Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

NAN

Fot: Konstantin Yuganov / fotolia.com

Zaburzenia lękowe (inaczej – nerwicowe) to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowia psychicznego – dotyka co dziesiątą osobę, częściej kobiety. Wspólną cechą zaburzeń jest subiektywne odczuwanie lęku, wraz z jego somatycznymi objawami, w sytuacjach braku realnego zagrożenia.

Lęk jest naturalną reakcją na codzienne, stresujące sytuacje, takie jak egzamin czy wystąpienie publiczne. Stan niepokoju ustępuje wraz z końcem wydarzenia, które wzbudziło silne emocje. Zaburzenia lękowe utrzymują się niezależnie od obecności bodźca, który je wywołał, trwają znacznie dłużej i mają większe nasilenie. Wpływają na sposób myślenia, uczucia, postawy, a nawet zdrowie fizyczne cierpiącej na nie osoby, znacząco obniżając jej jakość życia.

Zaburzenia lękowe – przyczyny

Podstawową rolę w rozwoju zaburzeń lękowych przypisuje się czynnikom psychologicznym. Chorobę wyzwalają przeżycia traumatyczne (śmierć, katastrofa, przemoc). Zaburzenia lękowe mogą pojawić się u osób poddanych długotrwałemu stresowi (zmiana pracy, narodziny dziecka, problemy finansowe). Istotny wpływ na skłonność do nerwic mają doświadczenia z dzieciństwa (nadopiekuńczość rodziców, deficyt uczuć). Osoby lękowe to często także ludzie, którzy w procesie wychowania otrzymali silny przekaz dotyczący troski o własne zdrowie czy dbania o porządek. Przyczyną zaburzeń mogą być również czynniki osobowościowe. Do nerwic predysponują m.in. perfekcjonizm, poczucie omnipotencji, niska samoocena.

Zaburzenia lękowe mogą mieć podłoże biologiczne. Wynikają z nieprawidłowej równowagi neuroprzekaźników w mózgu. Lęk wyzwalają też choroby somatyczne – cukrzyca, astma, choroby serca. Jego przyczyną bywa używanie substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków, środków uspokajających. Według niektórych badaczy zaburzenia lękowe są dziedziczne.

Zobacz także: Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie

Objawy zaburzeń lękowych

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych, spośród których ludzie często doświadczają więcej niż jednego na raz. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 w grupie zaburzeń nerwicowych wyróżnia się między innymi:

Każdy z wymienionych typów nerwic charakteryzuje się specyficznymi symptomami. Wspólnym, dominującym rysem wszystkich zaburzeń jest lęk, który powoduje objawy somatyczne, takie jak:

 • bóle i zawroty głowy,
 • bóle kręgosłupa,
 • bóle żołądka,
 • nudności, wymioty,
 • duszność,
 • drżenie kończyn,
 • bóle i kołatanie serca,
 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia snu.

Symptomy te pojawiają się u chorego w sytuacjach stresowych, w oczekiwaniu (lub jedynie na skutek wyobrażenia) zagrożenia, a czasem bez szczególnej przyczyny. Podobnie jest z objawami dotyczącymi sfery poznawczej i emocji. Osoba z zaburzeniami lękowymi odczuwa permanentne napięcie i niepokój. Ma duże problemy z koncentracją, niekiedy nawet zaburzenia pamięci. Jej obraz rzeczywistości bywa odrealniony. Często ma natrętne myśli potęgujące lęk. Obok ogólnego uczucia przytłoczenia i przerażenia zdarzają się jej także ataki paniki. Na co dzień osoba lękowa jest apatyczna, poirytowana, niezdolna do odczuwania przyjemności, pozbawiona motywacji do działania. Miewa myśli samobójcze.

Zaburzenia lękowe u dzieci

Specyficzną grupę stanowią zaburzenia lękowe u dzieci. Lęki, zwłaszcza u najmłodszych, są naturalnym zjawiskiem związanym z procesem poznawania i oswajania świata. Utrzymujący się okresowo strach przed ciemnością czy zwierzętami ustępuje samorzutnie. O zaburzeniu, które wymaga interwencji specjalisty, można mówić wówczas, gdy lęk jest długotrwały, nie mija samodzielnie, jest nieadekwatny do wieku rozwojowego dziecka i wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa i ogólny dobrostan psychiczny. Najczęściej spotykanymi lękami u dzieci są:

 • lęk separacyjny – odczuwany w związku ze spodziewaną rozłąką z opiekunem, koniecznością odnalezienia się w środowisku przedszkolnym (lub szkolnym), wśród rówieśników,
 • lęk społeczny – przejawiający się unikaniem kontaktów z ludźmi (w tym z rówieśnikami), zwłaszcza z nieznanymi lub mało znanymi, przy zachowaniu prawidłowych relacji z bliskimi,
 • lęk uogólniony – przewlekłe zamartwianie się mniej lub bardziej spodziewanymi wydarzeniami, któremu towarzyszą objawy psychosomatyczne (napięcie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, itp.).

Zaburzenia lękowe – leczenie

Dobór terapii zależy od rodzaju przeżywanego lęku i od oczekiwań chorego. Łagodne objawy mogą zostać wyciszone przez ćwiczenia fizyczne, relaksację, medytację. Jeśli symptomy zaburzeń utrzymują się długo i znacząco obniżają komfort życia, wskazane jest podjęcie psychoterapii. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna, podczas której chory odkrywa wzorce swojego myślenia i zachowania prowadzące do odczuwania lęku. Dzięki ich rozpoznaniu może świadomie zastąpić je takimi, które redukują strach i pozwalają radzić sobie w określonych sytuacjach.

W przypadku silnego nasilenia objawów pomocna w leczeniu zaburzeń lękowych jest farmakoterapia. Chorym zaleca się leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym (wpływają korzystnie na równowagę neuroprzekaźników) oraz leki z grupy benzodiazepin (redukują napięcie). Farmakoterapia pozwala na szybkie uzyskanie poprawy, ale nie leczy przyczyn zaburzeń, więc zalecana jest jedynie jako metoda uzupełniająca psychoterapię.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
2
Polecamy
Jak rozpoznać nerwicę?
Rodzaje, objawy i leczenie nerwic
Jak rozpoznać nerwicę? Rodzaje, objawy i leczenie nerwic Dzień Dobry TVN
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej?
Czym różni się osobowość histeryczna od nerwicy histerycznej? Dzień Dobry TVN
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie TVN zdrowie
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?