lub inny odpowiednio długi przedmiot)– najlepiej od razu wezwać pomoc. Należy wtedy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Jeśli jednak potrafimy pływać i konieczne jest wejście do wody trzeba mieć na uwadze, że przy ratowaniu z wody może nastąpić niebezpieczna sytuacja, gdy tonący kurczowo zaciska ręce na ciele ratownika i wciąga siebie i jego w toń. Sporym ułatwieniem może być niezatapialny przedmiot, na przykład bojka ratownicza. Poszkodowanego wynosi się na brzeg w pozycji horyzontalnej.

Zobacz także: Podtopienie – jak wygląda pierwsza pomoc? Jakie są jego przyczyny?

Źródło: GIS / PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?