Pierwszą ofiarą jest 37-letnia kobieta. Pacjenta trafiła do jednoimiennego szpitala w Poznaniu w stanie ciężkim, do tego chorowała przewlekle. Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego kobieta była przedszkolanką, wszystkie osoby (zarówno dorośli, jak i dzieci), które miały z nią kontakt zostały objęte kwarantanną.
Drugą osobą, która zmarła z powodu zakażenia koronawirusa SARS-CoV-2 jest 43-letni mężczyzna. Pacjent przebywał w szpitalu w Radomiu, a jego stan lekarze określali jako ciężki.
Na tę chwilę w Polsce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 563 osób, z czego siedem osób zmarło.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może przerodzić się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie. Osoby, które mają takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanitarna.
Mimo że koronawirus może zaatakować każdego, to w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają cukrzycę, choroby serca, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) oraz choroby autoimmunologiczne.
Zobacz film i dowiedz się dla kogo zakażenie koronawirusem jest szczególnie niebezpieczne:
Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się chronić?
Najskuteczniejszą formą ochrony przed zakażeniem jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Należy pamiętać o dokładnym myciu rąk oraz zasłanianiu twarzy w czasie kichania czy kasłania. Specjaliści zalecają także, aby zaniechać kontaktów towarzyskich, unikać kontaktów z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Dodatkowo osoby, które nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.